2022-09
Broń Panie Boże, żeby samorządowcy się dzielili
Dzięki uprzejmości Wójta Gminy Wiejskiej Kłodzko 11.08. 2022 r. odbyło się spotkanie (nieformalne) samorządowców z Powiatu Kłodzkiego z Marszałkiem i Wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego.
Spotkanie miało – wg mnie – na celu przekonanie samorządowców Ziemi Kłodzkiej (wójtów, burmis-trzów) do poparcie projektu RPO (Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Dolnośląskiego) w wersji „marszałkowskiej”, któremu sprzeciwia się część samorządowców (szczególnie subregionu sudeckiego).
Chodzi, jak zwykle, o podział środków unijnych dla poszczególnych regionów Woj. Dolnośląskiego. Samorządowcy z...
Rusza komunikacja zastępcza Kolei Dolnośląskich do Stronia Śląskiego
Od 5 września rusza komunikacja zastępcza Kolei Dolnośląskich do Stronia Śląskiego. Jest już wstępna deklaracja z Urzędu Marszałkowskiego, że ta linia kolejowa będzie remontowana przez okres min. dwóch lat. Na ten czas, po negocjacjach m.in. Macieja Awiżenia, powiat kłodzki wspólnie z zainteresowanymi samorządami, będzie wspólnie pokrywać 50% kosztów tego połączenia zastępczego. Poniżej przedstawiamy Państwu otrzymane od KD infografiki:
Jak podają Koleje Dolnoślaskie:
cyt. „ Jesteśmy przed rewitalizacją linii i powrotem na nie pociągów Kolei Dolnośląskich. Ale jeszcze wcześniej chcemy...
Polanica-Zdrój w środku sezonu letniego. Spotykam się z burmistrzem Polanicy-Zdroju p. Mateuszem Jellinem
Pytanie o budżet Gminy i w drogę po Polanicy, by zobaczyć co i jak z inwestycjami, remontami, modernizacjami...
- Zatem – jak się ma budżet Gminy?
- Stabilnie!
- ...... może jednak parę słów więcej...
- Na temat samego budżetu nie muszę mówić zbyt wiele, ale ... wszystkie inwestycje robimy zgodnie z założeniami. Jak na razie nie musimy emitować obligacji czy też posiłkować się kredytami ...
- I jeszcze jedno – jak się ma współpraca z podmiotami usadowionymi w Gminie?
- Bez zarzutu. Zarówno z uzdrowiskiem, jak i szpitalem, parafiami, jak i przedsiębiorcami. Po prostu trzeba chcieć się...
Kłodzko po oblężeniu w 1622 roku – obraz zniszczeń miasta ... (cz. II)
W czerwcu br. w Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbyło się seminarium historyczne poświęcone wydarzeniom w Kłodzku w okresie wojny trzydziestoletniej. Miałam przyjemność uczestniczyć w tym seminarium, wygłaszając referat na temat zniszczeń miasta po oblężeniu w 1622 roku. Oto fragmenty tego referatu – cz. II.
Zniszczenia miasta
Największe i nieodwracalne straty, jakie poniosło Kłodzko, to zniszczenie klasztoru i kościoła, zwanego tumskim, na stoku Góry Zamkowej, niestety tak bardzo mocno uszkodzone przez pożar, że nie podjęto się już ich odbudowy i w 1627 r. całkowicie – po ponad 270 latach istnienia...
Nocne zwiedzanie miasta z rzeźbiarzem F. Wagnerem
Nocne zwiedzanie miasta z dreszczykiem przygotowało tradycyjnie Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Wzięło w nim udział, oprócz pracowników, wielu wolontariuszy. Impreza odbyła się 5 sierpnia i spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem – rekordowa frekwencja. Tym razem szlak zwiedzania wyznaczyły dzieła rzeźbiarza kłodzkiego Franza Wagnera (1887-1942). Prezentujemy foto-migawki z wydarzeń tej nocy.
STAROSTA KŁODZKI NA PILNEJ KONFERENCJI W WARSZAWIE POŚWIĘCONEJ SYTUACJI W SŁUŻBIE ZDROWIA
Maciej Awiżeń – starosta kłodzki oraz kilkuset delegatów z całej Polski, 23 sierpnia br. brało udział w Warszawie w konferencji poświęconej bardzo trudnej sytuacji w szpitalach powiatowych i miejskich.
Związek Powiatów Polskich, Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz Urząd Miasta St. Warszawa zaprosili Prezydentów, Starostów i Członków Zarządu Powiatu odpowiedzialnych za ochronę zdrowia oraz Dyrektorów i Prezesów szpitali na spotkanie w Pałacu Kultury w Warszawie. Spotkanie poświęcone było skutkom finansowym dla szpitali wynikającym z uchwalonej przez Sejm RP Ustawy z dnia...
Gry planszowe w kłodzkiej bibliotece
Zakończyły się zajęcia „W bibliotece wszystko gra – gry planszowe dla każdego”. Jak co roku cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży spędzających wakacje w mieście.
Rafał Pleśniak (instruktor) przedstawił nam listę najciekawszych gier. Największym powodzeniem cieszyły się następujące gry: „Sen”, „Smoki” i „Koty” wydawane przez „Naszą Księgarnię” oraz „Marvel United” autorstwa „Portal Games”. Starsi gracze znajdowali upodobanie w opartej na prozie H.P. Lovecrafta grze „Znak Starszych Bogów” wydanej przez Galaktę. Młodsi uczestnicy świetnie bawili się przy grach „Dobble” i „...
A co tam w Różanym Dworze...
A co tam w Różanym Dworze … Matki Boskiej Zielnej, zioła, zioła, zioła i ziół pachnących bukiety czyli limes pomiędzy gorącym, upalnym latem, a jesienią złotą. A też pracy na Wyspie owoce … czyli wyspa śpiewająca co w błękitach tonie i Carmel Madonna z Milnej, oraz Goście i Rezydenci, czyli obrazy artysty malarza Jana Lukawskiego z Bonn, pisarz Zbigniew Niedźwiedzki-Ravicz i trzeci tom powieści o księżnej Daisy von Pless, oraz Oleńka Pijanowska-Adamczyk co na jesień życia do Polanicy przybywa.
Wolany 4 września 2006
Wieczór ciepły
świerszcze grają
W Ziołach
w Ziołach
w Ziołach
Wiatr...
Teoria chaosu
Została już opisana, nawet przeze mnie, ale warto do tego wracać, gdyż żyjemy w świecie tak szybkich przemian, a jednocześnie takiego zamętu informacyjnego, że wielu straciło busolę i nie wie, w którym kierunku dryfuje. Tym samym staje się łatwą ofiarą manipulacji.
Klasyczny mechanizm opisany bodajże przez Suttona polega na trzech elementach: problem-reakcja-rozwiązanie.
Najpierw tworzy się problem. Problem tworzy zazwyczaj oficjalna władza, czasem jakaś inna znacząca siła, najlepiej w skali globalnej. Jednak za ten problem odpowiedzialnością obarcza się kogoś innego, do czego służą media,...
Idiota. Czytelnik
Pewna pisarka w przypływie szczerości (a nawet nadszczerości) wyznała, że „literatura nie jest dla idiotów”, a jej czytelnicy są podobni do niej, bo to prawdziwi intelektualiści. Słowa, powiedzmy to sobie szczerze – mocne w swojej wymowie – wzbudziły niemałe poruszenie. Mną osobiście ta wypowiedź nie wstrząsnęła, przyzwyczaiłam się do, nazwijmy to dyplomatycznie: „odkrywczych” przemyśleń owej literatki. Jednakże to, że nie jestem wstrząśnięta, nie oznacza, że nie jestem zmieszana. Jako koleżanka po fachu – mniej utytułowana i ze znacznie „skromniejszą” fryzurą – zwyczajnie, po ludzku, wstyd...
Co w trawie piszczy...
PRACOWNIK
Kłodzko cierpi na deficyt stanowisk pracy, można wybierać do woli. Brakuje m.in.: brukarzy, cieśli, dekarzy, cukierników, piekarzy, nauczycieli, lekarzy, mechaników, blacharzy, kierowców ciężarowych, magazynierów, kelnerów, barmanów. O lala!
WYSTAWKI
W Polanicy-Zdroju dwa razy w roku organizowane są tzw. wystawki, podczas których można pozbyć się niechcianych rzeczy – zabierają je służby komunalne. Z obserwacji widać, że polaniczanie częściej wymieniają meble i sprzęt gospodarstwa domowego, zakupują ogumienie do pojazdów, a także inwestują w urządzenia ogrodowe. No, no, no.
DOTACJA...
Bezemisyjnie i nowocześnie (16): „Plastikowe Partnerstwo”
Obecnie w natłoku rosnących problemów, pomimo różnych opinii medialnych, trwają negocjacje z Komisją Europejska, których celem jest ostateczne uzgodnienie treści regionalnych programów pod nazwą Fundusze Europejskie dla….
W naszym przypadku jest to program Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska (tzw. FEDŚ). W programie tym zawarty jest Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Subregionu Wałbrzyskiego opracowany przez Urząd Marszałkowski. To co jest ciekawe, to z kontraktu programowego przyjętego przez Zarząd Województwa wynika, że najważniejszym projektem transformacji subregionu jest...
Budżet obywatelski
Starosta kłodzki – Maciej Awiżeń zaprasza Państwa do udziału w kolejnej edycji tego popularnego programu powiatowego. Budżet Obywatelski Powiatu Kłodzkiego, to coroczna akcja pozyskania środków finansowych przez mieszkańców powiatu na ciekawe inicjatywy lokalne. Możemy sfinansować Państwa pomysły do 15 000 zł.
Zapraszamy do składania swoich projektów. Termin składania do 9 września 2022r.
Nowy sprzęt gotowy do pracy!
Nowy sprzęt – ciągnik wraz z kosiarką został zakupiony dla Zarządu Dróg Powiatowych przez Powiat Kłodzki.
• W związku z dynamicznymi, niekorzystnymi zmianami na rynku usług, dotyczącymi wzrostu cen oraz braku wykonawców usług, co spowodowała wszechobecna drożyzna (wzrost cen paliwa, inflacja), Zarząd Powiatu Kłodzkiego podjął decyzję o zakupie własnego sprzętu – ciągnika wraz z kosiarką dla Zarządu Dróg Powiatowych w Kłodzku, do koszenia poboczy dróg we własnym zakresie.
• W miarę posiadanych środków finansowych, w przyszłości planowany jest zakup dodatkowego osprzętu w postaci: kosiarki na...
Gruntowny remont ul. Zamiejskiej
7,5 miliona złotych będzie kosztował rozpoczęty w sierpniu remont ul. Zamiejskiej.
– Droga zostanie kompleksowo zmodernizowana – zaznacza burmistrz Kłodzka Michał Piszko. – Od kanalizacji deszczowej, poprzez pełną konstrukcję jezdni i chodników, po nawierzchnię. Dodatkowo powstanie także nowa sieć oświetlenia ulicznego.
Inwestycja realizowana jest w dwóch etapach. Obecnie zamknięty jest odcinek od ul. Warty do ul. Szpitalnej oraz łącznik z ul. Warszawy-Centrum. Jak zakończą się prace w tej części, roboty przeniosą się na odcinek od ul. Szpitalnej do drogi krajowej.
Dojazd do szpitala jest...
Na ukończeniu modernizacja ul. Lipowej
– Zakończenie I etapu remontu ul. Lipowej jest już coraz bliżej – mówi burmistrz Kłodzka Michał Piszko. – Ostatnio zaczęto kłaść już nawierzchnię.
Ulica Lipowa – zresztą jak i ul. Zamiejska, której remont rozpoczęto – wymagała naprawy. Była ujęta w planach remontowych od jakiegoś czasu. Rozpoczęcie prac opóźniło załatwianie spraw formalnych – trzeba było uporządkować sprawy własnościowe.
Wieści z Gminy Nowa Ruda
* Fotowoltaika na remizie
Gmina Nowa Ruda pozyskała 30 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na wymianę źródeł ciepła i montaż instalacji fotowoltaicznej na potrzeby remizy OSP Jugów. Wartość zadania, planowanego do realizacji jeszcze w tym roku, wynosi 60 tys. zł.
* Remont zapory w Dzikowcu
Trwają prace przy zaporze wodnej w Dzikowcu. Rewitalizacja zbiornika wodnego rozpoczęła się w ostatnich dniach. Teren będzie wyłączony z użytku i niedostępny do zakończenia prac w przyszłym roku.
* Przydomowe oczyszczalnie po raz trzeci
Adrianna Mierzejewska...
Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko partnerem projektu CZYSTA ENERGIA
Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko partnerem projektu CZYSTA ENERGIA – BUDOWA INFRASTRUKTURY DO WYTWARZANIA ENERGII ZE ŹRÓDEŁ ODNAWIALNYCH NA POTRZEBY UCZESTNIKÓW KLASTRA ENERGII ARES
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020
Priorytet 3
Gospodarka niskoemisyjna
Działanie 3.1
Produkcja i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych – konkurs horyzontalny
Schemat 3.1 A Przedsięwzięcia, mające na celu produkcję energii elektrycznej i/lub cieplnej (wraz z...
Muzyczna strona Kozakowskiego
Pierwszy dzwonek wzywający uczniów i nauczycieli na zajęcia lekcyjne, to definitywny koniec wakacji letnich oraz ostateczne zamknięcie roku szkolnego 2021/2022. Stojąc zatem u progu nowego, kolejnego cyklu edukacyjnego - w trudnym okresie społeczno-gospodarczym naszego kraju – warto podsumować wyniki uzdolnionej muzycznie młodzieży z klasy gitary Witolda Kozakowskiego w obu szkołach muzycznych powiatu kłodzkiego, czyli w Kłodzku i w Bystrzycy Kłodzkiej. Najłatwiej zobrazować to na wskaźnikach i szczypcie statystyki. A zatem: w kłodzkiej szkole pod kierunkiem Witolda Kozakowskiego uczyło się 8...
Sierpniowy akordeon
Mimo wakacji, czyli czasu odpoczynku od zajęć szkolnych, mamy uczniów, dla których gra na akordeonie jest fascynująca i nie wyobrażają sobie dnia bez instrumentu.
W ostatnim miesiącu dali temu wyraz dwaj mali akordeoniści: Gabryś Charęza i Wiktor Styrkacz. Z chęcią grają sobie nawzajem powtarzany dotychczasowy repertuar a oprócz tego podejmują próby muzykowania w duecie.
Bardzo możliwe, że uda im się przygotować muzyczną niespodziankę na uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023.
Cieszymy się, że chłopcy wspaniale się rozwijają muzycznie, poszerzają repertuar i chętnie występują...
Fraszki
Debata
Dzień dobry. Dziś w studiu gościmy pana ministra Łukasza Schreibera oraz panią Mariannę Schreiber, której partia opozycyjna ma coraz większe poparcie:
- Mój mąż nie chodzi ze mną na Paradę Równości. Nie był zazdrosny jak występowałam w Top Model. Mam dość!
Obiecywał wyrzucać w domu śmieci, nie wynosi! Mam dość! Zamiast jeździć ze mną konno, woli grać w szachy. Mam dość! Ostrzegam jeśli jak skoczy w bok, będzie u nas duża roszada. Mam dość!
- Co pan na te zarzuty, panie Ministrze?
- Mania, kochanie moje, przepraszam...
- Łukasz, kocham cię, to tylko taki program „Mam dość”.
***
Tłuste...
Wiersze
„Dom”
Ostry wiatr
targa białe oceanu włosy-
czczone w szantach,
piosenkach kubryku.
Zmierzam do lasu,
otaczającego dom-
tam mieszkam.
Sosny, brzozy promieniste,
świerki ze wszech stron-
osłaniają mój pałac
na piaskach.
Ptactwo śpiewa-
morze gra melodie-
szum wiatru łączy-
muzykę pośród gałęzi.
Korespondencja z Częstochowy … ZIEMIA KŁODZKA DOTARŁA na JASNĄ GÓRĘ
W sierpniowe dni niemal nieprzerwanie trwają wejścia na Jasną Górę pieszych pielgrzymek z najodleglejszych nawet zakątków Polski. Nie wspomnę już licznych grup zagranicznych. Docierają również grupy rowerowe, biegowe a nawet konne. Wśród nich byli również pielgrzymi z diecezji świdnickiej.
Prawie pół tysiąca naszych pielgrzymów po ośmiu dniach wędrówki dotarło w sierpniu na Jasną Górę. Początkiem ich pielgrzymiej drogi była świdnicka katedra, skąd wyszli 1 sierpnia. Ich trasa prowadziła przez Ratajno, Jegłową, Gracze, Popielów, Laskowice, Łomnicę i Cisie. Liczyła łącznie ok. 236 km. Hasłem...
Helikon - Literacka Polanica
LETNI CZAS W KOLOROWEJ SUKIENCE
Czekamy na lato z utęsknieniem, zauroczeni nie zauważamy jak szybko mija, ale mamy jeszcze szansę nacieszyć się, zanim odejdzie w jesień.
Słońce, morze, góry, jeziora i lasy to cudowna odskocznia od wypełnionego przez cały rok grafiku zadań, obowiązków. Bierzmy całymi garściami i cieszmy się póki jeszcze trwa.
W czasie wakacyjnym poeci czerpią wenę twórczą ze wszystkich chwil i zdarzeń jakie ich spotkają. Zauroczy ich polny kwiatek, barwny motyl na łące, lustro wody na stawie z zieloną żabką, niebo z kosmicznymi malunkami chmur, magia letniej nocy z ogromnym...
Uroczystości w Wambierzycach
Na Placu Koronacyjnym w Sanktuarium Maryjnym w Wambierzycach odbyły się uroczyste obchody:
42 Rocznicy Koronacji Figurki Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin,
13 Rocznicy Patronki Ziemi Kłodzkiej oraz
obchody Święta Wojska Polskiego.
W uroczystościach współorganizowanych przez powiat kłodzki, uczestniczyli licznie wierni z powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele samorządu oraz parlamentu.
Parlament reprezentowali: Monika Wielichowska – poseł na Sejm RP, Aleksander Szwed – senator RP
Władze samorządowe reprezentowali m.in: Maciej Awiżeń – starosta kłodzki, Zbigniew...