Ścieżkami kultury po Ziemi Kłodzkiej

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
Foto: 
Krysia i Mirek Awiżeń
hirschfelder.jpg
hornet.jpg
kartografia.jpg
reimann.jpg

* Hornet Quartet
Kulturalny wrzesień rozpoczęliśmy od koncertu Hornet Quartet w Starym Wielisławiu (7 września). Tym razem Magdalena Kulig – dyrektor Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego zaprosiła na zaskakujące
i jakże piękne wydarzenie, w wykonaniu czwórki waltornistów młodego pokolenia. Zagrali: Gabriel Czopka, Michał Szczerba, Łukasz Łacny i Piotr Kowalski. Jako kwartet współtworzą sekcję waltorniową orkiestry Pan European Philharmonia. Grupa specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej, rozrywkowej i filmowej. Dzięki DFM waltornie zabrzmiały chyba po raz pierwszy w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu. Świetny koncert, owacyjnie przyjęty przez słuchaczy.
* 12 września otwarta została w Muzeum Ziemi Kłodzkiej wystawa poświęcona twórczości Ryszarda Bilana – czytaj strona 41. Natomiast od 13 września w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku prezentowana jest wystawa „Ikony” autorstwa Małgorzaty Dawidiuk - wystawę przybliżymy w kolejnym numerze BRAMY.
* 30-lecie twóczości na Ziemi Kłodzkiej Ewy Beyer-Formeli
Rzeźbiarka, urodzona w Kartuzach, ukończyła studia na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku (dyplom 1960). Realizuje rzeźbę w granicie, marmurze i drewnie, czasami w metalu i ceramice. Odznaczona w 2010 r. medalem Ministra Kultury i dziedzictwa narodowego „Gloria Artis”.
Uroczystość zorganizowana została w CETiKu w Stroniu Śląskim. Artystka odebrała zasłużone gratulacje od przyjaciół, przedstawicieli władz samorządowych i środowiska kultury. Podziwialiśmy zaprezentowane rzeźby. Życzyliśmy kolejnych wielu lat twórczości w naszym regionie.
* Pamięci Bł. Gerharda Hirschfeldera
19 września odbyła się w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku konferencja pt. Dziedzictwo Duchowe i Materialne Diecezji Świdnickiej, organizowana w ramach IV edycji Dni Błogosławionego ks. Geharda Hirschfeldera.
W programie przewidziano 4 referaty, mszę św. dla uczczenia pamięci księdza Gerharda oraz spektakl pt. „Wspomnienie” w wykonaniu teatru Rapsodia. Podczas konferencji wystąpili: ks. Bp Adam Bałabuch – Jubileusz 10-lecia Diecezji Świdnickiej, ks. Henryk Całka SJ – Historia i teraźniejszość kościoła i parafii Wniebowzięcia NMP w Kłodzku, ks. prał. Romuald Brudnowski – Błogosławiony Ksiądz Gerhard Hirschfelder Patron na nasze czasy i prof. Konrad Czapliński – Dziedzictwo kłodzkich zakonów na przestrzeni wieków. Towarzyszyło spotkaniu przesłanie dla obecnych mieszkańców Ziemi Kłodzkiej „uczmy się Hirschfeldera”. Jego męczeństwo stało się zrozumiałe i naprawdę bliskie dopiero przy porównaniu z postacią polskiego księdza Popiełuszki. Zamykający konferencję spektakl powstał na podstawie biografii błogosławionego księdza Hirschfeldera - urodzonego w Kłodzku niemieckiego księdza, który przeciwstawiał się hitleryzmowi i zginął w Dachau. Scenariusz tego poruszającego przedstawienia opracowała Ewa Kornaszewska, a gratulacje za świetną grę należą się wszystkim aktorom Rapsodii.
Organizatorami wydarzenia byli: Parafia Rzymskokatolicka św. Bartłomieja w Kudowie Zdroju Czermnej, Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku, Instytut Cultura Sacra, Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Kłodzku, Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku, Fundacja Odnowy Ziemi Noworudzkiej i Komitet Organizacyjny Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
* Festiwal Filmów Górskich
W dniach 18-21 września Lądek Zdrój zorganizował już po raz 19. Festiwal Filmów Górskich. Pokazy filmów oraz spotkania z ciekawymi ludźmi gór odbywały się w Kinoteatrze, „Geovicie”, CKiR oraz Wielkim Namiocie. Tradycyjnie Festiwal przyciągnął mnóstwo miłośników gór, pasjonatów wspinaczek i emocjonujących opowieści o nich.
A opowiadali m.in. Wojtek Kortyka, Andrzej Pa-czkowki, Ryszard Pawłowski. Wśród gości tegorocznej edycji były także takie „sławy” jak: Kurt Diemberger, Denis Urubko, Alex Txikon, Rafał Sławiński, Karim Hayat.
* Na ratowanie droszkowskich kapliczek
Droszków, mała miejscowość k. Jaszkowej Górnej, ma dość liczne grono sympatyków i miłośników, działających formalnie w ramach Towarzystwa Przyjaciół Droszkowa. W celu ratowania droszkowskich kapliczek Towarzystwo zorganizowało 20 września wystawę charytatywną, połączoną ze sprzedażą fotografii Tomasza Gmerka.
Sprzedano 15 fotografii, a uzyskany dochód przeznaczony zostanie na remont kapliczki na Przełęczy Droszkowskiej. W drugiej części spotkania odbył się koncert, a raczej – ze względu na zły stan instrumentu – interesująca prelekcja Macieja Batora na temat organów w kościele w Droszkowie (pisał na ten temat pracę magisterską) wraz z pokazem gry. Gratulujemy ciekawej i wartościowej inicjatywy.
* Czytanie przy fontannie
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku zaprosiła 25 września do wspólnego głośnego czytania przy fontannie (25 września) książki Diane Broeckhoven pt. Jeden dzień z panem Julesem. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, chętnych do czytania było wielu. W akcję włączył się także teatr Rapsodia – adaptację i reżyserię przygotowała Ewa Kornaszewska, a wystąpili: Agnieszka Awiżeń, Magdalena Grzyb, Jerzy Deron, Aleksandra Pluta.
Nie zabrakło też innych atrakcji, jak np. Lokomotywy (w dwóch wersjach) w wykonaniu uczniów Studium Medycznego w Kłodzku.
* Dawna kartografia Śląska
Pasjonaci dawnej kartografii mają sporą dawkę przyjemności, dzięki najnowszej wystawie w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Kuratorem wystawy jest Manfred Spata z Bonn – wielki znawca tej tematyki, kolekcjoner map, z którym Muzeum już wcześniej współpracowało, przygotowując w 1994 r. wystawę poświęconą kartografii Ziemi Kłodzkiej. Tym razem wystawa zorganizowana została przez Dom Śląski (Haus Schlesien) w Königswinter i prezentowana jest w różnych miejscowościach Niemiec oraz Polski. Specjalne miejsce na wystawie zajmuje pierwsza mapa Śląska Martina Helwiga z 1561 r. Otwarciu wystawy, w dniu 20 września, towarzyszyło spotkanie z Manfredem Spatą, który przybliżył słuchaczom dzieje śląskiej kartografii od XV-XVIII w. Warto też podkreślić, że wydany został bogato ilustrowany dwujęzyczny katalog, stanowiący kompendium wiedzy na temat kartografii Śląska.
*Festiwal w Krosnowicach
Kulturalny wrzesień zakończyliśmy Międzynarodowym Festiwalem im. I. Reimanna, organizowanym w Krosnowicach już po raz trzynasty (27.09.). Wystąpiło 5 chórów: Krosnowickie Towarzystwo Śpiewacze TMK, Rychnowski Chór Kameralny, Miejski Chór Mieszany „Lutnia” z Kłodzka, zespół „Verbica” z Lidy na Białorusi – w którego repertuarze oprócz utworu Reimanna były także brawurowo wykonane białoruskie wesołe pieśni ludowe, owacyjnie przyjęte przez słuchaczy – oraz chór parafialny „Laudate Dominium” z Tłumaczowa i Opolski Chór Kameralny. Na zakończenie wykonana została Msza Franza Reimanna (syna Ignaza) pod dyrekcją Krzysztofa Bilińskiego.
Czekamy na kolejną edycję festiwalu pod pieczą Franciszka Piszczka.

Wydania: