Litoterapia

Autor: 
Małgorzata Bodzek

Litoterapia towarzyszy wielu z nas na co dzień, stosujemy ją często nieświadomie - bez zbędnych określeń. Może to być stosowanie nalewki bursztynowej, która zwalcza stany przeziębienia i katar (jest też pomocna w bólach reumatycznych), czy noszenie biżuterii z kamieni szlachetnych dobieranych intuicyjnie, otaczanie się w mieszkaniu kryształami górskimi, czy też innymi, pięknymi ozdobami z kamieni. Wszystko to należy do litoterapii – leczenia kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi i bardzo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie.
Można, znając właściwości kamieni, dobierać je w sposób celowy, by wspomagać zdrowie i kondycję psychiczną, jednak należy przy tym pamiętać, że litoterapia jest holistyczną metodą leczenia, więc efekty nie pojawią się natychmiast, nie należy również stosować jej w zastępstwie wizyt u lekarza.
Poniżej kilka przykładów oddziaływania kamieni:
kwarc – ułatwia koncentrację;
perły – działają na skórę odmładzająco, również stosowane są przy niedoborze wapnia;
diament – uspokaja oraz wpływa na gospodarkę hormonalną, zwalcza infekcje;
topaz – stosowany na problemy z wątrobą i układem trawiennym, wzmacnia serce, płuca i gardło;
rubin – niweluje bóle żołądka i podnosi ciśnienie;
malachit – zatrzymuje infekcje i zakażenia, posiada właściwości bakteriobójcze;
szafir – nerwice, neurozy, łagodzi nerwobóle;
bursztyn – zaleca się cierpiącym na reumatyzm, bóle zębów i stawów, gardła;
zielony jaspis – wspomaga serce;
karneol – powstrzymuje krwawienia, wspomaga leczenie żylaków, wątroby, jelit;
hematyt – podnosi poziom hemoglobiny;
lazuryt – przyspiesza zrastanie kości;
akwamaryn – pomocny m.in. w astmie i kokluszu, pomaga też w stanach depresyjnych, przynosi ulgę metereopatom;
agat – wskazany przy chorobach płuc;
rodonit – wzmacnia układ immunologiczny;
krwawnik – pomaga cierpiącym na migreny;
kryształ górski i ametyst – uaktywniają pracę mózgu, energetyzują;
rubin – wzmacnia organizm, pobudza krążenie;
szmaragd – stosowany przy chorobach trzustki, wątroby i nerek, poprawia pamięć i wspomaga leczenie grypy, korzystny wpływ dla diabetyków.
Działanie kamieni nie ogranicza się jedynie do wpływu na ciało fizyczne i psychikę człowieka. Kamieniom już za czasów faraonów przypisywano magiczną moc. Jednym z nich był karneol, nosiła go bogini miłości – Izyda. Wierzono, że daje nieśmiertelność oraz rozwija w ludziach twórcze możliwości, wyjątkowe zdolności umysłu, daje życiową siłę, żywotność, pasję, wzmacnia ambicję i pęd do wiedzy.
Innym wyjątkowym kamieniem jest ametyst - symbol miłości platonicznej, czystej i poświęcania siebie dla szczytnej idei. Kamień ten, według starych tradycji, strzeże właściciela przed złymi wibracjami, rozpala ludzkie serca do miłości. Pierścień z pięknym perskim ametystem nosił Jan Paweł II.
Natomiast jadeit do dziś jest uznany jako kamień wzmacniający organizm, dający siłę, pogodę ducha, spokojny sen, radość życia, chroni przed niebezpieczeństwami. Jest symbolem zgody w miłości.
Litoterapia była powszechnie znana w starożytności. Wtedy jednak leczenie minerałami miało o wiele bardziej różnorodne formy – sproszkowane kamienie szlachetne dodawano do potraw i napojów, a także przykładano je do ciała w odpowiednich miejscach.
W Grecji osobom cierpiącym na łamliwość kości zalecano picie wody z dodatkiem sproszkowanych minerałów, zawierających w swoim składzie wapń. Amulety z elektronu (grecka nazwa bursztynu) nosili olimpijczycy, kapłani i arystokraci. W Indiach na choroby skóry stosowano okłady z pereł.
Przewlekle chorym podawano sproszkowane kamienie zawierające duże ilości mikroelementów.
Współcześnie terapia kamieniami stosowana w gabinetach medycyny alternatywnej polega na odpowiednim doborze kamieni szlachetnych lub półszlachetnych, przy którym uwzględnia się stan zdrowia osoby. Następnie kamienie układa się w odpowiednich miejscach bezpośrednio na ciele lub na ubraniu. Najlepiej wykonywać ten zabieg w gabinecie naturoterapii, zdając się na wiedzę i profesjonalizm terapeuty.
Znając działanie kamieni (np. niektóre z nich podnoszą ciśnienie, inne obniżają) i potrzeby naszego organizmu możemy również dobierać kamienie dla siebie i wspomagać się ich terapeutycznym działaniem. Ważne jest, by znajdowały się jak najbliżej ciała. Nosimy więc odpowiednio dobraną biżuterię, luźne kamienie w woreczku na szyi lub kieszeniach. Mogą być również przyklejone plastrem do ciała czy wszyte w ubranie. Stosując samodzielnie litoterapię należy pamiętać o częstym oczyszczaniu kamieni pod bieżącą wodą. Wskazane jest również wystawianie ich na słońce.
Jednym ze sposobów „dawkowania” jest moczenie umytych wcześniej kamieni w wodzie mineralnej lub źródlanej, najlepiej w naczyniu wystawionym na działanie promieni słonecznych. Taka woda doskonale nadaje się do przemywania ran, robienia okładów, podlewania roślin.
Kamienie można dobierać odpowiednio do swojego znaku zodiaku.
Baran – 21. III.- 21.IV. – ametyst, szafir, opal
Byk – 21.IV. - 21.V. – agat, szmaragd, perły
Bliźnięta – 21.V.- 21.VI. – beryl, szmaragd, agat, perły
Rak – 22.VI. - 23.VII. – szmaragd, onyks, karneol, granat
Lew – 23.VII. - 23.VIII. – rubin, karneol, sardonyks, onyks, granat
Panna – 24.VIII. - 23.IX. – jaspis,sardonyks, chryzolit, ametyst
Waga – 24.IX. - 23.X. – diament, akwamaryn, jaspis
Skorpion – 24.X.- 22.XI. – topaz, malachit
Strzelec – 23.XI. - 22.XII. – turkus, rubin, obsydian
Koziorożec – 23.XII. - 20.I. – opal, granat, kryształ górski
Wodnik – 21.I. - 19.II. – szafir, ametyst, srebro
Ryby – 20.II. - 20.III. – chryzolit, krwawnik, jaspis, turkus
Warto jeszcze na chwilę wrócić do kamienia, który zawsze fascynował ludzi. Bursztyn jest niepowtarzalny ze względu na swój blask, jak również dzięki swojej olbrzymiej sile promieniowania na ludzki organizm. Od wieków bursztyn używany był do wyrobu biżuterii
i przedmiotów ozdobnych, a wyroby noszone przy sobie uważa się za znakomity sposób zwalczania stresu i migreny. Przypisywano też bursztynowi właściwości magiczne, uwalniające człowieka nie tylko od choroby, ale i wszelkich nieszczęść. Na terenie Polski, w różnych regionach znano terapeutyczne właściwości bursztynu (inne nazwy: amber, jantar) i wykorzystywano go w lecznictwie ludowym. Przeźroczysty bursztyn noszono między innymi w celu usuwania kamieni żółciowych, gdy zmatowiał – choroba ustępowała. Naszyjniki z bursztynu służą do dziś jako amulety zapobiegające chorobom migdałów i gardła.
W każdej domowej apteczce powinien znajdować się naturalny specyfik
z bursztynu i służyć jako doskonałe antidotum na wiele dolegliwości.
Nalewka bursztynowa - przepis:
30-50 g miałkiego bursztynu wsypać do półlitrowej butelki i zalać 70 – procentowym lub mocniejszym spirytusem. Odstawić na dwa tygodnie. Bursztyn zabarwi spirytus na złocistobrązowy kolor. Po zużyciu nalewki bursztyn można zalać jeszcze raz.
Stosowanie:
- w przypadku przeziębienia i gorączki - natrzeć nalewką piersi i plecy chorego (zabieg obniża temperaturę ciała i przyspiesza zdrowienie),
- przy bólach głowy, migrenach - natrzeć nalewką skronie, czoło i wewnętrzne części nadgarstków,
- bóle kręgosłupa, stawów - nacierać nalewką obolałe miejsca i ich okolice.
Nalewkę można zastosować wewnętrznie (tylko osoby dorosłe) - 3 krople nalewki wlać do szklanki herbaty, popijać małymi łyczkami, najlepiej rano. Można również ją połączyć z olejkami eterycznymi (odpowiednimi do schorzenia – tylko zewnętrznie) wzmacniając tym samym jej lecznicze działanie.
Litoterapia, jak wiele innych metod stosowanych w naturoterapii działa na organizm ludzki wzmacniająco, harmonizująco, nie powinna jednak zastępować medycyny konwencjonalnej lecz ją wspomagać.
Polecam sprawdzony gabinet, specjalizujący się w tym temacie: Gabinet Medycyny Naturalnej AMETYST, Jelenia Góra ul. Bilewicza 3 tel. 607901922, 504268720
Czy wiecie, że…..
. Bogate Hinduski piją z mlekiem starte na pył perły, szmaragdy, szafiry czy rubiny w celach leczniczych, ale także… dla zachowania urody.
. Leki mineralne i homeopatyczne, sporządzone na bazie kamieni szlachetnych i minerałów stanowią liczną grupę medykamentów współczesnej farmacji.
. Za czasów faraonów wierzono, że karneol zapewnia długowieczność oraz… rozbudza namiętność i żarliwą miłość.
. Minerały mogą zlikwidować negatywne promieniowanie komputera i telewizora. Kryształ górski jest jednym z tych kamieni, który kumuluje energię niekorzystną dla zdrowia. Należy jednak pamiętać o jego częstym przemywaniu pod bieżącą wodą.
. Bursztyn wpływa na nasz organizm intensywniej, jeśli nie jest wcześniej poddany obróbce oraz gdy jest podgrzewany (wystarczy nosić go blisko ciała).
. Do dziś w krajach południowej Afryki wędrowni lekarze jako lek na gorączkę i wszelkie infekcje podają, w maleńkich dawkach, z mlekiem lub z cukrem, diamentowy proszek.

Wydania: