Muzyczna strona Kozakowskiego

Autor: 
Witold Kozakowski
Gitarzysta Lila..jpg
gitarzystaLila22.jpg
Natalia Skrzydło wyróżniona..jpg
Wirtuoz gitary Krzysztof Meisinger..jpg

* Gitarzystki wśród czeskiej fotografii
Trwa współpraca klasy gitary Witolda Kozakowskiego z Klubem Fotograficznym działającym w Kłodzkim Ośrodku Kultury. W sobotę 18 grudnia, podczas wernisażu wystawy czeskiej fotografii, koncertowały dwie uczennice: Natalia Skrzydło z PSM I st. w Kłodzku oraz Lila Wyjadłowska z PSM II st. w Bystrzycy Kłodzkiej. W repertuarze występu, oprócz efektownych solowych utworów gitarowych, znalazły się także motywy kolęd, które pięknie zabrzmiały na gitarach klasycznych. Gitarzystki zostały docenione gromkimi brawami uczestników wernisażu, a Tomasz Lasek, niedawno powołany dyrektor KOK, zachwycony występem uczennic, obdarował młode artystki kwiatami i świątecznymi upominkami.

* Gitarowe kolędowanie
Tradycyjnie, tuż przed Bożym Narodzeniem, organizowanych jest wiele koncertów kolędowych. Także uczniowie z obu szkół muzycznych powiatu kłodzkiego chętnie występują z repertuarem kolędowym.
16 grudnia, w LO w Bystrzycy Kł., na kolędowym koncercie instrumetalistów, wystąpiła dwójka gitarzystów: Karol Gwizdak z PSM I st. w Bystrzycy Kł. i Jakub Osajda z PSM II st. w Bystrzycy Kł.. Następnego dnia, 17 grudnia br. w sali koncertowej PSM I st. w Kłodzku koncertowali uczniowie klasy gitary Agnieszki Kozakowskiej i klasy gitary Witolda Kozakowskiego. Każdy z uczniów wykonał solo kolędę, pastorałkę lub piosenkę zimowo-świąteczną w często bardzo ciekawej aranżacji na gitarę klasyczną.
W drugiej zaś części wieczoru wystąpiły duety gitarowe oraz duet fletowo-gitarowy. Ze względów obostrzeń sanitarnych zrezygnowano z tradycyjnego pokoncertowego poczęstunku wigilijnego. Ale i tak wszyscy z radością wysłuchali uczniowskich prezentacji tym bardziej, że dla niektórych pierwszaków był to pierwszy występ na scenie przed publicznością. Następnego dnia, 18 grudnia br. w PSM I st. w Bystrzycy Kł. odbył się podobny koncert kolędowy z udziałem uczniów z klasy gitary Witolda Kozakowskiego z I (stopień podstawowy) i II (stopień szkoły średniej) etapu edukacji w bystrzyckiej szkole. Dodatkowo wystąpiła dwójka pierwszaków z ZSM w Wałbrzychu i reprezentantka kłodzkiej PSM. Oprócz solistów, nie zabrakło też gitarowej kameralistyki, albowiem wystąpiły dwa niedawno powstałe duety. Tego samego dnia, z powodzeniem wystąpiła jeszcze Jagoda Religa w MGOK w ramach „Bystrzyckiego Kolędowania”. Jagoda, uczennica PSM II st. w Bystrzycy Kł. brawurowo wykonała kolędę „Gdy się Chrystus rodzi” w bluesowej aranżacji Dariusza Domańskiego.
Część uczniów z obu szkół muzycznych przygotowuje się już do VII Ogólnopolskiego Kolędowego Konkursu Gitarowego, który odbędzie się w bystrzyckiej szkole 14 stycznia 2022 r.

*Sukcesy kłodzkich gitarzystek!
Pod koniec listopada ub.r. trójka gitarzystek powiatu kłodzkiego: Natalia Skrzydło, Lila Wyjadłowska i Jagoda Religa wzięły udział w ogólnopolskich konkursach gitarowych. Wszystkie trzy zostały docenione na XXVI Słupeckich Spotkaniach Muzycznych w Słupcy przez wymagające jury pod przewodnictwem prof. Marcina Zalewskiego z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie: Natalia SKRZYDŁO uzyskała tytuł laureata w swojej kategorii wiekowej, a Lila WYJADŁOWSKA i Jagoda RELIGA – wyróżnienie. Dodatkowo Jagoda Religa, jako uczestnik Ogólnopolskiego Kwartetu Gitarowego „Jammaj” prowadzonego przez dr Bartłomieja Marusika, zdobyła z zespołem tytuł laureata w kategorii zespołów kameralnych tego przeglądu. Dwa dni później młodziutka i wciąż jeszcze początkująca Natalia Skrzydło na XIII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowy im. Łukasza Pietrzaka w Jeleniej Górze uzyskała wyróżnienie dla najmłodszego uczestnika gitarowych zmagań. Uzupełnić należy, ze Natalia Skrzydło jest mieszkanką Szczytnej i uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kłodzku. Natomiast Lila Wyjadłowska i Jagoda Religa są kłodzczankami, Lila jest uczennicą w Szkole Podstawowej nr 3 w Kłodzku, Jagoda – w LO im. Chrobrego w Kłodzku, ale muzyki i gry na gitarze uczą się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej. Brawa i gratulacje dla gitarzystek!

*Zagraj kolędy i... wygraj gitarę!
W piątek 14 stycznia 2022 roku, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Bystrzycy Kłodzkiej przy ul. Okrzei 34 odbędzie się VII Ogólnopolski Kolędowy Konkurs Gitarowy. Zmagania gitarzystów przewidziane są w dwóch grupach – solistów i zespołów gitarowych – w trzech kategoriach wiekowych: uczniów szkół muzycznych I st., uczniów szkół muzycznych II st. i studentów oraz w kategorii otwartej czyli bez ograniczeń wiekowych. W repertuarze konkursowiczów winny znaleźć się dwie zróżnicowane kolędy, pastorałki lub piosenki o tematyce zimowo-świątecznej. Soliści zobowiązani są do wykonania utworów z pamięci, w zespołach dopuszcza się korzystanie z zapisu nutowego. Termin zgłoszeń na konkurs upływa o północy w dniu 5 stycznia 2022 r. Nagrodą główną w konkursie jest gitara elektroklasyczna o wartości ponad 1700 zł ufundowana przez firmę „Interton Classic” w Gdyni. Natomiast w grupie zespołów najwyższą nagrodą będzie nagroda pieniężna w wysokości 500 zł dla zespołu gitarowego lub zespołu kameralnego z udziałem gitary klasycznej, który zdobędzie najwyższą ilość punktów. Oprócz tego przewidziane są nagrody i upominki dla laureatów i wyróżnionych. I oczywiście dyplomy uczestnictwa oraz dyplomy laureata. Prezentacje konkursowe oceniać będzie jury w składzie: Marek Mikulski – przewodniczący (Jelenia Góra), Beata Rynkiewicz-Beier (Częstochowa) oraz Krzysztof Meisinger (Szczecin). Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić Kartę Zgłoszenia oraz wpłacić wpisowe w wys. 60 zł na konto Fundacji na Rzecz Rozwoju Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej. Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest na profilu konkursu na Facebooku. Zainteresowanym przesyłany jest także za pomocą internetu (kontakt: gitariada@o2.pl). Organizatorami wydarzenia są: Państwowe Szkoła Muzyczna I i II st. w Bystrzycy Kłodzkiej, Fundacja na Rzecz Rozwoju Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Bystrzycy Kłodzkiej oraz Starostwo Kłodzkie. Konkurs koordynuje Witold Kozakowski. Dodajmy, że bystrzycki konkurs kolędowy tradycyjnie objęty został patronatem Macieja Awiżenia, starosty kłodzkiego, wielkiego miłośnika gitary i dobrej muzyki, także kolęd.
I właśnie dzięki Kłodzkiemu Starostwu, uczestnicy konkursu oraz melomani będą mieli szansę usłyszeć w finale przeglądu jednego z jego jurorów:
dr Krzysztofa Meisingera. Gitarzysta ten jest nie tylko jednym z najwybitniejszych polskich gitarzystów, ale także dyrygentem, aranżerem, animatorem kultury i pedagogiem. W Bystrzycy Kłodzkiej wystąpi po raz pierwszy, a w jego repertuarze, oprócz mistrzowskich interpretacji Astora Piazzolli, nie zabraknie też motywów kolędowych i muzycznych parafraz znanych tematów. Tego wydarzenia przegapić po prostu nie można! Wstęp na koncert jest nieodpłatny. Recital odbędzie się w sali koncertowej PSM I i II st. w Bystrzycy Kłodzkiej przy ul. Okrzei 34. Ze względów obostrzeń sanitarnych i limitów miejsc, konieczna jest wcześniejsza rejestracja chętnych do wysłuchania koncertu za pomocą zgłoszenia mailowego na adres: gitariada@o2.pl Uwaga! Tylko zarejestrowani słuchacze, którzy otrzymają internetem wejściówkę, będą mogli wysłuchać recitalu maestro Meisingera. Zapraszamy!

Wydania: