Marka "Kudowa Zdrój" wciąż na fali wznoszącej - rozmowa z burmistrzem Piotrem Maziarzem

Autor: 
Mirosław Awiżeń
kud1.jpg
kudowa3.jpg
moniuszko.jpg

- Kudowa Zdrój tętni turystycznym życiem. Hotele, restauracje, puby i wszelkiego rodzaju ogródki kulinarne pełne...
- Nic dziwnego, bowiem w Kudowie Zdroju chcemy by sezon trwał cały rok. Chcemy by nie było „martwych” terminów. By nie być gołosłownym: w ciągu roku pod egidą „Promocji” UM w Kudowie-Zdroju odbędzie się w 2015 roku ok. 80 imprez, w tym jedno i wielodniowych, a nawet „tygodniówek”.
Warto wspomnieć, że np.: w styczniu oprócz powszechnie znanej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, mieliśmy dwa tygodnie zajęć, zabaw, rozrywki - w czasie ferii zimowych. W marcu „Światowy Dzień Poezji” organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną i „Kobieca Mafia” – czyli: Zdrowie i Uroda, Kobiecy Motywator, Kobieta na zakręcie ... organizowana przez Dom Pracy Twórczej „Cyganeria” w Kudowie Zdroju. Także w marcu „Tydzień z internetem”, a w nim o nowych technologiach i kodowaniu.
W kwietniu zawody pływackie amatorskiej Ligi Pływackiej w Kudowie Zdroju organizowane przez Aqua Park „Wodny Świat”, ULKS „Wodny Świat” i UM.
W ciągu roku odbywa się 5 edycji takich zawodów. Kwiecień to także wystawa rękodzieła, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z drugiej zaś strony GM MTB Kudowa Zdrój. Ciekawą, cykliczną imprezą jest także organizowane przez „Cyganerię” „Uwolnienie łacha” – czyli akcje bezgotówkowej wymiany odzieży. A maj to przecież „majówki”, rocznice – tradycje patriotyczne, a także Koncert Operowy „Anna Sims& Operatic Friends”, medycyna chińska i bieg uliczny „Polsko-Czeska Dwudziestka”. Czerwiec: oprócz zajęć dla dzieci, np. „Sportowy Dzień Dziecka”, to też warsztaty robienia kremów organizowane przez „Cyganerię”. Ciekawym pomysłem jest też IV Międzynarodowy Zlot Dziecięcych Autek Moskwiczy (zabawki napędzane pedałami). W lipcu m.in. plenerowa impreza kulinarna „Gęsina nie tylko na św. Marcina”, prezentacja Zespołów Ludowych „Róża Kłodzka” w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju - Pstrążnej, także Kudowskie Lato Filmowe. Sierpień raczy nas przede wszystkim 53. Międzynarodowym Festiwalem Moniuszkowskim, ale także „Cepowiskiem”. Wrzesień to Rowerowy Wyścig Górski GP MTB Kudowa i Festiwal Wody Mineralnej, wystawy czy Narodowe Czytanie. Październik to znów zawody pływackie i „Dzień Książkowego Misia”. Listopad to m.in. Zaduszki i obchody Święta Niepodległości, a także wystawa w DPT „Cyganeria” Ochotniczej Straży Pożarnej w Kudowie-Zdroju. Grudzień: oczywiście „mikołajki”, Wigilia, „Czar Świąt”, „Jarmark Adwentowy”. A rok kończymy Koncertem Bożonarodzeniowym w Teatrze Zdrojowym. A przecież jeszcze w Kudowie mnóstwo imprez organizowanych przez innych.

- Przydałoby się, aby w imprezach najwyższej rangi – mam tu na myśli „Festiwale Moniuszkowskie” – uczestniczyli także mieszkańcy Nachodu. Przecież Kudowa Zdrój - Nachod to jedno miasto europejskie.
- Chcemy nadal z Nachodem organizować Dzień Moniuszkowski. Zaprosiliśmy gospodarzy Nachodu, ale tym razem jeszcze współpraca nie doszła do skutku z powodu bardzo prozaicznego. Nie było zaplanowanych po stronie czeskiej takich pieniędzy na ten projekt. Ale w naszym korowodzie wziął udiał wicestarosta Nachodu i myślę, że prędzej czy później dojdzie do współpracy na tym „polu moniuszkowskim”. My jesteśmy otwarci na propozycje.

- Porozmawiajmy zatem o bieżących, powszednich sprawach gminy Kudowa Zdrój.
- Cieszę się bardzo, że oprócz opieki lekarskiej mamy już także zagwarantowaną nieodpłatną obsługę onkologiczną w postaci poradni onkologicznej działającej w Kudowie Zdroju na podstawie porozumienia z p. prezesem Wojciechem Krasoniem z Uzdrowisk Kłodzkich. Pacjentów przyjmować będzie dr n. med. Andrzej Kajzer – ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie.

- Czyli realizujesz podstawowy punkt swojego programu – polepszenie warunków życia mieszkańców Kudowy Zdroju.
- Tak. Bo wyobraź sobie taką sytuację jaką mamy tego lata: upały nad wyraz, agresywne owady... kuracjusz jak zasłabnie, coś go ukąsi, idzie do sanatorium, do swojego lekarza. A mieszkańcy? Gdyby nie było tej opieki, to jedynie do Polanicy Zdroju. Nie na darmo: „szlachetne zdrowie”... ale jak się zepsuje, to opieka jak najbliżej musi być. I już jest.

- Co w sprawach infrastrukturalnych?
- Centrum Kultury zacznie działalność we wrześniu. Formułujemy ofertę korzystania z tego Gminnego Centrum Kultury. W tym zakresie korzystam, m.in. z pomocy animatorów kudowskiej kultury.

- Co z przedszkolem?
- Szukamy pieniędzy, nie stać nas przy takim zadłużeniu na wybudowanie ze środków własnych takiego obiektu. Sami możemy wykonać dokumentację, ale bez zabezpieczenia finansowego budowy byłoby to „wyjście przed szereg”. Wierzę, że pieniądze na budowę znajdziemy. Nie jest łatwo, ale z pomysłu przedszkola nie rezygnujemy.

- Jak z funduszami Gminy?
- Bez fajerwerków. Obecnie zadłużenie to około 19900000 zł, na koniec 2014 mieliśmy 21900000 zł. Jesteśmy w trakcie tworzenia dokumentacji dla ul. Bocznej. Mamy już dokumentację modernizacji ul. Słonecznej, a skończyliśmy modernizację ul. Kościelnej – z nową jezdnią, chodnikami, zatoczkami, parkingiem, oświetleniem, koszami i nawet miejsce na słup ogłoszeniowy się znalazło. Zajedź na ulicę Kościelną, sam się przekonasz...

- Byłem, zobaczyłem i rzeczywiście, ta strona miasta wygląda już bardzo efektownie.

Wydania: