Altheider Presseschau / Polanicki Przegląd Prasy. Odc. 8. CZERWIEC
I tym razem fragmenty będą krótsze. Przecież to początek wakacji! Kilka zaledwie informacji o losach prominentnych osób lub też zasłużonych dla miejscowości i okolicy. Otwarcie kąpieliska przypadło na deszczową pogodę, niedobrze wróży dalszym jego losom. Może na kolejne otwarcie po stu latach będzie słonecznie. Tak jak i dzisiaj szerzy się szyldoza i psucie uzdrowiska jaskrawymi reklamami.
1893
Nr 24. „Echo des Heuscheuer-u. Mense-Gebirges“.
Sobota, 17 czerwca 1893
Według doniesień, w Wolanach zmarł nagle w środę rano na wylew krwi do płuc baron Fritz von Falkenhausen. W chwili niespodziewanej śmierci miał 51 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę, 17 bm., celebrowany w najbardziej uroczysty sposób przez pastora Stefflera z Kłodzka z udziałem protestanckiego chóru kościelnego i orkiestry 38 pułku fizylierów z Kłodzka. Deutsche Krieger-verein [pol. Niemieckie Towarzystwo Wojskowe] w Kłodzku zapewni czterokonny karawan. Pogrzeb odbędzie się w dziedzicznym miejscu pochówku Falkenhausenów w Wolanach.
1908
Nr 51. „Glatzer Zeitung“.
Piątek, 26 czerwca 1908.
Polanica, 22 czerwca. W tych dniach książę pruski Fryderyk Wilhelm odwiedził Polanicę. Do domu zdrojowego przybył samochodem, jadąc z Kłodzka, około godziny wpół do dwunastej wraz z landratem [odpowiednik starosty] von Steinmannem [Georg von Steinmann (1866–1938), landrat kłodzki w latach 1901–1913, bardzo zasłużony w poparciu dla nowego uzdrowiska. Jedną z ulic nazwano nawet „Von Steinmann-Strasse”, czego ślad pozostał do dzisiaj w nazwie ul. Kamiennej.] i osobistym adiutantem baronem von der Golzem. Tutaj goście zostali przyjęci przez dyrektora uzdrowiska Berlita, naczelnika gminy Schwarza i lekarza uzdrowiskowego dr. Klosego. Po śniadaniu w Weinrestaurant [restauracji winnej] kurhauzu, książę poprosił o oprowadzenie go po całym uzdrowisku. Książę wielokrotnie wyrażał swoje wielkie uznanie dla wzorowej infrastruktury i wyraził zamiar częstszego odwiedzania uzdrowiska ze swojej obecnej rezydencji, pałacu w Kamieńcu.
1928
Nr 154 „Der Gebirgsbote“.
Czwartek, 7 czerwca 1928
Polanica-Zdrój. Pochodzący stąd pan August Julius Haase mógł niedawno w gronie przyjaciół świętować 50-lecie służby jako stangret dworski i sługa. W latach 1878–1899 służył baronowi von Falkenhausenowi w Białej Nyskiej i w pałacu w Wolanach. Pod jego zarządem, który był bardzo surowy, ale sprawiedliwy, majątek Wolany uważany był powszechnie za wzorowe gospodarstwo rolne. W związku ze zmianą właścicieli, w maju 1899 r. Haase wstąpił na służbę do barona von der Goltza w dworku w Łężycach w pobliżu Dusznik. Haase wiernie służył jemu i jego żonie (mieszkającej nadal w Berlinie-Wilmersdorfie) jako stangret, inspektor uzdrowiska i służący do kwietnia tego roku. Teraz ponownie mieszka na stałe w Polanicy. Ma 75 lat i jest naszym wiernym prenumeratorem od 30 lat. Temu wzorowemu człowiekowi życzymy długiej i słonecznej emerytury!
1933
Nr 49. „Grafschafter Nachrichten“.
Środa, 21 czerwca 1933
Polanica-Zdrój, 19 czerwca. Otwarcie kąpieliska i plaży w Polanicy. W ubiegłą niedzielę pogoda sprawiła, że wiele imprez nie doszło do skutku; była także zbyt mokra nawet na otwarcie kąpieliska. Jednak w imieniu administracji uzdrowiska przybyłych powitał dyrektor uzdrowiska Berlit. […].
Nr 45. „Lewiner Stadtblatt“.
Środa, 7 czerwca 1933
Polanica-Zdrój. (plakaty reklamowe). Znów rozwiesza się plakaty reklamowe na drzewach przy ulicach, latarniach i słupach telegraficznych. Naczelnik obwodu administracji wyraźnie zaznacza, że tego rodzaju reklama jest zabroniona.