Zapraszamy do Muzeum Ziemi Kłodzkiej!

Autor: 
inf.wł.
Pozdrowienia z Lwowa zasyła Fredro.jpg

• 3 września, godz. 17:00
VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Ziemi Kłodzkiej – Koncert Tria Szczecińskiego w składzie:
Bogusław Jakubowski – klarnet
Wojciech Kołaczyk – altówka
Dorota Maciaszczyk – fortepian
Program koncertu: C. Saint-Saens – Łabędź z Karnawału Zwierząt na altówkę i fortepian; J. S. Bach – Aria z Suity orkiestrowej na altówkę i fortepian; L. Delibes – La Paix z baletu Coppelia na altówkę i fortepian; C. Loewe – Die Jungfrau vom See (Panna z morza) z cyklu Schottische Bilder op.112 na klarnet i fortepian; F. Poulenc – Sonata na klarnet i fortepian; J. Naulais – Parfums d’Orient na klarnet i fortepian; J. Stalmierski – Przestrzenie Liryki na klarnet, altówkę i fortepian części: Liryka Nocy, Horyzont Liryczny, Liryka Kwiatu
Wstęp wolny!
• 10 września, godz. 17:00
Muzyka z różnych stron – Koncert Chóru Z Gór Nauczycielskiego Kameralnego Chóru z Bystrzycy Kłodzkiej. Wstęp wolny!
Zespół liczy ok. 20 osób i powstał w październiku 2000 r. Chór występuje na przeglądach i festiwalach w kraju i poza jego granicami, między innymi w Niemczech, Austrii, Czechach i na Litwie. W repertuarze ma muzykę  religijną, rozrywkową, ludową, kolędy i pastorałki. Dyrygent: Elżbieta Kubicz
• 10 września – Kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem Połączeni Dziedzictwem
Podczas wydarzenia odbędą się:
godz. 11:00 – Warsztaty artystyczne prowadzone przez Wiktora Semeniaka
godz. 16:00 – Wernisaż wystawy malarstwa Wiktora Semeniaka Pozdrowienia ze Lwowa zasyła Fredro
Wiktor Semeniak pochodzi z Kijowa. Uprawia malarstwo olejne, akrylowe oraz akwarelę. Jego wystawa inspirowana jest osobą Aleksandra hrabiego Fredry oraz pejzażami Lwowa – wątkami bliskimi sercom większości Polaków.
Ta joj! Ta Lwów!
Kochany Lwów (…)”
Te znane wszystkim słowa utworu Feliksa Konarskiego zawierają w sobie nieprzemijającą miłość Polaków do owego wyjątkowego miasta dawnej Rzeczypospolitej – miasta, w którym przeszłość (zapisana m.in. w nekropoliach) doskonale splata się z apetytem na przyszłość. Dynamiką historii wielowątkowe i bogate dziedzictwo Lwowa – obejmujące premiery sztuk Aleksandra hrabiego Fredry obok sławy Lwowskiej Szkoły Matematycznej – stało się dziedzictwem wielokulturowym, którego elementy budują zarówno Polaków, jak i Ukraińców.
Dziś, w obliczu społecznej solidarności, okazanej przez Polki i Polaków ukraińskim uchodźcom wojennym, sięgnięcie do dziedzictwa kulturowego pielęgnowanego przez oba narody i przedstawienie ich przez ukraińskiego artystę Wiktora Semeniaka stanowi symboliczny most łączący dawny Lwów pielęgnowany w pamięci Polaków ze współczesnym, artystycznym portretem tego na wskroś europejskiego miasta.
Na wydarzenie zapraszamy zarówno miłośników Lwowa, członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich Ziemi Kłodzkiej, jak również wszystkich zainteresowanych pogłębieniem relacji z Ukraińcami na niwie łączącego nas dziedzictwa kulturowego.
Kuratorka wystawy: Joanna Stoklasek-Michalak. Wstęp wolny!
• 18 września – kolejna odsłona Europejskich Dni Dziedzictwa, godz. 15:00. – Dziedzictwo kłodzkich Augustianów
Zapraszamy na wystawę
Z dziejów Kłodzka do kłodzkiego skryptorium augustiańskiego, gdzie odbędzie się prelekcja poświęcona kłodzkim augustianom oraz warsztaty przybliżające tajniki pracy skryby i iluminatora.
Wstęp wolny!

Wydania: