Muzyczna strona Kozakowskiego
*Gitarowy Zlot Młodych
Tuż przed wakacjami, w sobotę 19 czerwca br. w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej odbył się Zlot Młodych Gitarzystów Ziemi Kłodzkiej. Ideą przedsięwzięcia był popandemiczny powrót do normalności poprzez spotkanie, zwiedzanie, koncertowanie oraz... wspólne konsumowanie. W zlocie wzięła udział gitarowa młodzież związana ze szkołami muzycznymi powiatu kłodzkiego czyli ze szkół w Kłodzku i Bystrzycy Kłodzkiej. Najpierw po niezwykle ciekawej wystawie czasowej pt. „Świat dźwięków” oprowadzał wszystkich jej inicjator i twórca – znany bystrzycki kolekcjoner, filatelista i pasjonat historii: Felicjan Kaczmarek. W interesujący bowiem sposób zaprezentowano w muzealnych wnętrzach różne instrumenty muzyczne, urządzenia wydające dźwięki aż po starodawne nośniki dźwięków, w szczególności płyty winylowe. Na wystawie można było też zobaczyć ciekawą wystawę walorów filatelistycznych – znaczków, kart pocztowych i kopert nawiązujących do muzycznych tematów (festiwali, koncertów, słynnych artystów muzyków). Niezrównany Felicjan Kaczmarek ze swadą, znawstwem, ale i z humorem, opowiadał o zgromadzonych eksponatach. Po zwiedzeniu wystawy uzdolniona młodzież wystąpiła w koncercie prezentując urozmaicony repertuar – od muzyki klasycznej do rozrywkowej. Publiczność chętnie nagradzała występy oklaskami, a sam koncert stał się też podsumowaniem kończącego się trudnego roku szkolnego – lekcji i koncertów internetowych czy konkursów „on line”. Ostatnim akordem Zlotu Młodych Gitarzystów Ziemi Kłodzkiej była wspólna biesiada „pizzomaniaka” na bystrzyckim rynku. Uczniom wyraźnie brakowało wspólnego przebywania podczas przedłużającej się kwarantanny domowej i Zlot stał się udaną próbą, przełamania pocovidowej apatii oraz odnowienia więzi.
*Letnie Warsztaty Gitarowe „Wakacje z Mistrzem”
Dla prawdziwych pasjonatów gry na gitarze nie ma przerwy w zgłębianiu tajników gry na gitarze, także podczas wakacji. Wprost przeciwnie – czas bez codziennych obowiązków szkolnych świetnie nadaje się do intensywniejszego ćwiczenia na instrumencie oraz poznawania nowej literatury muzycznej. Dlatego na początku wakacji, w dniach 6 -7 lipca br., odbyły się w Bystrzycy Kłodzkiej Letnie Warsztaty Gitarowe „Wakacje z Mistrzem”. Przez dwa intensywne dni uczniowie bystrzyckiej szkoły muzycznej mogli pracować pod kierunkiem wybitnego pedagoga, aranżera i kompozytora – dr Bartłomieja Marusika, przez lata związanego z Akademią Muzyczną w Poznaniu, a obecnie pochłoniętego tworzeniem nowego przedsięwzięcia edukacyjnego – Niepublicznej Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Środzie Wielkopolskiej. Warsztaty, przeznaczone dla uczniów starszych czyli uczniów szkoły II st., przyciągnęły też młodszych adeptów sztuki gry na gitarze, bo i oni chcieli trochę poćwiczyć pod okiem mistrza. Była więc okazja poznać nowe wprawki, poprawić ułożenie rąk, popracować nad wydobyciem z gitary pięknej barwy dźwięku czy urozmaicić interpretację realizowanych utworów. Tym bardziej, że trójka uczennic – Lila Wyjadłowska, Jagoda Religa i Marta Furtek – przygotowują się intensywnie do Nadmorskiego Konkursu Gitarowego w Gdyni, który odbyć się ma zaraz po wakacjach, z końcem września. Świetna atmosfera warsztatowych zajęć, dużo dobrych merytorycznych informacji i uwag, oraz radość wspólnego muzykowania, dały dużo satysfakcji wszystkim uczestniczącym. A i maestro Bartłomiej Marusik wyjeżdżał z Bystrzycy Kłodzkiej zadowolony, chwaląc zapał uczniów do gry na gitarze i ich pracowitość. To się nazywa dobre rozpoczęcie wakacji!
*Gitarowe sukcesy u progu wakacji!
Pod koniec czerwca 2021 roku rozstrzygnięty został Krajowy Konkurs Gitarowy zorganizowany przez Stowarzyszenie „Lubuski Weekend Gitarowy” w Międzyrzeczu. W jury tego ogólnopolskiego konkursu znaleźli się, oprócz Polaków (Beata Rynkiewicz-Beier, Krzysztof Nieborak), także pedagodzy i gitarzyści zagraniczni: dr hab. Vladislav Blaha (Czechy), Igor Shoshin (Białoruś) i Tatiana Drobysh (Białoruś). Konkurs odbył się w internecie i jury oceniało nagrania przygotowane przez uczestników. Każdy konkursowicz w kategorii gry solowej miał za zadanie wykonać z pamięci dwie kompozycje: utwór klasyczny z epoki tzw. „złotego wieku gitary” (konkretne formy np. temat z wariacjami, sonatę, etiudę itd.) oraz utwór skomponowany przez Zdzisława Musiała, pomysłodawcę i inicjatora gitarowych zmagań. W kategorii zespołów kameralnych repertuar był bardziej dowolny, ale także obejmował obowiązkowo jedną z kompozycji Zdzisława Musiała, i mógł być wykonany z nut. Konkurs miał zasięg ogólnopolski, a wszystkie nagrane prezentacje można było odsłuchać na kanale YouTube w internecie. W tej muzycznej rywalizacji bardzo dobrze zaprezentowała się grupa uczniów szkół muzycznych Ziemi Kłodzkiej z klasy gitary Witolda Kozakowskiego (była to zresztą najliczniejsza grupa uczestników konkursu pochodząca od jednego pedagoga). Najwyższą nagrodę spośród gitarzystów Ziemi Kłodzkiej zdobyła Jagoda Religa (PSM II st. w Bystrzycy Kłodzkiej) zdobywając w najstarszej, III grupie – I miejsce! Bardzo dobrze wypadła też młodsza od niej Lila Wyjadłowska (PSM II st. w Bystrzycy Kłodzkiej) uzyskując III nagrodę w tej samej grupie najstarszych uczniów. Podobnie III nagrodą może pochwalić się pierwszaczka Natalia Skrzydło (PSM I st. w Kłodzku) w grupie najmłodszych, Marta Kustra (PSM I st. w Kłodzku) – w grupie II, a także duet fletowo-gitarowy Lena Habdas i Małgorzata Łapińska (PSM I st. w Kłodzku) w kategorii zespołów kameralnych. Natomiast trójka solistów, uczniów z PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej: Karol Gwizdak, Hanna Grudzień oraz Martyna Lubas została nagrodzona w konkursie wyróżnieniem. Paradę laureatów zamyka Jakub Osajda z PSM II st. w Bystrzycy Kłodzkiej, który zdobył wyróżnienie w III grupie konkursowej. Należą się wielkie brawa dla utalentowanej młodzieży Ziemi Kłodzkiej za wysiłek, trud nagrywania i uzyskane wspaniałe laury! Gratulacje!