Hałdy pokopalniane w Nowej Rudzie

Autor: 
inf. J. Rejman
1_po.jpg

W czwartek, 22 września spółka AWT Rekultivace oficjalnie zakończyła prace rekultywacyjne hałdy pokopalnianej w Nowej Rudzie. Koszt inwestycji wyniósł około 1 900 000 zł. Dzięki niej przywrócono walory użytkowe terenu, uregulowano stosunki wodne, a co najważniejsze oczyszczono go z odpadów, w tym ze szkodliwego azbestu.
- Cieszę się, że dzięki naszej pracy środowisko lokalne po wielu latach będzie mogło korzystać z tego terenu w sposób bezpieczny. Nasza praca to przywracanie walorów użytkowych terenom poprzemysłowym i jestem przekonany, że nasze działania przyniosą pozytywne efekty dla wszystkich mieszkańców Nowej Rudy i okolic. – podkreśla Andrzej Santarius, prezes AWT Rekultivace.
Rekultywacja hałdy 6/4 na Polu „Piast“ w Nowej Rudzie trwała rok i obejmowała przede wszystkim rewitalizację biologiczną i techniczną. W tym czasie hałda została m.in. wzmocniona i zabezpieczona przed erozją. Na jej terenie posadzono również trawy i krzewy, wykonano rowy melioracyjne, a także filtr biologiczny, który pozwoli rozwijać się roślinności zasadzonej na całym terenie. Spółka AWT Rekultivace uporządkowała również cały teren nie tylko pod względem infrastrukturalnym, wykonując drogi dojazdowe i techniczne, ale usunęła również z całego terenu zalegające tam odpady azbestowe.
- W opinii Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. jako Inwestora, prace rekultywacyjne wykonane dotychczas przez firmę AWT Rekultivace zrealizowane zostały w sposób należyty i zgodny z harmonogramem rzeczowo-finansowym wynikającym z umowy z firmą AWT Rekultivace i umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – podkreśla Marek Tokarz prezes Zarządu SRK.

***AWT Rekultivace to jedna ze spółek należących do PKP Cargo, przejętych wraz z czeskim przewoźnikiem AWT. Podstawowa działalność firmy to usuwanie negatywnego wpływu górnictwa głębinowego na otoczenie. Spółka działa w Czechach od 50 lat i ma za sobą szereg zrealizowanych projektów tego typu. Także w Polsce może pochwalić się między innymi rekultywacją terenów po dawnej hucie w Zabrzu, gdzie poprzemysłowy teren zamieniono na miejsce przyjazne turystyce pieszo-rowerowej. 

Wydania: