Kłodzko na ekranie - niespotykany powrót do przeszłości

Autor: 
Mateusz Lewandowski
Foto: 
Dawid Frej
R.jpg

Niezwykle rzadko zdarza się, aby którakolwiek ze szkół mogła pochwalić się nie tylko wspaniałą historią czy tradycją, ale także silnym przywiązaniem byłych wychowanków, którzy opuścili jej mury przed laty.
W szczególności takich jak Robert Stando- reżyser i scenarzysta, autor około 100 filmów dokumentalnych
(w tym kilku o Ziemi Kłodzkiej).
Do tej pory przecież mieszkańcy regionu oglądają jego filmy w telewizji, lokalne władze dziękują za promocję miasta, nauczyciele „Chrobrego” witają go w szkole jako dawnego absolwenta, a uczniowie - dzięki jego bezpośredniości - polemizują i wdają się w dyskusje bez końca. We wtorek 7 czerwca 2011 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, odbył się benefis z okazji 80-lecia urodzin kłodzkiego reżysera-dokumentalisty Roberta Stando. Uroczystość, zorganizowana przez uczniów pod zwierzchnictwem pani Danuty Korczyńskiej-Mikołajów, odbyła się w auli im. Arnošta z Pardubic. Została ona przeprowadzona w sposób niezwykle dynamiczny i pozwalała Jubilatowi na powrót do jego szkolnych lat.
Obejmowała następujące po sobie rozmowy, nie tylko reżysera z młodzieżą, ale także z jego przyjaciółmi i osobami, z którymi współpracował podczas kręcenia filmów o Ziemi Kłodzkiej. Nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych powiatu czy też miasta – starosty Macieja Awiżenia, wicestarosty Adama Łąckiego, czy zastępcy burmistrza - Witolda Krzelowskiego. Już na początku, podczas benefisu, można było wysłuchać koncertu muzycznego w wykonaniu zespołu pod kierunkiem pana Władysława Zakrzewskiego i obejrzeć etiudę filmową o Kłodzku, zrealizowaną przez licealistów z okazji uroczystości. Dorobek artystyczny Roberta Stando został zaś przybliżony w laudacji pani Krystyny Toczyńskiej-Rudysz i w prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez uczniów Mateusza Lewandowskiego oraz Wojciecha Zalewskiego. Standardem była także bezpośredniość reżysera, czego efektem stała się chociażby swobodna pogawędka z panem Bogusławem Litwińcem, kolegą z lat szkolnych. Wspominali oni o kulisach prac nad jednym ze wspólnie realizowanych przedstawień teatralnych.
Robertowi Stando oficjalnie nadano tytuł Wybitnego Absolwenta kłodzkiego LO, a pamiątkową statuetkę wręczyli: starosta kłodzki pan Maciej Awiżeń oraz dyrektor szkoły pani Kamila Malik. Nie obyło się bez wzruszeń, serdecznych życzeń od wszystkich zgromadzonych oraz tradycyjnego „sto lat”.
Goście mieli możliwość wysłuchania różnego rodzaju anegdot, związanych ze szkolnymi latami życia Roberta Stando i obejrzeli wyreżyserowany przez niego film „Oda”, podkreślający związek Honorowego Obywatela Miasta Kłodzka ze szkołą. Reżyser zapowiada kolejne spotkanie. Tym razem jednak kameralne – w gronie licealistów.

Wydania: