Muzyczna strona Kozakowskiego

Autor: 
Witold Kozakowski
1-Nagrodę Natalii Skrzy..jpg
2-Magdalena Dworzańska i Lila Wyjadło..jpg
3-Logo Gitariady.jpg
4-Nauczyciele z Bystrzycy Kłodzkiej i Sier..jpg
6-Wspólne..jpg
5-Udział w Erasmusie..jpg

* Nowe sukcesy gitarowej młodzieży!
U progu tegorocznych ferii zimowych, w sobotę 11 lutego br., gitarowa młodzież Ziemi Kłodzkiej wzięła udział w VII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym o tytuł „Mistrza Sześciu Strun”. Zmagania konkursowe odbyły się w miejscowości Zawonia k. Trzebnicy w ciekawym architektonicznie wnętrzu Gminnego Ośrodka Kultury – w dawnym kościele ewangelickim. Prezentacje młodych gitarzystów oceniało wymagające jury w składzie: honorowy profesor oświaty Marek Zieliński (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), dr Michał Bąk (Prywatna Szkoła Muzyczna „Protalent”, organizator konkursu) oraz mgr Łukasz Figiel (Szkoła Muzyczna w Strzelinie). Uczennice z klasy gitary Witolda Kozakowskiego osiągnęły świetne wyniki i decyzją jury: Blanka Jarzębska z PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej uzyskała wyróżnienie w najmłodszej grupie wiekowej. Blanka to młodziutka gitarzystka, będąca w drugiej klasie szkoły muzycznej, po raz pierwszy w swoim życiu wzięła udział w konkursie gitarowym i od razu z tak pięknym efektem. W tej samej grupie najmłodszych konkursowiczów uczennica Dobrawa Wers-Skawina z PSM I st. w Kłodzku zdobyła III m. Ten laur to pierwsze osiągnięcie w dopiero kilkumiesięcznej przygodzie Dobrawy z gitarą (jest uczennicą pierwszej klasy szkoły muzycznej). Brawa dla początkujących gitarzystek! Kolejna uczennica, Natalia Skrzydło z PSM I st. w Kłodzku, także została laureatką zdobywając III m. w swojej kategorii wiekowej, i był to już piąty laur konkursowy Natalii w tym roku szkolnym! Natomiast w najstarszej grupie wiekowej konkursu „Mistrza Sześciu Strun” wyróżnienie zdobyła Jagoda Religa z PSM II st. w Bystrzycy Kłodzkiej. Również dla Jagody była to już piąta nagroda zdobyta w ostatnim czasie. Oprócz solistek z powodzeniem wystąpił także duet fletowo-gitarowy „MaLi-na” (Magdalena Dworniczak – flet, Lila Wyjadłowska – gitara) z PSM II st. w Bystrzycy Kłodzkiej, otrzymując III m. w kategorii gry zespołowej uczniów szkół muzycznych II stopnia. W przygotowaniu duetu do konkursu uczestniczyła Bożena Adamska prowadząca w kłodzkiej szkole muzycznej klasę fletu. W sumie więc młodzież Ziemi Kłodzkiej doceniona została przez jurorów aż pięciokrotnie i stanowiła najliczniejszą grupę laureatów pochodzących z jednego środowiska i od jednego pedagoga. Gratulacje dla uzdolnionej muzycznie młodzieży!

* Zbliża się XXIV GITARIADA!
W kwietniu, tradycyjnie tuż po Wielkanocy, w Kłodzku czeka nas prawdziwe święto gitary dzięki kolejnej edycji Kłodzkiego Konkursu i Festiwalu GITRAIADA. W dniach 13-16 w stolicy powiatu rozbrzmiewać będą dźwięki najpiękniejszego instrumentu: gitary klasycznej.
W tym roku udział w festiwalu zapowiedzieli: Anna Stankiewicz i Janusz Strobel, zespół „Erlendis Quortet” oraz Krzysztof Meisinger. Usłyszymy też recital kłodzczanki Jagody Religi, uczennicy kłodzkiego LO im. Chrobrego oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej, która oprócz utworów solowych wystąpi w ramach Ogólnopolskiego Kwartetu „JAMMAJ” prowadzonego przez Bartłomieja Marusika. Szczegóły programu XXIV Gitariady w numerze kwietniowym „Bramy”. Tymczasem warto przypomnieć, że aby wziąć udział w zmaganiach konkursowych należy być uczniem szkoły muzycznej, wypełnić kartę zgłoszenia, oświadczenie RODO i dokonać wpłaty wpisowego. Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego „Gitariada” dostępny jest na stronie internetowej PSM I st. w Kłodzku oraz na profilu festiwalu na FB. Regulamin można też otrzymać pocztą elektroniczną pisząc na adres gitariada@o2.pl Organizatorem konkursu jest PSM I st. w Kłodzku, organizatorem cyklu koncertów festiwalowych – KOK. Fundatorem nagrody głównej w konkursie – cennej gitary klasycznej marki MARTINEZ – jest firma Interton Classic z Gdyni. Patronaty honorowe, od wielu już lat, nad przedsięwzięciem sprawują: burmistrz Kłodzka Michał Piszko oraz starosta kłodzki Maciej Awiżeń.

* Bystrzyccy nauczyciele na „Erasmusie” we Włoszech
W dn. 12-19 lutego br. czterech nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Bystrzycy Kłodzkiej: Arkadiusz Gembara (nauczyciel gry na akordeonie), Piotr Popławski (nauczyciel gry na gitarze), Łukasz Kotecki (nauczyciel gry na saksofonie) i Witold Kozakowski (nauczyciel gry na gitarze) wzięło udział w programie „Erasmus” we włoskiej miejscowości Martina Franca (region Apulia). Była to już kolejna grupa nauczycieli bystrzyckiej szkoły, która uczestniczyła w tym programie. Udział w „Erasmusie” to podniesienie kompetencji pedagogów w zakresie znajomości języka angielskiego, umiejętności budowania relacji i komunikacji między ludźmi, umiejętności rozwiązywania problemów. Innym walorem udziału w „Erasmusie” jest możliwość zwiedzania ciekawych miejsc, zabytków, arte faktów, których we Włoszech przecież nie brakuje, czy degustacji regionalnych wyrobów kulinarnych, poznania lokalnych zwyczajów. Dodatkowo nauczyciele bystrzyckiej szkoły muzycznej mieli szansę zwiedzić budynki i nawiązać kontakty z kadrą nauczycielską dwóch prywatnych szkół muzycznych miejscowości Martina Franca: „Accademia Musicale Mousike” oraz „Chanson Scuola di Musica”. Być może więc powstaną nowe projekty współpracy uczniów i nauczycieli właśnie z Martina Franca i Bystrzycy Kłodzkiej. Pobyt nauczycieli we Włoszech przypadł akurat na koniec karnawału, co stało się świetną okazją do obserwowania jak hucznie i pomysłowo żegnają karnawał Włosi – niemal w każdym miasteczku odbywały się barwne pochody przebierańców, występy zespołów muzycznych, wspólne tańce i śpiewy w ciasnych, zabytkowych uliczkach. Operatorem programu „Erasmus” w Martina Franca była organizacja „Cultura e dintorni” prowadzona przez pochodzącą z Polski Barbarę Bielen. To był bardzo udany i twórczy pobyt we Włoszech. Wkrótce kolejna grupa z bystrzyckiej szkoły muzycznej weźmie udział w „Erasmusie” – tym razem na Malcie.

Na zdjęciach: 1. Nagrodę Natalii Skrzydło wręczył juror Łukasz Figiel. 2. Magdalena Dworzańska i Lila Wyjadłowska – laureatki III m. w kat. gry zespołowej konkursu w Zawoni. 3. Logo Gitariady.
4. Nauczyciele z Bystrzycy Kłodzkiej i Sierpca obok pomnika Domenico Modugno w Polignano (twórcy słynnej piosenki Volare). 5. Wspólne zdjęcie nauczycieli włoskich i polskich w Chanson Scuola Di Musica. 6. Udział w Erasmusie kończył się otrzymaniem stosownego certyfikatu. W środku Barbara Bielen z ramienia organizacji Cultura e dintorni.

Wydania: