Sowiogórski Bieg Gwarków

Autor: 
inf. GNR
Sowiogórski Bieg Gwarków_Najstarsza biegaczka na trasie Biegu Gwarków.jpg

W niedzielę, 19 lutego po raz pierwszy na Przełęczy Jugowskiej odbył się Bieg Gwarków. Biegacze, podczas XXXVI edycji tej kultowej już imprezy zimowej, pokonywali szlaki górskie wokół Kalenicy w Górach Sowich. Organizatorzy wydarzenia – Wałbrzyskie Centrum Sportowo-Rekreacyjne AQUA-ZDRÓJ Sp. z o.o., Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda z siedzibą w Ludwikowicach Kł. i Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich – podołali temu niełatwemu zadaniu. Głównym wyzwaniem były przede wszystkim zmienne warunki atmosferyczne w dniach poprzedzających bieg oraz bardzo krótki czas jaki mogli przeznaczyć na przygotowania. Bieg przeniósł się niemal w ostatniej chwili w Góry Sowie za sprawą Piotra Polaka i Jacka Mikołajczaka, którzy pierwsi wyszli z inicjatywą wypromowania sowiogórskich tras narciarstwa biegowego.
Na starcie, zlokalizowanym na terenie Gminy Nowa Ruda, stanęło 255 uczestników z całej Polski, a nawet Czech i Szwecji. Medale w konkurencjach na 20 km i 10 km wręczali zwycięzcom – wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk, prezes Stowarzyszenia Gmin Gór Sowich Marek Chmielowski, burmistrz Pieszyc Dorota Konieczna-Enozel i dyre-ktor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda Gabriela Buczek. Uczestnicy spoza naszego regionu byli pozytywnie zaskoczeni malowniczością tras i dobrym ich przygotowaniem do biegu. Przyznali, że wcześniej nie wiedzieli o istnieniu tak dobrej sieci szlaków narciarstwa biegowego w Górach Sowich i wyrażali chęć powrotu na trasę jeszcze w tym sezonie, jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą. Organizatorzy dziękują za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu zawodów – sędziemu głównemu Edwardowi Kozłowiczowi, Nadleśnictwu Jugów, Piotrowi Babickiemu za umożliwienie korzystania z obiektów na Przełęczy Jugowskiej, GLKS „Sokół” Nowa Ruda za przygotowanie wyżywienia dla zawodników, jednostkom OSP Gminy Nowa Ruda z Sokolca, Ludwikowic Kł. i Nowej Wsi Kł. za pilnowanie porządku i GOPR Grupie Wałbrzysko-Kłodzkiej. Wkład w imprezę miał też Gospodarczy Bank Spółdzielczy Radków oraz Orkiestra Górnicza z Nowej Rudy.
Najlepszym zawodnikiem biegu okazał się Daniel Iwanowski z Białegostoku, który zjawił się pierwszy na mecie w dystansie 20 km z czasem 55:12. Najlepszy rezultat wśród mieszkańców Gminy Nowa Ruda na biegu 20 km osiągnął Rafał Byczakowski, Jugów Mitsubishi Materials Mtb Team z czasem 01:24:07, który w kategorii open był na 39. miejscu, a w biegu na 10 km – Adam Buczakowski, Sokolec, UKS Ludwikowice, który zjawił się na mecie na miejscu 17. w kategorii open, zdobywając też 4. miejsce w kategorii M-20.

Wydania: