Podróże po Wielkopolsce - 3: Łuszczanów

Autor: 
Ania Kurtasz
ania.jpg

Głównym celem naszego pobytu w Wielkopolsce, a zarazem bazą wypadową do okolicznych miejscowości, był Łuszczanów. Jest to duża wieś sołecka, położona około 10 km od Jarocina, nad rzeczką Brodal – prawym dopływem Lutyni. Graniczy z Wilkowyją, Kadziakiem i Lisewem. Liczy około 870 mieszkańców. Nazwa wioski należy do patronimicznych – pochodzi od imienia lub przydomka któregoś z osadników. Wieś jest typową ulicówką położoną w podłużnej dolinie.
Podczas naszych przyjazdów do Łuszczanowa zawsze chodziliśmy na spacery do wiatraka. Stał on wtedy w znacznym oddaleniu od wsi, między polami i stanowił właściwie ruinę. Znajdował się tam od roku 1898, kiedy to został przywieziony w częściach z okolic Ostrowa Wielkopolskiego. Obecnie został odrestaurowany i postawiony na pagórku za szkołą. Obok zbudowano wiatę z piecem chlebowym. Całość tworzy tzw. Dom Chleba i będą w nim organizowane różnorakie imprezy. Otwarcie odbyło się w lipcu 2011.
Z innych obiektów na uwagę zasługuje kapliczka św. Wawrzyńca (z przełomu XIX i XX wieku), stojąca w środku wsi (przy zbiegu ulic: Długiej i Mostowej). Nieco dalej w kierunku Lisewa, po lewej stronie, umieszczona jest na wysokiej kolumnie figura Matki Boskiej z Lourdes, wzniesiona prawdopodobnie na początku XX wieku.

Wydania: