Stocznia Gdańska 1980-1981 - wystawa fotografii Tadeusza Kłapyty
Wernisaż odbył się 16 września 2011 o godz. 11.00 w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej. Wystawa ma na celu przybliżyć ideę wydarzeń w Stoczni Gdańskiej w latach 80. poprzez zbiór fotografii z tamtych wydarzeń, których aktywnym uczestnikiem był dzisiejszy mieszkaniec Bystrzycy Kłodzkiej p. Tadeusz Kłapyta.
Tadeusz Kłapyta ur. 16.08. 1955 r. w Kłodzku. W 1979 wyjechał na Wybrzeże Gdańskie, gdzie podjął zatrudnienie w Stoczni Gdańskiej. Brał udział w licznych manifestacjach patriotycznych, m.in. 11.11.1979 r. zorganizowanej w ramach Święta Odzyskania Niepodległości. Jedną z najważniejszych manifestacji w życiu
p. Tadeusza była demonstracja 18.12. 1979 zorganizowana ku pamięci robotników poległych w grudniu 1970. Przełomowy moment w życiu p. Tadeusza stanowi wystąpienie Lecha Wałęsy podczas tej manifestacji oraz Pański apel o budowę symbolicznego pomnika z kamieni dla „Stoczniowców” poległych w grudniu 1979. Brał udział w pochodzie zorganizowanym z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w 1980. Nadszedł sierpień 1980 a wraz z nim początek strajku w Stoczni Gdańskiej. Pamiętnym epizodem było zebranie komitetu strajkowego na stojącej koparce i fakt wyłonienia się pana Prezydenta zza osoby p. Klemensa Gniecha, ówczesnego dyrektora Stoczni. Pan Tadeusz miał świadomość, że na jego oczach tworzy się nowa historia w dziejach Polski. Wobec powyższego zdecydował się uwiecznić ówczesne wydarzenia w postaci fotografii. Po wprowadzeniu stanu wojennego wciąż fotografował oraz brał udział w kolejnych strajkach. 30.01.1982 został aresztowany za wykonywanie zdjęć i skazany przez Kolegium ds. Wykroczeń na 3 miesiące aresztu, który odbywał w Starogardzie Gdańskim. Podczas zatrzymania udało się jednak zbiec koledze p. Tadeusza, który zabezpieczył materiał zdjęciowy. Po wyjściu na wolność stracił zatrudnienie w Stoczni Gdańskiej i brał udział w najwspanialszym w swoim życiu pochodzie z okazji Święta Pracy 1 maja 1982, który skończył się pod blokiem pana Prezydenta na Zaspie. Wobec braku dalszego zatrudnienia na Wybrzeżu wrócił w rodzinne strony, do Bystrzycy Kłodzkiej.
Oprócz zaprezentowania dorobku fotograficznego pana Tadeusza Kłapyty w formie wystawy, zorganizowano jednodniową debatę poświęconą tamtym pamiętnym i jakże istotnym w historii naszego państwa wydarzeniom. Odbiorcami debaty oraz wystawy byli przede wszystkim ludzie młodzi, uczniowie szkół licealnych, mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej i okolic, dla których wydarzenia w Stoczni Gdańskiej w latach 80. są odległą historią, a którą pragną poznać i przyswoić. Wszyscy wiemy, że sierpień 1980 przyniósł w Polsce niezwykle ważne i przełomowe wydarzenia. Poprzez takie współczesne działania, jak chociażby wystawa fotografii oraz towarzysząca jej debata, pragniemy wskrzesić wspomnienia tamtych dni i przybliżyć młodym pokoleniom ich ideę.