UCZCZENIE 81 ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

Autor: 
Anna Hnatów-Biela
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg

Są wydarzenia w historii, o których pamięta się zawsze i tę pamięć utrwala się w najmłodszych pokoleniach. Jedną z takich rocznic jest powstanie w getcie warszawskim. Wydarzenie to miało miejsce 81 lat temu, konkretnie 19 kwietnia 1943 r. Niemcy postanowili ostatecznie zlikwidować getto, a wraz z nim przebywających tam ludzi. Ci, zgromadzeni na piętrach budynków, ostrzelali i obrzucili granatami nadjeżdżające oddziały niemieckich żołnierzy. Ludźmi tymi byli żołnierze Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Bojowego. Ostatnim przywódcą organizacji walczącej był Marek Edelman, który przeżył ową likwidację getta i co roku pielęgnował pamięć o tych wydarzeniach przynosząc pod pomnik Bohaterów Getta, żółte żonkile, które sam niegdyś dostawał od anonimowej osoby. Z czasem dołączały się do niego inne osoby i tak żółty żonkil symbolizuje od tej pory pamięć oraz szacunek i nadzieję.
W Szkole Podstawowej w Krosnowicach, na szkolnym korytarzu, zawisła gazetka poświęcona tej rocznicy, a którą wraz z uczniami przygotowała pani Renata Krycka. Można było wyczytać informacje na temat tego, czego dotyczą obchody tego dnia, z kim się wiązały, co upamiętnia ta rocznica. Dodatkowo każdy uczeń i pracownik szkoły otrzymał papierowego żonkila, którego przyklejał do ubrania na znak pamięci i hołdu oddanego poległym.
Powstanie to przeszło do historii jako największy i najbardziej dramatyczny zryw zbrojny ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej. Pamiętamy, szanujemy.

Wydania: