Dzieje się w Międzylesiu! Realizacja projektu "Międzylesie - Twój pomysł na kulturę"

Autor: 
UMiG
flashmob1.jpg

Już od piątku 5.09. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu wspólnie z mieszkańcami gminy realizuje ich pomysły w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014”. Poniżej przedstawiamy krótką relację i zdjęcia ze zrealizowanych wydarzeń.
Działania rozpoczęła akcja Flash Mob „MiędzyLudźmiLesie”, której inicjatorem było Kulturalno-Społeczne Stowarzyszenie Wsi Gajnik. W samo południe młodzież z gimnazjum w Międzylesiu oraz przypadkowi przechodnie ustawili się wzdłuż głównej ulicy Międzylesia, trzymając w rękach gałęzie drzew! Wśród „żywych drzew” spacerował wycięty z kartonu, pomalowany na czerwono herbowy wilk. Został on przygotowany przez młodzież podczas spotkań warsztatowych w świetlicy we wsi Gajnik. Niewątpliwą atrakcją nie tylko dla najmłodszych były dwie biegające wśród przechodniów osoby przebrane za wilki. Cała akcja trwała około dwóch godzin. Poprowadziła ją młodzież gimnazjalna, która zachęcała przechodniów do udziału w projekcie i informowała o pozostałych inicjatywach. Autor inicjatywy Adam Opaliński ze Stowarzyszenia Wsi Gajnik, podkreślał, że pomysł narodził się w odpowiedzi na diagnozę lokalną, którą Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu przeprowadził w maju. Happening nawiązywał do nazwy Międzylesie i do herbu miasta. Wzięło w nim udział łącznie około 150 osób, a wyśmienita pogoda sprzyjała wspólnej zabawie. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców. Obecny był również Burmistrz Międzylesia, który objął cały projekt swoim patronatem.
Tego samego dnia, ok. godz. 20.00 rozpoczął się pokaz seansów filmowych Kino plenerowe na Zamku „Klub filmowy pod chmurką”. Na świeżym powietrzu w wyśmienitym historycznym klimacie na dziedzińcu zamkowym w Międzylesiu podczas dwóch dni zgromadziło się około 350 osób. Wyświetlono cztery filmy. Na dużym kinowym ekranie, przy dobrej akustyce można było zobaczyć: „Robin Hooda” Ridleya Scotta w wersji reżyserskiej i horror fantasy w klimacie zamkowego dziedzińca: „Hansel i Gratel: Łowcy czarownic”. Sobota zadedykowana została najmłodszym (prawie zabrakło miejsc!). Wszyscy oczekiwali na „Kung Fu Pandę” i „Avatara” Jamesa Camerona. Kino plenerowe cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem każdego dnia, a pogoda dopisała. Organizatorzy zapewnili ciepłą herbatę na nieco już chłodniejsze wieczory, a miłośnicy kina przynieśli ze sobą koce, popcorn, a nawet swoje leżaki! Przed filmami można było również obejrzeć krótkie filmy promujące Gminę Międzylesie i Dolny Śląsk. Inicjatorzy chcieliby kontynuować swój pomysł w kolejnych latach.
Na początku września w Ośrodku Kultury swoje działania rozpoczął również „Klub Miłośników Tańca”. Jego członkowie mają możliwość zapoznania się na zajęciach z tradycyjnymi tańcami polskimi oraz towarzyskimi. Warsztaty prowadzone są pod okiem doświadczonych instruktorów, potrwają do końca października. Odbędą się również dwa spotkania warsztatowe z krawcową, która nauczy uczestników jak samodzielnie uszyć elementy strojów do tańca. Planowany jest wspólny wyjazd na prezentację do Nowej Rudy, gdzie odbędzie się konkurs tańców polskich w formie towarzyskiej. Działania zakończą się pokazem, prezentacją multimedialną, propagującą edukację taneczną wśród młodzieży i dorosłych oraz poczęstunkiem. Projekt ma uwrażliwić uczestników na tradycję i pokazać, że kultura rodzima (ludowa) nie jest mniej wartościowa. Celem jest stworzenie stałej grupy, która będzie rozwijała swoją pasję oraz będzie prezentowała się w środowisku lokalnym. Autorka inicjatywy planuje kontynuować warsztaty taneczne również po zakończeniu zadania. Obecnie grupa liczy ok. 15 osób, wciąż może do niej dołączyć kilka osób. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z MGOK w Międzylesiu. Zapraszamy kobiety i mężczyzn, osoby indywidualne jak i pary, młodzież jak i osoby dorosłe oraz seniorów.
Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się kolejna inicjatywa doskonale osadzona w zasobach lokalnych i wykorzystująca walory turystyczno-krajobrazowe regionu: „Bierz kijki i ruszaj
z nami – poznaj piękno naszej Gminy”. Jej inicjatorem jest nieformalna grupa „Piechurzy”. Wykłady i warsztaty Nordic Walking zgromadziły na swoich pierwszych dwóch spotkaniach około 40-50 osób, w różnym przedziale wiekowym. Uczestnicy najpierw zostali przeszkoleni w zakresie prawidłowej techniki marszu z kijkami przez certyfikowanego instruktora. Osoby używające kijki mogły doskonalić poprawność chodu, a osoby chcące rozpocząć przygodę z Nordic Walking miały możliwość sprawdzenia czy taka forma spędzania wolnego czasu im odpowiada. Pierwsze spotkanie odbyło się w Ośrodku Kultury, drugie na Stadionie w Międzylesiu. Spotkania i wspólne wyjścia odbywają się do końca października i zakończą się zawodami Nordic Walking z nagrodami. Podczas projektu zostaną również wyznaczone i oznakowane cztery trasy Nordic Walking!
W sobotę 13.09. wieś Gajnik rozpoczęła cykl spotkań Projekcje i podróże: „Chiny, opowieść z drogi, pokaz slajdów”. Inicjatywa ta polega na spotkaniach z podróżnikami oraz prezentacjach multimedialnych, które umożliwiają mieszkańcom gminy wirtualną wycieczkę w odległe zakątki świata. Na spotkaniu było ok. 50 osób, które wykorzystały spotkanie z podróżnikami zadając im pytania również po zakończeniu projekcji. Równolegle na placu przy świetlicy odbyły się dożynki. Inicjatywa zgromadziła łącznie ok. 100 osób, a wyśmienita zabawa trwała do późnych godzin wieczornych! Kolejne spotkanie w Gajniku, tym razem „Świat na wyciągnięcie ręki” odbyło się 27 września.
Inicjatorem spotkań jest Kulturalno-Społeczne Stowarzyszenie Wsi Gajnik.
Kolejna nietypowa inicjatywa zrealizowana w ramach cyklu spotkań projekcje i podróże, to spotkanie i wycieczka „Wieś – WIDMO – Czerwony Strumień”, która odbyła się 15września. Autorka inicjatywy Małgorzata Bojanowska wraz z Ośrodkiem Kultury oraz pomocą Nadleśnictwa Międzylesie i Gimnazjum w Międzylesiu zorganizowała jednodniową wycieczkę do nieistniejącej już wsi Czerwony Strumień. Celem wycieczki było przybliżenie historii wsi. Około 80 osób (głównie młodzież gimnazjalna) wysłuchało opowieści przewodnika o czasach i ludziach, którzy dawniej tu żyli. Było wspólne śpiewanie i biesiadowanie przy ognisku oraz konkursy z nagrodami. Czerwony Strumień okazał się prawdziwą Wsią Widmo, okazało się, że większość osób była tam rzeczywiście po raz pierwszy!
Do końca października zaplanowana jest realizacja jeszcze wielu inicjatyw, na które Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu serdecznie zaprasza! Będą m.in. warsztaty artystyczne dla młodzieży oraz warsztaty artystycznego dekorowania potraw. Szczegółowe informacje i opisy inicjatyw znajdą Państwo na stronach: www.mgok.eu/projekty/dom-kultury-plus oraz www.facebook.com/MiedzylesiePomyslNaKulture

WSTĘP WOLNY na wszystkie wydarzenia realizowane w ramach projektu.Wydarzenie objęte jest patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Międzylesie.

Wydania: