Noworocznie w Międzylesiu

Autor: 
inf. Katarzyna Bernasińska i Mirosław Awiżeń
m1.jpg
m2.jpg
m3.jpg

* Międzyleskie Kolędowanie
W dniu 18 stycznia 2020 r. odbył się kolejny koncert pn. „Kolędowanie” zorganizowany w ramach realizacji projektu pn.: „Jarmark bożonarodzeniowy Międzylesie-Králíky”, w którym uczestniczyły sołectwa z gminy Międzylesie oraz z zaprzyjaźnionej gminy Králíky. Wystąpiły zespoły śpiewacze m.in.: Długopolanie, Boboszowianie, Międzylesianie, Trzy Świerki, Oset, dzieci z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Międzylesiu pod przewodnictwem pana Ryszarda Pasternaka, zatańczyła grupa Plus Minus, z miłą niespodzianką przyjechał zespół Róża z Różanki, który wykonał przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej, które przypomniało istotę wydarzeń sprzed ponad 2000 lat. Spotkanie te uświetniła również orkiestra dziecięca z Základní umělecká škola Králíky, którą wszyscy obecni zachwycili się.
Podczas koncertu rozstrzygnięto konkurs, który co roku wzbudza wiele emocji i dyskusji wśród uczestników pn.: „Najpiękniejsza Ozdoba Wsi” w dwóch kategoriach, w kat. najpiękniejsza choinka wygrało sołectwo Goworów, II m. Nowa Wieś, a III m. Gajnik; w kat. najpiękniejsza szopka bożonarodzeniowa jury nie przyznało I miejsca, natomiast II m. ex aequo zajęło sołectwo Goworów oraz Roztoki, a III m. sołectwo Nowa Wieś.
Wszystkim przybyłym w tym dniu na Kolędowanie serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok, a sołectwom dziękujemy za przygotowanie tylu pięknych szopek oraz choinek, gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.

* Na nowy rok 2020
W dobrych nastrojach, choć nie bez nutki zaniepokojenia, odbyło się 27.01. 2020 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Międzylesiu spotkanie noworoczne mieszkańców Gminy.
Rok ubiegły zakończony pozytywnie. Jest się czym pochwalić a i w czasach trudnych dla mieszkańców poprzez wspólne działania udało się czy to zapobiegać czy też zniwelować straty powstałe w wyniku klęsk (takich jak choćby pożar domu wielorodzinnego, który już jest znów zdatny do zamieszkania). Jak mówi Burmistrz – „Gmina to przede wszystkim wspólnota ludzi. To dzięki wspólnocie można się rozwijać również materialnie, żyć godnie i zasobnie. Bez wspólnoty nie ma mowy o harmonijnym rozwoju. Bez ludzi, którzy tworzą wspólnotę gminną, bez ich pasji i chęci działania, Gmina to tylko wytyczony obszar administracyjnie bez „ducha”. Czyli tak naprawdę martwy. Dlatego dziękuję nam wszystkim, mieszkańcom Gminy, że tworzymy rzeczywistą wspólnotę”.
Tak i ja odbieram te podsumowujące i inauguracyjne spotkanie. Zapewne nie dosłownie przytoczyłem słowa Burmistrza, ale myślę, że oddałem wiernie przesłanie Gospodarza Gminy. Jestem od wielu lat świadkiem rozwoju gminy Międzylesie właśnie w zakresie poczucia odpowiedzialności za dobro publiczne od każdego jej mieszkańca. I to jest chyba największy sukces tej Gminy, bo przecież poprzez takie wspólne działanie powstaje infrastruktura gminna, która wzbogaca i ułatwia życie. Żłobek, przedszkola, ośrodki kultury i sportu, miejsca pracy, drogi, oświetlenie, kanalizacja, wreszcie bezpieczeństwo... Po prostu wszystko. Ten 2020 rok to kolejny czas na ubogacenie Gminy. I z takim przesłaniem witamy ten nowy 2020 rok.
Ps. Na zakończenie Spotkania był poczęstunek. Ach, te pierogi w czterech smakach....

Wydania: