Spotkanie z Afryką

Autor: 
Krystyna i Mirosław Awiżeń
01.jpg
02.jpg
03.jpg

W niedzielę, 26 maja odbyliśmy wspaniałą podróż muzyczną do Afryki i wcale nie musieliśmy pokonywać wielu tysięcy kilometrów, by zrealizować to spotkanie z Afryką. Otóż w Starej Plebanii w Konradowie koło Lądka-Zdroju, na zaproszenie gospodarzy – pana Stanisława i Jego żony pani Teresy – odbył się 25 i 26 maja szczególny koncert z żywiołową muzyką bębniarską pochodzącą z Afryki Zachodniej. A wystąpił zespół 5-osobowy AFRO POZNAŃ: grający na bębnach: Łukasz, Mateusz, Hania i Sebastian oraz Asia, specjalizująca się w tradycyjnych tańcach, które nierozerwalnie łączą się z granymi rytmami.
Na program spotkania złożyło się kilka elementów, oprócz samego koncertu i pokazu tradycyjnego tańca, miał miejsce pokaz zdjęć i ciekawa opowieść z wyprawy do Gwinei.
Zespół powstał niedawno, działa dopiero od stycznia tego roku, ale – jak podkreślają artyści - „każdy z nas od lat interesuje się tradycyjną muzyką afrykańską. Droga do bębnów każdego z nas wyglądała bardzo podobnie tzn. słysząc transową pulsację bębnów pierwszy raz w życiu, każdy z nas od razu wiedział, że chce zaopatrzyć się w drewniany bęben ze skórzaną membraną i zacząć grać. Od pierwszego razu odnaleźliśmy siebie w energetycznych pulsacjach nakładających się na siebie rytmów. Asia, kiedy bębniła, zazdrościła tym, którzy tańczyli, więc jej zainteresowania poszły w stronę zgłębiania tańców, które odpowiadają w Afryce konkretnym rytmom. Łukasz natomiast w 2019 roku odbył wyprawę do Gwinei, zarówno jako pasjonat muzyki bębniarskiej ale i jako badacz etnomuzykolog. Mieszkał u jednego z mistrzów tej muzyki, Mansa Camio, i pobierał od niego nauki”.
Bardzo nam się podobało spotkanie, jesteśmy urzeczeni opowieścią o tej części Afryki, bębniarską muzyką i oczywiście tańcem, do którego aż rwały się nam nogi… Tańce te charakteryzują się wdziękiem, charakterystycznymi, energetycznymi i sprężystymi ruchami, wyróżniają się pierwotną dzikością i grą. Trzeba podkreślić, że taniec ten towarzyszy społeczności afrykańskiej w ważnych wydarzeniach i etapach w życiu; ujawnia wydobywający się potencjał, siłę i moc, daje wolność. Szkoda, że zabrakło trochę odwagi, by uczestniczyć w zapowiadanych na zakończenie spotkania warsztatach z tańca afrykańskiego. Ale, miejmy nadzieję, że jeszcze nie raz spotkamy się z zespołem w Starej Plebanii w Konradowie.
Gratulujemy organizatorom i zespołowi, a kto nie był niech żałuje!!!
A w rozmowie z p. Stanisławem, dowiedzieliśmy się, że Stara Plebania podejmuje kontynuację spotkań, m.in. planowany jest cykl poświęcony ekologii, zdrowemu odżywianiu się, także muzyczne spotkania, na które być może z entuzjazmem zareaguje Sławomir Pietras, goszczący często w Konradowie z niezapomnianymi prelekcjami-gawędami.

Wydania: