Wieści z Gminy Nowa Ruda

Autor: 
inf.GNR
1-Rekordowe 8,8 mln zł na remonty dróg.jpg
2-135 nauczy się pływać.jpg
3-Biegli ku czci żołnierzy wyklętych przez lawendowe pole.jpg

* Rekordowe 8,8 mln zł na remonty dróg
MSWiA pozytywnie rozpatrzyło zgłoszone przez Gminę Nowa Ruda zapotrzebowanie na środki, niezbędne do odbudowy dróg uszkodzonych w wyniku obfitych opadów deszczu. Dwie promesy na łączną kwotę 8,8 mln zł, odebrane przez wójt Adriannę Mierzejewską z rąk senatora Aleksandra Szweda i wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka, umożliwią odbudowę 10 kilometrów dróg gminnych, mostu, wiaduktu oraz zapory zbiornika. Pozyskane środki są efektem sprawnego powoływania komisji do szacowania szkód i zgłaszania ich do wojewody.

* 144 tys. zł dla maluchów
Wojewoda Dolnośląski opublikował podział środków na poszczególnych beneficjentów Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH +” 2019. Wśród gmin, które otrzymały pozytywną opinię znajduje się Gmina Nowa Ruda, której przyznano jedną z najwyższych sum, tj. 144 000,00 zł. Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu, Żłobek Publiczny „Baśniowe Wzgórze” w Ludwikowicach Kł. może przez kolejny rok funkcjonować, przyjmując łącznie do 80 dzieci.

* Większe szanse na inwestora
11 marca br. Gmina Nowa Ruda podpisała porozumienie o współpracy z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną „Invest-Park” sp. z o.o. Zasadniczym celem porozumienia jest wspólne podejmowanie działań i wzajemne wspieranie się w zakresie tworzenia nowych inwestycji na terenie Gminy, m.in. poprzez wymianę informacji o przedsiębiorcach potencjalnie rozważających ich lokalizację w naszym regionie.

*Mieszkańcy dostaną dotacje na wymianę pieców
Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska ogłosiła kolejny już nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej na dofinansowanie kosztów zadań inwestycyjnych związanych z ograniczeniem niskiej emisji. Tym razem na dofinansowanie mogą liczyć mieszkańcy zmieniający trwale system ogrzewania oparty na paliwie stałym na: ogrzewanie gazowe, ogrzewanie na lekki olej opałowy, ogrzewanie na paliwo stałe (ekogroszek) (co najmniej 5 klasa wg PN-EN 303-5:2012), ogrzewanie na biomasę (pelet) (co najmniej 5 klasa wg PN-EN 303-5:2012), odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, przydomowe elektrownie wiatrowe), ogrzewanie elektryczne, sieć ciepłowniczą. Nabór, trwający do 30 kwietnia br., prowadzony jest w ramach programu „Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego” przy wsparciu finansowym Woj. Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW). Szczegółowe zasady programu na stronie internetowej Gminy Nowa Ruda.

* 135 dzieci nauczy się pływać
Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska informuje, że dzięki ogro-mnym staraniom pracowników urzędu udało się pozyskać kolejną pulę funduszy na realizację programu pn. „Umiem Pływać”. Do czerwca 2019 r. w zajęciach uczestniczyć będzie rekordowo duża liczba dzieci, bo aż 135. Uczniowie z kl. I-III zdobywają umiejętności pływania pod okiem instruktorów: Diany Ławniczak, Rafała Łacnego i Grzegorza Kuliga.
Zajęcia sportowe, realizowane w ramach programu powszechnej nauki pływania, to przede wszystkim nauka podstawowych umiejętności, ale też skuteczny sposób na rozwijanie i podnoszenie ogólnej sprawności fizycznej. To też zachęta do systematycznego uprawiania sportu oraz prowadzenia zdrowego, aktywnego stylu życia. Przypomnijmy, że Gmina brała udział we wszystkich dotychczasowych edycjach projektu, dzięki czemu z programu skorzystała ogromna liczba uczniów. Każdego roku, w zajęciach brali udział wychowankowie wszystkich szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Nowa Ruda.

* Nasi sołtysi na uroczystej Gali Sołtysa Roku
W Dniu Sołtysa, 11 marca, w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu Sołtys Roku 2018. Wśród nominowanych do nagrody znaleźli się sołtys Sołectwa Czerwieńczyce Danuta Radzik-Dyl oraz sołtys Sołectwa Ludwikowice Kł. Janusz Ferenc. Sołtysi odebrali statuetki z rąk wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka. Galę uświetnił występ młodych muzyków – uczniów Szkoły Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu.
- Zarówno nagrodzonym, jak i wszystkim naszym sołtysom gratuluję i kieruję do nich słowa uznania za trud i zaangażowanie włożone w organizację codziennego, nie zawsze łatwego, życia na wsi – dodaje wójt A. Mierzejewska.

* Sprawy urzędowe załatwisz online
Wójt Adrianna Mierzejewska, wychodząc naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom nowoczesnych Mieszkańców, podjęła decyzję o przystąpieniu do projektu pn. „E-Gmina – zwiększenie uczestnictwa mieszkańców Gminy Nowa Ruda w życiu publicznym poprzez rozwój usług cyfrowych”. Projekt, będący w trakcie realizacji, skierowany jest do wszystkich, którzy chcą załatwiać sprawy w urzędzie łatwo i szybko. Możliwość składania dokumentów oraz dokonywania płatności drogą elektroniczną może okazać się ogromnym ułatwieniem.
Zachęcamy do sprawdzenia strony: www.e-obywatel.gmina.nowaruda.pl, założenia konta i dokonywania formalności w dogodniejszy sposób, bez konieczności wizyty w urzędzie.

* Biegli ku czci żołnierzy wyklętych przez lawendowe pole
W niedzielę (3 III) na terenie „Domu Pod Lawendowym Polem” w Woliborzu odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Na starcie woliborskiej edycji ogólnopolskiego honorowego biegu pamięci na dystansie 1963 metrów po raz kolejny stanęła spora grupa osób. Głównym organizatorem biegu było CK Gminy Nowa Ruda. W organizację włączyli się: wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska, radna Powiatu Joanna Walaszczyk, radny Gminy Nowa Ruda Stanisław Wasłowicz i sołtys Woliborza Wojciech Kutera, a także m.in. KGW Woliborzanki, OSP Wolibórz, Magdalena Wiech z przyjaciółmi, wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 1 w Jugowie i 22. Karpacki Batalion Piechoty Górskiej z Kłodzka. Na terenie biura zawodów można było także podziwiać konkursowe prace plastyczne autorstwa uczniów szkół podstawowych, których tematem przewodnim byli Żołnierze Wyklęci.

* Jezioro Łabędzie dla 150 kobiet
Na Gminny Dzień Kobiet, który odbył się w sobotę, 9 marca w wyremontowanej w ub.r. sali wiejskiej w Czerwieńczycach, przybyło 150 pań. Po przywitaniu ich przez sołtys Danutę Radzik-Dyl i złożeniu życzeń przez zastępcę Wójta Gminy Nowa Ruda Ryszarda Czerewatego, rozpoczęła się część artystyczna uroczystości. W programie „Telewizji Czerwieńczyce” w bardzo zabawny sposób przedstawione zostały: wiadomości ze wszystkich gminnych miejscowości, prognoza pogody dla gminy i gminne wiadomości sportowe. Przybyłym paniom bardzo podobał się pokaz mody damskiej w wykonaniu panów. Największym powodzeniem cieszył się jednak męski pokaz taneczny, a fragment baletu „Jezioro Łabędzie” otrzymał oklaski na stojąco, z prośbą o bis. Program artystyczny dopełnił występ Kół Gospodyń Wiejskich z Krajanowa oraz występ dzieci ze świetlicy, które śpiewały i recytowały wiersze.
Mówiąc o uroczystości, należy również wspomnieć o przygotowaniu przez Koło Gospodyń Wiejskich Czerwieńczyce przepysznej zupy neapolitańskiej oraz sałatek i półmisków wędlin.

* Przedwielkanocne zaproszenie
Wójt Adrianna Mierzejewska, zaprasza na 23. Wystawę Stołów Wielkanocnych, która odbędzie się w niedzielę, 7 kwietnia w nowo wybudowanej sali gimnastycznej przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym z Oddziałami Integracyjnymi w Bożkowie. Wydarzenie, od lat cieszące się dużym zainteresowaniem, jest jednym z najważniejszych, odbywających się przed Świętami Wielkanocnymi. Zapraszamy w godzinach 15:00-18:00.

Wydania: