78. ROCZNICA LUDOBÓJSTWA NA KRESACH WSCHODNICH

Autor: 
inf. Starostwo Powiatowe
78. Rocznica 1.jpg

Pamiętamy o tych, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami.11.07.br. w Kłodzku odbyły się uroczyste obchody 78. rocznicy ludobójstwa na polskiej ludności dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na dawnych Kresach RP.
Obok mieszkańców i rodzin Kresowian w obchodach w Kłodzku uczestniczyli: Maciej Awiżeń starosta kłodzki, Ryszard Niebieszczański członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego, Tadeusz Szewczyk prezes Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej, Monika Wielichowska posłanka na sejm RP, Michał Piszko burmistrz Miasta Kłodzka, Zbigniew Tur wójt gminy Kłodzko, radni powiatowi i gminni, Michał Petri reprezentował europosłankę Beatę Kempę, Krystyna Śliwińska radna powiatowa, reprezentowała szefa KPRM Michała Dworczyka, Mariusz Borcz radny powiatowy reprezentował senatora Aleksandra Szweda, służby mundurowe, duchowni, poczty sztandarowe, przedstawiciele Związków Sybiraków i kombatantów, zaproszeni goście.
Po Mszy św. i przemarszu uczestników uroczystości ulicami Kłodzka, przy Pomniku Pamięci w Parku Kresowian, wysłuchano występu młodego akordeonisty, wygłoszono okolicznościowe przemówienia, złożono wieńce i zapalono znicze.
W tym dniu, szczególne podziękowania składamy wszystkim tym osobom, które niosą pamięć o tym ludobójstwie, pamiętają o ofiarach i przypominają o ich strasznym losie. Przypominają ją po to, by dzisiejsze pokolenia Polaków i Ukraińców pamiętały o tym, co wydarzyło się na Wołyniu, ale także by nigdy więcej nie doszło do takiej tragedii.
„Krwawa niedziela” – w niedzielę 11 lipca 1943 roku dokonano zmasowanych mordów na ludności polskiej przez ukraińskie oddziały OUN UPA.
W skoordynowanej akcji, polegającej na atakowaniu ludzi biorących udział w niedzielnych nabożeństwach lub wychodzących ze świątyń, 11 lipca zamordowano kilkanaście tysięcy Polaków z 99 miejscowości.
Szacunki dokonane przez polskich historyków mówią o 60 tys. zabitych na Wołyniu oraz od 100 do 150 tys. w Galicji Wschodniej.
Pamięć, cześć i chwała.

Wydania: