50-lecie Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej

Autor: 
mf
Foto 50 lecie (4).jpg
Foto 50 lecie.jpg

W sobotę, 6 grudnia 2014 r. Muzeum Filumenistyczne świętowało 50 rocznicę swojego istnienia.
Bystrzycka instytucja jako jedyna w Polsce, a także jako jedna z niewielu na świecie, gromadzi eksponaty dotyczące historii niecenia ognia. Kolekcja muzealna nie ogranicza się jedynie do popularnych wśród filumenistów etykiet i pudełek zapałczanych, a zajmuje się wszystkim, co dotyczy ognia w historii kultury materialnej, techniki i sztuki.
Muzeum Filumenistyczne mieści się w dwóch budynkach wzniesionych w la-tach 1821-1823 w stylu klasycystycznym. Otwarcie instytucji nastąpiło 19 lipca 1964 r. z inicjatywy mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej, przedstawicieli fabryki zapałek oraz Towarzystwa Miłośników Bystrzycy Kłodzkiej.
Obchody 50-lecia zostały zainaugurowane już o godz. 10.00 Ogólnopolską Giełdą Filumenistyczną, podczas której kolekcjonerzy z całej Polski mogli wymienić się unikatowymi etykietami zapałczanymi.
Oficjalna część obchodów została zaplanowana na godz. 16.00. W części artystycznej zaproponowano występ Dziewczęcego Zespołu Wokalnego pod dyrekcją Renaty Fijałkowskiej-Dumy, który w specjalnie przygotowanym programie wprowadził przybyłych gości w uroczysty nastrój. Dyrektor Muzeum w swoim wystąpieniu przypomniał historię instytucji, a także podsumował jej działalność w ostatnich latach. Za najważniejsze efekty pracy bystrzyckich muzealników uznał: odrestaurowany obiekt Muzeum, zmodernizowaną wystawę stałą, a także prowadzoną na szeroką skalę działalność edukacyjną. Efekty pracy muzealników, co szczególnie podkreślał, nie byłyby tak spektakularne bez wsparcia MKiDN oraz środków Gminy Bystrzyca Kłodzka.
Jednym z głównych punktów programu było odsłonięcie obrazu autorstwa Jana Kazimierza Kuśmidrowicza, przedstawiającego pierwszą dyrektorkę Muzeum Helenę Getterową. Obraz w ostatnim czasie doczekał się wspaniałej renowacji, którą przeprowadzono dzięki staraniom Anny Kuśmidrowicz-Król, Małgorzaty Góralskiej oraz Katarzyny Kuśmidrowicz. To właśnie wnuczki autora obrazu, wzięły na siebie finansowy ciężar prac konserwatorskich. Renowacja obrazu została przeprowadzona w pracowni Zamku Królewskiego w Warszawie.
Muzealne święto było także doskonałą okazją do podziękowań dla osób, które w ostatnich latach aktywnie i bezinteresownie wspierały działania Muzeum. Wśród osób uhonorowanych znalazła się burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej – Renata Surma, a także liczni filumeniści i społecznicy, którym nie jest obojętny los bystrzyckiej instytucji. Jak podkreślał dyrektor Muzeum, Tomasz Nowicki, zdecydowano się nagrodzić osoby, które przez ostatnich dziesięć lat poświęcały swój czas, promując działania Muzeum i wspierając jego różnorodne aktywności.
Nad merytoryczną stroną imprezy czuwał prof. Janusz Boss, który przygotował wykład dotyczący historii niecenia ognia, bogato ilustrowany materiałem fotograficznym.
Dla najbardziej wytrwałych gości przygotowany został efektowny urodzinowy tort, którego konsumpcja wzbogacona została symboliczną lampką wina.
Podczas uroczystości można było zwiedzać zmodernizowaną wystawę stałą, która wzbogacona została o elementy multimedialne i sceny rodzajowe ukazujące metody niecenia ognia.
Życzymy Muzeum kolejnych 50 lat działalności!

Wydania: