Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

SAMORZĄDOWCY
W Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie wicemarszałek Dolnego Śląska – Iwony Krawczyk, z samorządowcami z Kłodzczyzny. Dyskusje toczyły się głównie na temat obszarów strategicznych interwencji – istnieją już jakiś czas w miejscu zintegrowanych inwestycji terytorialnych, korzystając m.in. z funduszy regionalnego programu operacyjnego województwa dolnośląskiego. Ponadto zastanawiano się jak najlepiej wykorzystać fundusze unijne w sferze m.in. turystyki i wypoczynku, ochrony środowiska, rolnictwa. Bez komentarza.
PIWNICA
Na Rynku w Międzylesiu w trakcie robót odkrywkowych, natrafiono na XVII-wieczne piwnice. Przed laty w tym miejscu stały dwa domy. Obecnie w tym miejscu ma powstać budynek mieszkalno-usługowy z podziemnym parkingiem. W związku z niecodziennym „odkryciem”, losy parkingu jak na razie pozostają w decyzji konserwatora zabytków. Wypowie się on w temacie wartości tychże piwnic po zakończeniu aktualnie przeprowadzanych prac archeologicznych. No, no, no.
STAROPOLANKA
Producent wody mineralnej „Staropolanka” będzie sponsorem Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games Wrocław ’2017. Niemal 3,5 tys. sportowców, którzy wezmą udział w tym wydarzeniu sportowym, będzie mogło delektować się smakiem polanickiej wody mineralnej. Dodatkowo „Staropolanka” włączy się w promowanie zdrowego trybu życia wśród wrocławskich dzieci. Gratulacje!
NARKOTYKI
Forest, czworonożny „pracownik” Straży Granicznej wraz z funkcjonariuszami SG oraz funkcjonariuszami Komisariatu Policji pomógł w ujęciu 20-letniego mężczyzny z gminy bystrzyckiej, podejrzanego o posiadanie narkotyków i handel nimi. Forest wykazał się niezawodnym nosem, wskazując miejsca ukrycia środków odurzających (torba podróżna, schowek na balkonie). Nic dodać, nic ująć.
SZKOŁA
Od nowego roku Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej stanie się częścią oświaty gminnej. Tak zadecydowali radni, podejmując uchwałęo przejęciu Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 1 od powiatu kłodzkiego. Uchwała ucieszyła nauczycieli obecnych na sesji RM. Gratulacje!
DYREKTOR
Nowym dyrektorem Zakładu Karnego w Kłodzku został mjr Krzysztof Krasowski, który zastąpił piastującego do tej pory to stanowisko kapitana Jacka Marcelewicza, który przeszedł do Okręgowego Inspektoriatu SW. Uroczyste przekazanie obowiązków odbyło się m.in. z udziałem dyrektora okręgowego Służby Więziennej we Wrocławiu płka Tomasza Raczyka. Bez komentarza.
BIBLIOTEKA
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej w Kłodzku otrzymała dotację w łącznej wysokości 29 tys. zł. Pieniądze przyznano w ramach Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017 – Partnerstwo dla książki. Ministerstwo pozytywnie oceniło dwa z trzech złożonych wniosków. Projekt pod tytułem: „Kłodzka moda na czytanie”, otrzymał dofinansowanie w kwocie 10 tys. zł. Celem projektu jest udowodnienie, że czytanie jest trendy. Inicjatywa „Podróże z książką po Ziemi Kłodzkiej”, której celem jest organizacja spotkań autorskich w bibliotekach powiatu kłodzkiego, otrzymała dofinasowanie w wysokości 19 tys. zł. Gratulacje!
KONGRES
W Dusznikach Zdroju odbył się trzeci „Kongres Młodych Samorządowców”. Gospodarzem imprezy był burmistrz miasta Piotr Lewandowski. Podczas trzech dni debatowano m.in. o sporcie w gminach, inwestycjach lokalnych, polityce przestrzennej, zarządzaniu finansami publicznymi. Wow.
PRZESZŁOŚĆ
W Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbyło się spotkanie z Rainerem Sachs – pełnomocnikiem ds. kultury w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu. Spotkanie zorganizowane zostało przez Klub Otwartej Kultury. Tematem posiedzenia pozostawały osobliwości historyczne związane z Ziemią Kłodzką, które to przed laty stały się przedmiotem zainteresowania oraz badań Sachsa. Rainer Sachs jest postacią nietuzinkową, z Wrocławiem związał się po maturze, tutaj studiował, założył rodzinę i pracuje zawodowo. Pasjonują go dzieje Dolnego Śląska – wymyślił projekt „Leksykon artystów i rzemieślników śląskich”. Jest to wielka baza danych o osobach w tych zawodach działających na Śląsku, na przestrzeni wieków. Materiały autor zbiera od 30 lat. Do tej pory ukazały się cztery tomy leksykonu, dotyczące powiatu wrocławskiego, żagańskiego, lubińskiego i oleśnickiego. Obecnie Sachs pracuje nad leksykonem dotyczącym powiatu kłodzkiego. Bez komentarza.
ALARM
Druhna Gracja Tur z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lądku Zdroju była gościem przedszkolaków. Poprowadziła zajęcia, dzięki którym dzieci nauczyły się wielu bardzo ważnych rzeczy – poznały oraz zapamiętały telefony alarmowe służb ratowniczych, dowiedziały się, czym zajmują się poszczególne instytucje ratownicze. Druhna Tur przyniosła ze sobą akcesoria strażackie, które cieszyły się największym zainteresowaniem. Gratulujemy pomysłu!
STAW
Staw w Parku Zdrojowym w Kudowie w ciągu dwóch lat przejdzie znaczące zmiany (w niecce oraz w jej otoczeniu). W tym roku wykonane zostaną roboty budowlane, które pozwolą uporządkować gospodarkę wodną m.in. w kontekście sąsiedztwa potoku Trzemeszna. W roku następnym zostaną wykonane prace z zakresu estetyki. Powstanie m.in. specyficzny ekran do pary wodnej. Na niego rzucane będą obrazy z projektora. Nic dodać, nic ująć.
WYCINKA
W Kudowie Zdroju trwa „wycinkowe szaleństwo” – mieszkańcy tną swój drzewostan. Wiceburmistrz miasta Edyta Bubińska bije na alarm i prosi o rozwagę. „Wycinkowe szaleństwo” to pokłosie znowelizowanej ustawy (aktu prawnego niedawno wprowadzonego w życie) ministra środowiska Jana Szyszki. Jak widać, mieszkańcy nie do końca zrozumieli, co jest w owym akcie napisane – miejscowości uzdrowiskowe obejmuje ona w mikroskali. No cóż, przykład idzie z góry…
KANDYDAT
Międzyregionalna Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ Solidarność przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, sprzeciwia się powołaniu na stanowisko nadleśniczego Nadleśnictwa Międzylesie. Jest nim jeden z pracowników tejże placówki – Dariusz J. Wśród załogi krąży informacja, że rzekome personalne roszady mają wymiar polityczny. Strach się bać.
WOJSKO
Żołnierze z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, podjęli niemal setkę uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kłodzku (w tym istniejących w nim klas mundurowych). Uczniowie przeszli m.in. trening musztry indywidualnej i zespołowej oraz samoobrony. Niektórzy spróbowali swoich sił, pokonując elementy ośrodka sprawności fizycznej. Ponadto poznali tajniki karabinka Beryl 5,56 mm, mogli postrzelać karabinków paintball oraz laserowego symulatora strzelań „Czantoria”. Zaprezentowano także udzielanie pierwszej pomocy. Wow.
ŻOŁNIERZE
W Lądku Zdroju na kuracji przebywa grupa żołnierzy ukraińskich, którzy odnieśli obrażenia w trakcie działań wojennych na wschodzie swojego kraju. Żołnierze mogli przyjechać na kilkutygodniową rehabilitację dzięki samorządowi Dolnego Śląska. Bez komentarza.
UZDROWISKO
Być może już niedługo Polanica Zdrój będzie nazywać się tylko Polanica – utraci status uzdrowiska. W przyszłym roku polskie uzdrowiska będą musiały bowiem udowodnić ministrowi zdrowia, że pobyt w kurortach sprzyja leczeniu. Prawo nakłada na gminy uzdrowiskowe obowiązek opracowania operatów, które wykażą, że mają złoża naturalnych surowców leczniczych i sprzyjający klimat. Jeśli tego nie zrobią, utracą status uzdrowiska. Największym problemem polanickiego kurortu jest powietrze. Aby ograniczać niską emisję powodującą smog, potrzebne jest finansowe wsparcie. Burmistrz miasta Jerzy Terlecki liczy na specjalne wsparcie europejskich funduszy, dzięki którym będzie możliwe dofinansowanie wymiany pieców oraz palenisk. Życzymy powodzenia.
KOMIN
Pracownicy udrożniając jeden z kominów w kłodzkich koszarach natrafili na ciekawe znalezisko – zmięty kawałek gazety z 1949 roku. Pierwsza strona 345 numeru „Gazety Żołnierza” przeleżała prawie 70 lat w zamurowanym kanale wentylacyjnym. Na dwóch stronach odkrytej gazety znajduje się kilkanaście artykułów. Artykuł, który wzbudził największe zainteresowanie nosi tytuł: „Nawet jeden żołnierz przy dziale to zguba dla nieprzyjacielskiego czołgu” cyt. z rubryki „Z walk Armii Radzieckiej”.
Z tekstu wyłania się obraz zniszczenia ponad 50 czołgów wroga, w tym sławnych Tygrysów. Super!
TABLICA
Przy lądeckim Ratuszu pojawiła się elektroniczna tablica prognozująca czystość powietrza. Na podstawie zgromadzonych danych w stacji pomiarowej w Kłodzku, pokazuje prognozę jakości powietrza dla Lądka Zdroju. Za pomocą sygnału GSM, na wyświetlaczu podawany jest stan na określoną godzinę. Gratulujemy pomysłu!

Wydania: