Powiatowy Urząd Pracy jakiego nie znacie, czyli o usługach rynku pracy

Autor: 
Janusz Skrobot

Anonsując w ubiegłym miesiącu następną, II cześć cyklu o PUP w Kłodzku, zadałem pytanie: u kogo - w urzędzie pracy - bezrobotny może znaleźć pomoc, jeśli chce być aktywny na rynku pracy.
Otóż. najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że służą temu usługi rynku pracy świadczone dla osób poszukujących pracy. Mają one na celu pomoc w poruszaniu się po rynku pracy, we właściwym określeniu kompetencji  oraz w podniesieniu kwalifikacji zawodowych. Wśród najważniejszych usług rynku pracy wymienia się: pośrednictwo, poradnictwo i informację zawodową, pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy oraz szkolenia. I właśnie dzisiaj skupię się na przybliżeniu tych usług i zacznę od pośrednictwa.
Pośrednictwo pracy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy polega w szczególności na:
* informowaniu bezrobotnych i poszukujących pracy o aktualnej sytuacji i przewidywanych zmianach na lokalnym rynku pracy;
* inicjowaniu i organizowaniu kontaktów bezrobotnych i poszukujących pracy z pracodawcami;
* współdziałaniu powiatowych urzędów pracy w zakresie wymiany informacji o możliwościach uzyskania zatrudnienia i szkolenia na terenie ich działania;
*  informowaniu bezrobotnych o przysługujących im prawach i obowiązkach.
Pośrednik pracy to osoba, która pomaga w skorzystaniu z ofert pracy, będących w dyspozycji Urzędu, przedstawia inne formy usług rynku pracy, z których mogą skorzystać osoby bezrobotne i poszukujące pracy, takie jak: poradnictwo zawodowe, informacja zawodowa, pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy, udział w szkoleniach czy zajęciach w Klubie Pracy.
Z pomocy pośrednika pracy można skorzystać bezpośrednio w urzędzie lub telefonicznie oraz drogą elektroniczną tj. e-mailem. Pamiętać jednak należy , że do pośredników pracy należy zgłaszać się, mając przy sobie następujące dokumenty: dowód osobisty, terminarzyk wizyt w urzędzie, dokumenty potwierdzające dodatkowe kwalifikacje, które nie były przedstawione podczas rejestracji. Z wizyt u pośrednika można skorzystać w PUP w Kłodzku, ale również w filiach w Bystrzycy Kł. oraz w Nowej Rudzie, a także w Lokalnych Punktach Informacji i Konsultacji w Polnicy Zdroju, Szczytnej Śl., Dusznikach Zdr. Kudowie Zdr. Międzylesiu, Lądku Zdr., Stroniu Śl. oraz w Ścinawce Średniej.
Następną formą pomocy dla bezrobotnych i pracodawców jest poradnictwo i informacja zawodowa. Najkrócej mówiąc, poradnictwo zawodowe i informacja zawodowa polega na udzielaniu bezrobotnym i poszukującym pracy:
* pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia,
* udzielaniu informacji o zawodach, rynku pracy oraz możliwościach szkolenia i kształcenia,
* udzielaniu porad z wykorzystaniem standaryzowanych metod ułatwiających wybór zawodu, zmianę kwalifikacji, podjęcie lub zmianę zatrudnienia, w tym badaniu zainteresowań i uzdolnień zawodowych,
* kierowaniu na specjalistyczne badania psychologiczne i lekarskie, umożliwiające wydanie opinii o przydatności zawodowej do pracy i zawodu albo kierunku szkolenia,
* inicjowaniu, organizowaniu i prowadzeniu porad zawodowych dla bezrobotnych i poszukujących pracy.
Pracodawcom zaś udziela się pomocy w doborze kandydatów do pracy spośród bezrobotnych i poszukujących pracy oraz wsparcia rozwoju zawodowego pracodawcy i jego pracowników przez udzielanie porad zawodowych.
Każda osoba bezrobotna i poszukująca pracy w ramach usług poradnictwa zawodowego może skorzystać z porad indywidualnych, porad grupowych, informacji zawodowej indywidualnej i grupowej oraz uczestniczyć w programie tworzenia Indywidualnego Planu Działania. Tu oczywiście można zadać pytanie, co dają osobie bezrobotnej spotkania w ramach indywidualnych porad zawodowych. Otóż mają one na celu przede wszystkim pomoc w zdobyciu nowych, dodatkowych kwalifikacji, określania predyspozycji zawodowych bezrobotnego, przy okazji także udzielanie informacji o możliwościach szkolenia i przekwalifikowania się.
Często także bezrobotni mają problemy w sporządzaniu dokumentów aplikacyjnych i właśnie przygotowania ich można nauczyć się w ramach indywidualnych porad zawodowych u doradców zawodowych, którzy są do Państwa dyspozycji w naszym urzędzie. Poszukujący pracy mogą wziąć udział również w cyklicznie organizowanych - w ramach poradnictwa grupowego – spotkaniach, mających na celu: zbadanie i zdefiniowanie własnego problemu zawodowego, rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji dotyczących planowania własnej kariery zawodowej. Ważnym jest także i to, że bezrobotni, biorący udział w poradnictwie grupowym, nabywają umiejętności niezbędnych podczas poszukiwania pracy. Najbliższe zajęcia tego typu odbyły się np. w LPIK w Szczytnej w dniach 22-23.09.br. na temat „Rynek pracy i źródła informacji istotnych dla realizacji celów zawodowych”. Terminy innych spotkań poradnictwa grupowego znajdziecie Państwo na naszej stronnie internetowej BIP PUP Kłodzko, w zakładce usług rynku pracy – wykaz porad grupowych na III lub IV kwartał 2011 roku. Ci, którzy do tej pory skorzystali z tej formy pomocy, wiedzą, że warto wziąć w niej udział i namawiać ich na następne spotkania nie trzeba. Warto także odwiedzić nasz nowy klub pracy w Kłodzku przy ul. Boh. Getta 6 budynek D, gdzie nie tylko można poszukiwać pracy przez Internet, odwiedzać portale internetowe związane z rynkiem pracy, wolontariatem, przedsiębiorczością, stworzyć własną ofertę dla przyszłych pracodawców, ale także, korzystając z pomocy lidera klubu pracy, napisać własne cv czy list motywacyjny.
Jeśli jesteś, Drogi Czytelniku, zainteresowany ofertą Klubu Pracy, zadzwoń na nr tel. 074 865 74 08 lub przyjdź do naszego urzędu na Okrzei 8 III piętro, pokój nr 321, a tam uzyskasz wszelkie informacje, na interesujące Cię tematy, związane z funkcjonowaniem Klubu Pracy i zajęciami tam prowadzonymi. Trzeba również pamiętać, że zajęcia Klubu Pracy są szczególną formą poradnictwa grupowego. Obejmują cykl spotkań i adresowane są głównie do osób: * zagubionych na rynku pracy, * nie radzących sobie z poszukiwaniem pracy, * potrzebujących motywacji do samodzielnego poszukiwania pracy.
Uczestnicy zajęć spotykają się kilka razy w tygodniu w godzinach przedpołudniowych dlatego każdy, kto ma problem ze znalezieniem pracy, może przyjść i skorzystać z tej formy pomocy. W klubie można także bezpłatnie skorzystać z internetowych ogłoszeń o ofertach pracy, poczty elektronicznej przy wysyłaniu dokumentów aplikacyjnych, drukarki przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych, pomocy przy sporządzaniu CV i listu motywacyjnego. Można również zasięgnąć konsultacji u lidera klubu pracy przy tworzeniu swoich dokumentów aplikacyjnych lub skorzystać z nauczenia się technik poszukiwania pracy.
Szkoleniom tego typu i innym organizowanym przez PUP zajmę się w następnej - III części z cyklu „Powiatowy Urząd Pracy jakiego nie znacie”.

Wydania: