Biblioteka inspiruje
W Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko, w maju realizowane były różnego rodzaju aktywności, których celem jest zainspirowanie czytelników i użytkowników do kontynuacji działań i współdziałania z bibliotekami na co dzień. Oto przykłady zainspirowane przez nasze biblioteki:
Muminkowa historia w Jaszkowej Górnej
Pierwsza z dziewięciu książek o Muminkach została opublikowana w 1945, każda z nich odniosła wielki sukces. Książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków, można się spotkać z ich teatralnymi, komiksowymi i serialowymi interpretacjami. Najmłodsi czytelnicy, którzy uczestniczyli w spotkaniu wykazali się znajomością bajkowych bohaterów fińskich powieści oraz ich przygód. Dla utrwalenia wiadomości czytelnicy wykonali piękne prace plastyczne.
Dzień japoński w Ołdrzychowicach Kłodzkich
Od 11 maja biblioteka została krajem kwitnącej wiśni. Przyjechał do nas podróżnik pan Leszek Brągiel, który opowiadał o historii, kulturze i zwyczajach Japonii. Na spotkaniu pojawiło się ponad 30 uczniów z miejscowej szkoły podstawowej. Pracownicy biblioteki przygotowali interesującą wystawę. Pan Leszek przywiózł ze sobą jeden z samurajskich mieczy, tomik wierszy zwany haiku, tkaniny ozdobne, tradycyjny zestaw do parzenia herbaty… Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał lampion japoński, wykonany przez panią Romę Szczerbień.
Warsztat biżuterii w Żelaźnie
Tutejsza bibliotekarka specjalizuje się w tworzeniu biżuterii. Swoje umiejętności z chęcią przekazuje młodszemu pokoleniu. Młodzi czytelnicy przy każdej możliwej okazji wykonują bransoletki i naszyjniki, tak bardzo modne od kilku sezonów. Jest to świetna zabawa i trening manualny. Prezent wykonany własnoręcznie przez dziecko, to dla mamy skarb o najwyższej wartości.
W stylu retro w Starym Wielisławiu
Pani Ewa, to bibliotekarka z najkrótszym stażem w sieci bibliotecznej w naszej gminie, ale za to z wielką pasją artystyczną. Podczas ogólnopolskiego tygodnia bibliotek zaserwowała swoim młodym czytelnikom przygodę z decupage w stylu retro. Początkowo było trochę trudności z opanowaniem metody pracy, ale w efekcie końcowym, powstałe zakładki do książek można śmiało określić, jako dziecięce dzieła sztuki.
Wielkie dzieła światowych artystów w Wojborzu
W czytelni tutejszej filii bibliotecznej przez 10 dni gościła wystawa historyczna „Dzieła wybitnych polskich i zagranicznych artystów”. Opracowana w formie kalendarzowych kart przez MKiDN będzie sukcesywnie udostępniana w naszych bibliotekach. Wystawę odwiedzili m.in. uczniowie z Zespołu Szkół w Wojborzu wraz z wychowawcą Magdaleną Osicką.
Akademia wierszy Marii Konopnickiej w Krosnowicach
Jej teksty wzbudzały kontrowersje, wywoływały polemiki, bywały ostro krytykowane, a przecież w swoich czasach pisarka była szalenie popularna i czytana przez wszystkich. Pisała wiersze, poematy, nowele, szkice, obrazki, teksty publicystyczno-reportażowe, prace krytycznoliterackie. W spotkaniu wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z opiekunami, paniami Iwoną Zarembą i Anną Włodarczyk. Po poznaniu postaci i ciekawostek z życia Konopnickiej, wiersze czytała pani Aneta Sandłak.