Pałac w Żelaźnie
- Pałac w Żelaźnie – teraz jest własnością.....
- .... Fundacji „Pałac Żelazno” pp. Bogusławy Kochmańskiej i Tytusa Zarzyckiego.
- .. a był własnością?
- Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa w Katowicach.
- O pieniądze za pałac nie będę pytał, bo jakiekolwiek by one nie były, to pewnie „grosze” w porównaniu z tym, ile w ten pałac trzeba włożyć. Ale mimo wszystko zapytam się: skąd u Państwa pomysł na pałac?
- Firma posiada już hotele:
w Szklarskiej Porębie „Hotel Szrenica” i w lubuskim nad jeziorem Hotel Tanzanit w Jesionce... no a teraz „perła w koronie” czyli pałac w Żelaźnie. Pałac znany mi – mówi Tytus Zarzycki – z dzieciństwa i lat młodzieńczych. Urodziłem się na Ziemi Kłodzkiej, wiele razy byłem w tym wspaniałym obiekcie. Marzyłem..... marzyłem, żeby tak być jego gospodarzem...
- Na ile te marzenia były wówczas realne?
- Raczej nie były, ale życie było dla mnie łaskawe. Spełniło moje marzenie.
- Jak to się stało?
- Rok temu w połowie kwietnia przyjechaliśmy w moje rodzinne strony. Pałac mimo tego, że był zamknięty i nieczynny, w stanie nadającym się do natychmiastowego remontu, zachwycił nas na nowo – jak mnie kiedyś, gdy byłem dzieckiem – a przecież, kiedy tam byliśmy, było pochmurno, lało... I już nie było odwrotu. Po tygodniu zapadła decyzja. Ten pałac musi być nasz. I to na całe życie.
- Jest pięknie, ale jeszcze mnóstwo pracy...
... Tak, oczywiście, to przeogromny zakres prac, najpierw odtworzenia, potem utrzymania pałacu i ogrodu. Np. ogród wróci do założeń pierwotnych, czyli baroku francuskiego ze znamionami renesansu włoskiego. Natomiast wystrój pałacu jest neobarokowy. Chcemy utrzymać styl, duch i atmosferę XVIII i XIX wieku, a „nowoczesność” skrzętnie ukryć.
- Jak ma żyć pałac? Być muzeum, sypialną, luksusowym ośrodkiem dla wybranych?
- Nie chodzi nam o to, aby tylko i wyłącznie zachować tradycję, bogactwo tamtego okresu. Zamierzamy również kontynuować te działania, z których słynęli gospodarze – poprzedni właściciele pałacu, z którymi mamy kontakt i którzy bywają w pałacu. Chcemy tworzyć ośrodek kultury na naszym terenie, by pałac promieniował i pulsował wydarzeniami kulturalnymi, społecznymi... aby był ważnym miejscem spotkań, koncertów, wystaw i innych imprez dla wszystkich. Już dziś jest u nas wystawa z Muzeum Ziemi Kłodzkiej dot. architektury przemysłowej Ziemi Kłodzkiej, a 14. września odbędzie się koncert Orkiestry Barokowej pod patronatem i z udziałem naszej słynnej mezzosopranistki Magdaleny Kulig. To będzie wieczór artystów...
- Oby się spełniło Państwa zamierzenie. Życzę powodzenia.