OTWARCIE BASENU JESZCZE W TYM ROKU

Autor: 
inf. Bartłomiej Terlecki
b1.jpg
b2.jpg

Jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Kłodzku jest remont i otwarcie basenu miejskiego. Jeśli wszystko przebiegnie bez przeszkód, to zostanie on oddany do użytku jeszcze w sierpniu br.
- Tu nie mam miejsca na półśrodki, bo to byłoby tylko marnowaniem pieniędzy. Jeśli remont, to gruntowny i konkretny, tak by basen był zgodny z nowymi standardami, spełniał oczekiwania użytkowników i w dobrej kondycji przetrwał wiele lat – mówi burmistrz Michał Piszko.
 Bogdan Bachmatiuk, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji potwierdza, że całość projektów jest już gotowa. OSiR jako gospodarz obiektu musi teraz otrzymać zezwolenia wodno- prawne, po tym zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie robót. Po wyłonieniu wykonawcy natychmiast ruszą prace remontowo-budowlane.
 Burmistrz chce, by basen powrócił do funkcji, jaką pełnił do czasu powodzi w 1997, kiedy był nie tylko kąpieliskiem, ale miejscem całodniowego, letniego wypoczynku kłodzczan.
 - Najwyższy czas, by Kłodzko znów miało nowoczesny i atrakcyjny basen. Wcześniej, nie dysponując odpowiednimi funduszami, nie braliśmy pod uwagę mniejszego remontu, bo ten byłby tani tylko pozornie. W rzeczywistości obiekt generowałby duże koszty związane z bieżącymi naprawami i utrzymaniem. To wstrzymywało podjęcie prac remontowych w ostatnich latach.
 Obiekt po remoncie w nowym standardach ma być miejscem relaksu mieszkańców i osób przyjezdnych. Obie niecki basenowe zostaną wyremontowane, nie zmienią jednak wymiarów i jeden basen pływacki i jeden rekreacyjny, który będzie wyposażony m.in. w leżanki i grzybek natryskowy. Brzegi wyłożone będą materiałem antypoślizgowym. Użytkownicy dostaną do dyspozycji leżaki, ławki, będzie przebieralnia i prysznice. Dużą atrakcją dla dzieci będzie wodny plac zabaw. Osoby pragnące cienia będą mogły odpocząć pod płóciennymi zadaszeniami w kształcie żagli, będą prysznice i przebieralnie plenerowe, oprócz tego masażery wodne z różnymi trybami pracy. Dotychczasowe, asfaltowe boisko zostanie zastąpione uniwersalnym boiskiem z modułów polipropylenowych. Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych, dla których zamontowane zostaną np. brodziki najazdowe do płukania stóp. Dla bardziej komfortowego wypoczynku teren basenu zazieleni się, obiekt otrzyma nowe nasadzenia. Wszystko to sprawi, że kłodzki basen znów będzie się kojarzył z dobrym, miejskim wypoczynkiem.
 Cały kompleks będzie samowystarczalny energetycznie – prądu dostarczy farma fotowoltaiczna, która będzie się znajdowała na terenie basenu. Latem energia elektryczna tu wytworzona ogrzewać będzie basen, po sezonie posłuży do oświetlenia i ogrzania hali sportowej. Całość będzie zgodna z najwyższymi standardami ekologicznymi, począwszy od wspomnianej już fotowoltaiki, poprzez nasadzenia, a kończąc na nowoczesnych filtrach wody, które pozwolą na oszczędność wody i będą ją utrzymywały w nieskazitelnej czystości.
W zależności od poziomu inflacji koszt robót wyniesie 4,5-5 mln zł.

Wydania: