Co w trawie piszczy...

Autor: 
Katarzyna Redmerska
kaśka.jpg

POEZJA
W Polanicy Zdroju odbył się po raz po raz dwudziesty Międzynarodowy Festiwal Poezji pn. „Poeci bez granic”. Trwające trzy dni kulturalne wydarzenie było okazją do zaprezentowania twórczości poetyckiej. Miały miejsce także panele dyskusyjne i biesiada artystyczna. Podczas otwarcia Festiwalu w Teatrze Zdrojowym, godnością „Honorowego Obywatela Polanicy-Zdroju” uhonorowany został prezes Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich Kazimierz Burnat. Bez komentarza.
SŁOWO
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej, przy współpracy z Kłodzkim Ośrodkiem Kultury było po raz czwarty organizatorem spotkania pn. „Potęga Słowa”. Imprezę wymyślono po to, aby móc wynosić słowo na piedestał, bo na to zasługuje. Jak mówi prezes TMZK Adam Łącki, chodzi o to, aby tym słowem wiernie operować z wielkim uczuciem, empatią i miłością do drugiego człowieka. Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Czarodziej duszy”. Nic dodać, nic ująć.
ZDROWIE
W corocznym budżecie gminy miejskiej Kłodzko, rezerwuje się pieniądze przeznaczone dla seniorów, którzy nie mogą samodzielnie pokryć wydatków związanych z niezbędnymi dla nich badaniami medycznymi. Władze chciałyby rozszerzyć zakres badań dedykowanych. Jak podkreśla burmistrz Michał Piszko, profilaktyka zdrowotna stanowi ważny element w polityce gminy. Bez komentarza.
KONTROLA
W Stroniu Śląskim trwają kontrole użytkowania szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.
W efekcie akcji dwukrotnie wzrosła ilość nieczystości płynnych dostarczanych z prywatnych nieruchomości do oczyszczalni gminnej. No, no, no.
WICEMARSZAŁEK
Pochodząca z Nowej Rudy poseł KO Monika Wielichowska, została wybrana wicemarszałkiem Sejmu RP. Otrzymała poparcie 259 posłanek i posłów, przeciwnego zdania było 186 osób, zaś 18 wstrzymało się od głosu. Z grona parlamentarzystów wywodzących się z Ziemi Kłodzkiej, w powojennej historii Sejmu objęła najwyższą jak dotychczas funkcję. Gratulacje!
PROJEKT
Na terenie gminy Złoty Stok, Stowarzyszenie ProNatura razem z Lasami Państwowymi zrealizowało projekt wychodzący naprzeciw nietoperzom. W kilku miejscach zostały postawione metalowe kręgi obudowane drewnem – siedliska dla nietoperzy. Mroczkowate, podkowcowate występują w pokopalnianych wyrobiskach oraz sztolniach. Tam spędzają okres zimowy. W sezonie letnim, kiedy znajdują się poza tymi miejscami, są narażone na działanie dokuczliwych upałów. Stąd postawienie dla nich siedlisk, w których będą mogły znaleźć cień i ochłodę. Ssaki te są sprzymierzeńcem człowieka – likwidują m.in. komary, chrabąszcze, muchówki. Wow.
JUBILEUSZ
W Polanicy Zdroju świętowano z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia Koła Przewodników Sudeckich w Kłodzku. Miejsce nie jest przypadkowe, to tutaj właśnie organizacja powstała. Na uroczystości obecni byli m.in. poseł Monika Wielichowska, starosta kłodzki Maciej Awiżeń, burmistrzowie Kłodzka Michał Piszko i Polanicy Zdroju Mateusz Jellin. W czasie wydarzenia kilkoro członków zostało uhonorowanych tytułem „Honorowy Członek Koła”. Gratulacje!
SAD
Polanica Zdrój ma w planach stworzenie kilkudziesięcioarowego gminnego sadu w okolicy budowanego przedszkola. Jak tłumaczy burmistrz Mateusz Jellin, pomysł pojawił się, gdy gmina wygrała kilkadziesiąt sadzonek jabłoni w jednym z konkursów. Władza uznała, że drzewa owocowe doskonale wkomponują się w tę część miasta, przy tym staną się przedmiotem edukacji dla przedszkolaków. O lala.
WIOSKA
Władze gminy Lądka Zdroju przymierzały się przed 20 laty do zabudowy domami jednorodzinnymi około 30 działek we Wrzosówce, wyludnionej osadzie w masywie Borówkowej Góry. Niestety projekt nie wszedł w życie wskutek przeszkód natury konserwatorskiej i środowiskowej. Dziś sytuacja się zmieniła. Znaleźli się chętni na zainwestowanie w swoje budynki. Jak mówi burmistrz Lądka Zdroju Roman Kaczmarczyk, każde pozwolenie na budowę musi mieć indywidualną decyzję środowiskową. To wpływa na wydłużanie procedowania, ale inwestorzy są konsekwentni. Działki mają minimum po pół hektara. Jest ich 23, z tego 17 sprzedanych. Ta ilość potwierdza, że nie zostanie przekroczona dawna pojemność Wrzosówki, która w latach międzywojennych liczyła około 120 mieszkańców. Gmina dąży do przywrócenia urokliwej wioseczki, z dominującym nad nią kościółkiem, którym opiekują się druhowie strażacy. Ho, ho.
RANKING
Nowa Ruda kolejny raz zajęła najwyższe miejsce w rankingu Polskiego Alarmu Smogowego, dotyczącego najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. Autorzy opracowania wskazują, że miasto zdobyło pierwsze miejsce w trzech kategoriach: liczba dni smogowych, stężenia PM10 oraz stężenia benzo(a)pirenu. Mimo działań proekologicznych, czynionych w Nowej Rudzie, wciąż sytuacja przedstawia się źle. Bez komentarza.
PRACOWNIA
W I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku została przekazana do użytku nowoczesna pracownia biologiczna. Obiekt powstał dzięki udziałowi szkoły w programie „EKO-PRACOWNIA – Zielone Serce Szkoły”. Nowa eko-pracownia mocno rozszerzyła możliwości poznawcze uczniów. Na wyposażeniu nowej pracowni znalazły się m.in. nowoczesne szafy, stoliki, ergonomiczne krzesła, 17 mikroskopów, monitor multimedialny, laptop, tablet graficzny, tablica, tace preparacyjne, preparaty trwałe tkanek uszkodzonych, zestawy do badań eko-badacza przeznaczone do badania wody i gleby. Gratulacje!
MAGAZYN
Redakcja magazynu „The Atlantic” opublikowała 24 najwspanialsze forty bastionowe z całego świata. Wśród nich znalazła się Twierdza Kłodzka. „The Atlantic” to uznany amerykański magazyn, który ukazuje się od 1857 roku. Jego celem jest pomóc czytelnikom lepiej zrozumieć świat i jego możliwości, gdy poruszają się po zawiłościach codziennego życia. No, no, no.
TYTUŁ
Kłodzka Rada Miejska jednogłośnie zdecydowała o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kłodzka Gabrieli Muskale – aktorce filmowej i teatralnej, od 2019 roku związanej z Teatrem Narodowym w Warszawie. Gabriela Muskała urodziła się w Kłodzku i tutaj dorastała. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kłodzka to wyjątkowe wyróżnienie za znaczący wkład w rozwijanie i reprezentowanie Kłodzka zarówno na terenie Polski, jak i za granicą. Bez komentarza.
JUBILEUSZ
Towarzystwo Miłośników Polanicy obchodziło jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji powstała wystawa tematyczna usytuowana  między pijalnią wód i sanatorium Wielka Pieniawa. Na lokalu Towarzystwa zawisła tablica upamiętniająca jubileusz, którą odsłonił prezes TMP Edward Wojciechowski wraz z przewodniczącą RM Marleną Runiewicz-Wac oraz burmistrzem Mateuszem Jellinem. Przed lokalem Towarzystwa stanął niedźwiadek – figurka odlana z brązu, która zdobi już kilka miejsc w mieście. Uroczystości zakończyła gala w Teatrze Zdrojowym. Gratulacje!
PAPIER
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju postanowiło oddać hołd słynnemu kasztanowcowi, który zdobił dziedziniec Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, a który trzeba było wyciąć wskutek choroby. Zrobiono papier, który powstał po połowie z wiórów z kasztanowca i z masy celulozowej. Wow.
PAŁAC
Tylko 900 tys. zł musi zapłacić chętny za zabytkową kamienicę w rynku w Lewinie Kłodzkim. Pałac Ignatza Straucha, który powstał  w XVIII wieku, od lat stoi zrujnowany i straszy w centrum. W latach 70. i 80. XX wieku mieścił się w nim Dom Pracy Twórczej i Muzeum Archeologiczne. Pałac uległ zniszczeniu w 1990 roku w pożarze. Od tamtej pory, choć przeszedł w prywatne ręce, pozostaje ruiną. Sprzedający obiecuje dołożyć projekt przebudowy obiektu na hotel z restauracją i wydane przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pozwolenie na prowadzenie prac i robót. Ho, hoho.
PROMOCJE
W Galerii Twierdza Kłodzko odbyły się II Jesienne Promocje Książki Regionalnej. Przybyło wielu autorów, którzy prezentowali swoją twórczość gościom galerii, odciągając ich od szału zakupów w butikach. Fiu, fiu.
DRZEWO
W Kłodzku, przed wejściem do ratusza, obok fontanny, wyrośnie drzewo. Burmistrz Michał Piszko zapewnia, że będzie ładnie, zielono i przyjemnie. Z kamiennych elementów układane są podstawy siedzisk, ławek i donic. Bez komentarza.
MUZEUM
Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej chce bardziej zaintrygować swoich gości. Powstaje kolejna część wystawy pt. „Opowieści zapałczane – Matchbox stories”. Jak mówi dyrektor placówki Paweł Pawlik, jest to projekt dwuletni, który rozpoczął się w ubiegłym roku. Obejmuje modernizację wystawy stałej w muzeum. Zamierzenie sprowadza się do dostosowania do percepcji współczesnego, nowoczesnego widza tematu, którym jest filumenistyka i historia niecenia ognia. Bez komentarza.  

  

Wydania: