Stronie Śląskie w środku sezonu letniego (19 lipca 2023 r. – środa)

Autor: 
Mirosław Awiżeń
1ss.jpg
3ss.jpg
2ss.jpg
4ss.jpg
5ss.jpg
7ss.jpg
6ss.jpg

Zaczynamy jak zwykle od rozmowy w biurze przy dobrej kawie.
- Turyści mają mnóstwo atrakcji – nazwę to – jednorazowych: Jaskinia Niedźwiedzia, Kopalnia Uranu, Czarna Góra, Śnieżnik... a czy mieszkańcy też mają czym się zająć po południu, wieczorem, także, czy dzieci mają jakieś rozrywki ...?
- Oczywiście, dla mieszkańców, jak i dla przyjezdnych na pewno codzienną, nieustającą atrakcją jest Zalew Staromorawski (foto strona 20), ale także trasy rowerowe, w tym singletrack glacensis (dwie pętle) czy ścieżki piesze i konne oraz szlaki turystyczne i górskie…
- A co z np. kawiarniami, restauracjami ...
- Oczywiście, że są i restauracje i puby, jest i kręgielnia, basen, a także ostatnio otwarte w „Okrąglaku” „LaserArena” atrakcja dla dzieci, duża część Parku Morawka ... i oczywiście szereg imprez kulturalno-sportowo-rozrywkowych ... To tak „z grubsza”, bo przecież każdy może znaleźć coś dla siebie – choćby wyjątkowe miejsca widokowe.
- Jak sytuujesz swoją Gminę w stosunku do gmin Ziemi Kłodzkiej, województwa?
- Czy to ranking gmin?
- Nie, po prostu chcę poznać Twoje zdanie jako jej gospodarza.
- Widzę swoją Gminą jako dobrze usytuowaną. Oczywiście wiele jest jeszcze do zrobienia, ale jak zwykle, środki finansowe są takie jakie są. Nie zawsze jest też zadowalająca współpraca z wykonawcami. Jednakże – już powoli podsumowując tę ponad pięcioletnią kadencję – jako dobrą, a nawet bardzo, bowiem nie zdarzyło się nam „bujać w obłokach”. Zawsze mocno stoimy na ziemi.
- A ze spraw bieżących?
- Najważniejsza informacja to ta, że Zarząd Województwa pod koniec maja podjął decyzję o ostatecznym przejęciu linii kolejowej do nas. Następna ważna sprawa – nowo odkryte partie w Jaskini Niedźwiedziej mają swojego inwestora (nasza spółka gminna), a także potencjalnego wykonawcę – który poradził sobie z niełatwą przecież budową wieży na Śnieżniku – z którego bardzo się cieszę, bo uważam, że i tym razem podoła w sposób wyśmienity zadaniu. Mam nadzieję, że już na jesień będzie „wbita pierwsza łopata” pod tę inwestycję po uzyskaniu uzgodnień środowiskowych. Ale to jeszcze nie wszystko. Na pewno chcę zrealizować zadanie: „Stara Huta, Nowe Życie”, aby nie uległa zapomnieniu pamięć o hutniczej przeszłości Stronia Śląskiego. Na razie trudno z finansami krajowymi, więc próbuję się dogadać ze stroną czeską i wykorzystać w tym celu fundusze w ramach środków transgranicznych – Program Interreg. Do zagospodarowania jest także góra „Krzyżniak”, rysuje się również koncepcja Parku Miejskiego z założeniem, żeby to było po prostu Zielone Centrum Miasta (bo przecież nie mamy klasycznego rynku).
- Wrócę jeszcze do potrzeb mieszkańców... czy w zakresie zdrowia, oświaty, jest dostatecznie dobrze?
- Co do zdrowia, opieki zdrowotnej: w Gminie są trzy Podstawowe Ośrodki Opieki Zdrowotnej – i są one wystarczające. Co do oświaty: mamy przedszkole (także żłobek) i Zespół Szkół Samorządowych. Od podstawówki po szkołę średnią. Jest kłopot z rekrutacją chętnych po szkole podstawowej. Wiadomo, niektórzy młodzi ludzie jak tylko mogą to chcą „skosztować” nowych miejsc, nowych wrażeń. Idą do Kłodzka, do Wrocławia, ale dla tych co pozostają mamy dobrze wyposażone gabinety, pracownie ... profile klas: informatyk, klasa mundurowa, turystyka (kucharze, hotelarze), gastronomia... Ale jest i kłopot – oczywiście z finansowaniem oświaty – sporo dopłacamy, bo subwencja oświatowa jest po prostu niewystarczająca.
***
A po tej naprawdę poważnej rozmowie wyruszamy „w teren” – zresztą jak zwykle:
1/I etap tworzenia (modernizacji) Parku Morawskiego już za nami. Teraz II część – bardzo, bardzo rozbudowana: bo i parking kaskadowy, już widać fundamenty pod restaurację, z drugiej strony budowa muszli koncertowej z widownią. Oczywiście wszystko to na etapie „wyjścia z ziemi”. Po budowie oprowadza nas p. Daniel Łopatyński – odpowiedzialny za ten plac robót.
Jak dodaje Burmistrz: I etap kosztował w sumie 4,5 mln zł, a II będzie kosztował ponad 12 mln zł.
2/ A teraz na Zalew Staromorawski. Jeszcze tylko wymiana pomostu (bo poprzedni, z drewna zmurszał). Już końcowe prace, ale pozostała część kąpieliska używana jest „na sto dwa”.
3/ O bezpieczeństwo trzeba nieustannie dbać. A oto remont wraz z rozbudową Ochotniczej Remizy Strażackiej w Bolesławowie. Jak widać, prace zaawansowane. Pan Burmistrz dodaje: mamy przyrzeczone w najbliższym czasie dwa lekkie wozy strażackie z napędem na dwie osie.
4/ Także „Orlik” przy ulicy Sudeckiej jeszcze w trakcie budowy ale bieżna i skocznia w dal czynne.
A także boisko trawiaste.
5/ I jeszcze pod „Onufrego”. Niedaleczko, tuż tuż, powstaje kolejny mostek przez rzeczkę. To już trzeci w tym Parku Morawskim.
6/ Już „pod dachem” kaplica pogrzebowa na cmentarzu.. To wręcz niezbędna inwestycja. Na tym zakończyliśmy objazd Gminy w ten upalny, lipcowy dzień.

Wydania: