Gitariada jest codziennie! Rozmowa z Witoldem Kozakowskim

Autor: 
Mirosław Awiżeń

M.A.Czy wakacje już się dla Ciebie rozpoczęły?
Witold Kozakowski: Ależ skąd! Trwa bardzo intensywny czas wielu wydarzeń gitarowych. Zainicjowane zostały stałe koncerty naszego duetu gitar klasycznych (Agnieszki i Witolda Kozakowskich – uzupełnienie redakcji)w Pijalni Wód Mineralnych w Długopolu Zdroju, podobnie w kawiarni „Kaprys” w Lądku Zdroju. Przed tygodniem po raz pierwszy wystąpiliśmy z koncertem w Kawiarni Teatralnej w Długopolu Zdroju. Liczna publiczność, która wypełniła salę, inspiruje nas do kolejnych występów.
M.A.: No właśnie, kiedy najbliższe koncerty?
W.K. Już dziś, w piątek, z muzyką gitarową towarzyszyć będziemy wernisażowi prof. Zbigniewa Horbowego
w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Natomiast w niedzielę wystąpimy aż trzykrotnie: w Lądku Zdroju („Gitarowa sjesta”
o godz.15 w kawiarni „Kaprys”, ul. Ostrowicza 2), w Długopolu Zdroju w Pijalni Wód Mineralnych („Popołudnie z gitarą” o godz. 17) oraz w Polanicy Zdroju („Wieczór gitarowy” o godz. 19 w restauracji „Akwarius”, ul. Dąbrowskiego 1F)
M.A.: Ale przynajmniej chyba w pedagogice muzycznej będziesz miał już trochę wolnego…
W.K. No, nie całkiem. Jutro, w sobotę o godz. 17.30, na zaproszenie burmistrza Tomasza Korczaka, poprowadzę
w Międzylesiu koncert promujący moich utalentowanych uczniów, laureatów konkursów muzycznych: duet „Gitara Extra Klasa” (Katarzyna Rychlicka i Adam Jankowski) z bystrzyckiej szkoły muzycznej oraz solistę Piotra Czerniaka z kłodzkiej szkoły muzycznej. I duet i solista przygotowują się do udziału w XIV Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Trzęsaczu – a konkurs ten rozpocznie się już za tydzień we czwartek czyli dzień po zakończeniu roku szkolnego! W ostatnim tygodniu lipca po raz piąty organizuję Letnie Warsztaty Gitarowe w Jedlinie Zdroju koło Wałbrzycha. W tym roku wśród uczestników będą młodzi gitarzyści między innymi z Gorzowa, Białej Podlaskiej, Skarżyska-Kamiennej, Warszawy oraz oczywiście z Kłodzka i Bystrzycy Kłodzkiej. Na wakacje nie ma więc czasu!
M.A.: A jak rozwija się edukacja muzyczna i kariera artystyczna Piotra Czerniaka?
W.K. Przypomnę, że Piotr jest laureatem ponad trzydziestu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych między innymi w Świdnicy, Żarach, Zielonej Górze i Szczecinie. Ponadto jest laureatem ubiegłorocznej miejskiej nagrody „Leonardo”, stypendystą władz miasta Kłodzka oraz stypendystą Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Za kilka dni mój zdolny uczeń kończy edukację w kłodzkiej szkole muzycznej ale nie kończy przygody z gitarą, bowiem z powodzeniem zdał trudny egzamin do najlepszej placówki muzycznej na Dolnym Śląsku i został przyjęty do klasy gitary prof. Marka Zielińskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia przy ul. Łowieckiej. Po raz pierwszy w historii Ziemi Kłodzkiej uczeń z klasy gitary dostał się do tej elitarnej szkoły! W związku z tym w najbliższy poniedziałek o godz. 17 w sali koncertowej kłodzkiej szkoły muzycznej obędzie się pożegnalne spotkanie i koncert młodego artysty. Będą wspomnienia, zdjęcia, gitarowy tort i niespodzianki oraz dużo muzyki gitarowej - nie może więc na nim zabraknąć czytelników Gazety Prowincjonalnej!
M.A. – Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia na koncertach!

Wydania: