Parę pytań do burmistrza Szczytnej, p. Krzysztofa Żaka

Autor: 
Mirosław Awiżeń
01szczytna-zak.jpg

- Ile jest aktywnych gospodarczo firm w Gminie? Mam tu na myśli firmy przemysłowe, rzemiosło, usługi wszelkiego rodzaju, agroturystyka czy handel.
- Według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz aplikacji rządowej Biznes.gov.pl aktywnych działalności gospodarczych jest 373 a w KRS 50 wpisów. Łącznie 423 firmy.

- Gdzie głównie pracują mieszkańcy Gminy Szczytna?
- Na terenie Gminy, zatrudnienie daje w głównej mierze Nadleśnictwo „Zdroje” oraz gminne jednostki organizacyjne. Inni (większość) pracują w czeskiej „Skodzie” i zakładach jej podległych. Kolejni w Podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Kłodzku i Kudowie-Zdroju. Spora liczba mieszkańców pracuje w branży turystyczno-sanatoryjnej, tak u nas jak i w pobliskich uzdrowiskach. Istotnym Pracodawcą dla naszych mieszkańców jest również SCM w Polanicy-Zdroju.

- Planowane inwestycje, remonty, modernizacje...
- O planach na przyszły rok, pozwolisz, porozmawiamy jak przyjmiemy projekt budżetu Gminy Szczytna na 2025 rok. Zapraszam na rozmowę o planach za dwa, trzy miesiące. A obecnie priorytetem jest, zakończenie już rozpoczętych inwestycji, takich jak: modernizacja ulic na terenie miasta (ul. Pocztowa, parkingi przy ul. Szpitalnej, ul. Słoneczna), modernizacja boiska wielofunkcyjnego w Chocieszowie, modernizacja dróg na terenach wiejskich (Wolany, Łężyce) finansowanych przy udziale środków zewnętrznych. Ważną rzeczą jest budowa wodociągu łączącego ujęcie wody na Zaciszu w Szczytnej, z siecią wodociągową w Łężycach zasilaną z bardzo wydajnego ujęcia wody znajdującego się właśnie w tej miejscowości. Rozwiązanie takie poprawi zaopatrzenie w wodę miasta Szczytna w przypadku sytuacji awaryjnych ujęcia wody na ulicy Zacisze. Wzdłuż trasy wodociągu zostanie poprowadzona droga pełniąca przede wszystkim rolę szlaku pieszo-rowerowego oraz będzie służyła jako dojazd do przylegających terenów rolniczych.
Kolejnym celem jest zakończenie adaptacji budynku przy ul. Wolności 80 na przedszkole. Termin ukończenia realizacji prac przewidziany jest na przyszły rok. Budynek przy ul. Leśnej, gdzie obecnie funkcjonuje przedszkole, po ubiegłorocznej kontroli przeprowadzonej przez Państwową Straż Pożarną z Kłodzka, wymaga dostosowania go do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. W rzeczywistości, ze względu na konstrukcję budynku, wymagałoby to poniesienie ogromnych nakładów finansowych, a w przypadku niektórych zastrzeżeń jest wręcz niemożliwe do zrealizowania.

- No to teraz zapytam Cię o najaktywniejszą miejscowość w Gminie...
- ... wszystkie się starają ...
- ...ale...
- ... na dzień dzisiejszy uważam, że jest to Chocieszów. Działa tam m.in. Stowarzyszenie Wśród Swoich prowadzące niepubliczną szkołę i przedszkole, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Koło Gospodyń Wiejskich. Różne działania podejmuje również Pani Sołtys i Rada Sołecka.

- „AGROFETA” i co jeszcze? Takie ponadgminne?
- Na pewno „Dożynki”. W tym roku nasze sołectwo Niwa wygrało konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w Powiecie Kłodzkim i reprezentowało nasz powiat na dożynkach wojewódzkich. Niedawno odbył się u nas plener malarski amatorów z Górnego Śląska (z Siemianowic Śląskich) pod patronatem medialnym TVS zapewniając w ten sposób promocję naszej gminy na ogólnopolskiej antenie telewizyjnej. Natomiast 5 października odbędzie się „Szczytniański Bieg Liczyrzepy im. Radosława Szwade”.

- Co mogłoby być „motorem napędowym” Gminy. Aby się rozwijała, aby nie traciła. Czy jest to możliwe?
- Ze względu na położenie, powinna być nastawiona i związana z turystyką. Przemawiają za tym, również plany wynikające z działań Ministerstwa Środowiska i Klimatu oraz naszego Województwa dotyczące powiększenia terenów ochrony przyrody, co ograniczy możliwość rozwoju przemysłu na terenie naszej gminy, a może wręcz spowoduje zablokowanie tego typu działalności. Znacznie ograniczy także możliwości wprowadzenia nowej zabudowy.

- Czyli co – wegetacja?
- Patrząc pod kątem możliwości rozwoju przemysłu i nowej zabudowy – to tak.

- Trochę gorzkie spostrzeżenie ... ale ...
- .... ale Gmina Szczytna ma ogromny potencjał. Jesteśmy pięknie położną miejscowością, która może przyciągać pięknymi terenami, widokami. Otaczają nas góry, las. Turyści, którzy nas odwiedzają mogą liczyć na ciszę i odpoczynek. Gmina Szczytna jest również wspaniałym miejscem także dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas wolny. Nowe trasy turystyczne, rowerowe, wspinaczkowe, które będziemy chcieli wytyczać będą jeszcze większą zachętą do przyjazdu do naszej Gminy. Rozwijamy się powoli, na tyle, na ile nas stać i warunki pozwalają. Chcielibyśmy również przypomnieć o tradycjach szklarskich ... ale o tym może porozmawiamy podczas następnego spotkania.

- I tak już na koniec dzisiejszej rozmowy. Co ze stawem na Zaciszu?
- Przede wszystkim chciałbym zaznaczyć, że staw wraz z teren przyległym jest w dalszym ciągu własnością Gminy Szczytna. W przyszłym roku planowane jest wykonanie dokumentacji dot. zagospodarowania tego terenu.

- Dziękuję za rozmowę.
Mirosław Awiżeń

Wydania: