Mobilne Muzeum Jana Pawła II w Bystrzycy Kłodzkiej
W dniach 19-21 grudnia 2011 roku w Bystrzycy Kłodzkiej udostępnione do zwiedzania było Muzeum Jana Pawła II z krakowskiego Centrum Jana Pawła II.
Stowarzyszenie INICJATYWA Długopole Dolne pragnie podziękować tym zainteresowanym mieszkańcom Ziemi Kłodzkiej, którzy przyjęli zaproszenie i zwiedzili specjalne Muzeum Jana Pawła II goszczące trzy dni w Bystrzycy Kłodzkiej przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury (plac za MGOK) od 08.00 do 19.00. Wstęp był darmowy.
Zaproszenie Mobilnego Muzeum Jana Pawła II przez gminę Bystrzyca Kłodzka, dla której kierujemy wyrazy uznania i wdzięczności, było aktualnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia Inicjatywa. Mobilne Muzeum Jana Pawła II i jest nowym projektem krakowskiego Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, mającym na celu promowanie myśli i nauczania Ojca Świętego. Usytuowane jest w 18-metrowym pojeździe o wysokości 4 metrów, wadze przekraczającej 18 ton i powierzchni wystawienniczej 62 m2. Osobiste pamiątki, jakie można zobaczyć w czasie zwiedzania Mobilnego Muzeum zostały przekazane przez: Kardynała Stanisława Dziwisza, Metropolitę Krakowskiego, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Do elementów ekspozycji należą m.in.: filmy, zdjęcia, brewiarz, którego Papież używał do codziennej modlitwy, pióro, różaniec, buty, narty, krzyż pektoralny, sutanna, piuska papieska oraz zegar z prywatnej rezydencji w Castel Gandolfo.
Wszystkim świadomym wartości Muzeum, którzy mimo codziennego zabiegania i przedświątecznego okresu skorzystali z tej wyjątkowej bezpłatnej sposobności, aby zwiedzić Muzeum Jana Pawła II serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Tym bardziej, że była to chwalebna inicjatywa i niepowtarzalna okazja do odwiedzenia takiego specjalnego miejsca w skali globalnej, w któ-rym można było znaleźć świadectwa po naszym wielkim Rodaku Janie Pawle II, tuż po jego Beatyfikacji, którą przeżywaliśmy w maju minionego roku. To specjalne Mobilne Muzeum na kółkach, jak nazywa je wielu, od kwietnia 2011 nawiedza wiele miast w Polsce, a także w Europie, było m.in. w Wilnie podczas Dni Kultury Polskiej.
Bardzo nas cieszy, że mieszkańcy chętnie i gremialnie odpowiedzieli Muzeum na zaproszenie przekazywane także w kościołach dzięki aprobacie i życzliwości księdza Dziekana i proboszczów dekanatu Bystrzyca Kłodzka. Równie licznie zaangażowały się w zwiedzenie Muzeum wszystkie typy szkół w regionie od przedszkoli, przez podstawówki, gimnazja aż po szkoły ponadgimnazjalne. Dzieci ze szkół zlokalizowanych poza miastem mogły je zobaczyć, dzięki zaangażowaniu dyrektorów w zapewnienie transportu, za co szczególnie dziękujemy, choć niestety nie wszędzie się to udało. A to właśnie dzieci były szczególnymi odbiorcami tej inicjatywy. Nie wszyscy jednak, którzy wiedzieli o tym przedsięwzięciu wzięli je do serca i mimo takiej bliskości Muzeum nie odwiedzili, nie polecili znajomym, a przede wszystkim nie zabrali do niego swoich bliskich i rodziny, co przyjmujemy z przykrością, zostawiamy pod refleksję, szczególnie, że poziom wiedzy o polskim Papieżu i jego dziełach, nie należy do wybitnych nie tylko wśród młodych. To Muzeum było świetną okazją do przybliżenia osoby Jana Pawła II, pełniąc funkcję edukacyjną i będąc przecież na wyciągnięcie ręki. Frekwencja jednak dopisała i była wysoka, jak na 20 tys. gminę zadowalająca.
Kilka miesięcy temu Muzeum gościło w gminach województwa opolskiego, a pobyt w Bystrzycy Kłodzkiej był pierwszym takim miejscem na Dolnym Śląsku, co jest dla Grodu nad Nysą Kłodzką wielkim wyróżnieniem, zaszczytem, ale i dużym sukcesem i pięknym świadectwem, które wpisuje się w historię regionu i dobrą pamięć w Centrum Jana Pawła II w Krakowie kierowanym przez kard. Stanisława Dziwisza. Szkoda, że okoliczne gminy nie przyłączyły się tej inicjatywy, aby dotrzeć do szerszego grona mieszkańców Ziemi Kłodzkiej.
Pamiątki, zgromadzone w Muzeum po beatyfikacji Jana Pawła II mają dla nas szczególne i szerokie znaczenie. A dla większości są to już relikwie, poprzez których nawiedzenie mogliśmy oddać cześć nowemu polskiemu Świętemu za życia. Wszystkich którzy nie zdążyli odwiedzić Muzeum, zapraszamy do Krakowa- Łagiewnik, do Centrum Jana Pawła II, gdzie przy Bazylice Miłosierdzia Bożego powstaje Sanktuarium Jana Pawła II z relikwiami Jana Pawla II.
Szczęśliwego i Błogosławionego 2012 Roku!