„Fakty i mity o fabryce papieru w Młynowie”
W piątek, 22 listopada br. w Muzeum Ziemi Kłodzkiej miał miejsce wykład dra hab. Macieja Szymczyka pt. „Fakty i mity o fabryce papieru w Młynowie”.
Dr hab. Maciej Szymczyk – historyk, specjalizujący się w historii gospodarczej, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju i redaktor naczelny „Rocznika Muzeum Papiernictwa”. Autor ponad 200 publikacji naukowych. W 2011 r. w wyniku jego starań prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał status Pomnika Historii młynowi papierniczemu w Dusznikach-Zdroju. Autor realizowanej obecnie koncepcji wpisania na listę UNESCO najcenniejszych europejskich młynów papierniczych. Członek Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dr M. Szymczyk zaprezentował w Muzeum Ziemi Kłodzkiej historię papierni w Młynowie (niem. nazwa Mühldorf), zwracając uwagę na fakty oraz mity związane z tą fabryką. Jeden z takich mitów dotyczy daty założenia fabryki w Młynowie. Zadziwiające jest powielanie tej nieprawidłowej daty – 1895 r. Zaznaczył, że już wielokrotnie podawał prawidłową datę w swych publikacjach, powołując się na źródła, jednak nadal funkcjonuje w internecie nieprawidłowa – a data prawidłowa to 1884 rok. Napisałem dwie książki, dwa artykuły, ale w internecie bez reakcji – podkreślił dr Szymczyk.
Wiele też takich mitów czy nieprawidłowych informacji dotyczy powojennej historii fabryki, które także skorygował dr Maciej Szymczyk w swych opracowaniach. M.in.: dlaczego w latach 90. XX wieku w Polsce upadały zakłady pracy? W Młynowie w latach świetności zatrudniano nawet 600 osób! Dr Szymczyk przyczynę upadku zakładów w Młynowie widzi jeszcze w latach 70. Ówczesne władze nie zgodziły się, by w miejsce starych, niemieckich maszyn postawić nowoczesne. Pod koniec lat 80. było wielkie zapotrzebowanie na papier pergaminowy, ale jego produkcja w Młynowie się nie opłacała! Brakowało celulozy, żeby zakupić ją z zagranicy, trzeba było mieć dewizy! A wtedy papier byłby za drogi. Robiono więc papier z makulatury, a ta niszczyła maszyny.
Dlaczego za PRL-u nie zgodzono się na wymianę maszyn w Młynowie?
Artykuł na powyższy temat przedstawił dr Szymczyk także na łamach „Rocznika Muzeum Papiernictwa” (nr 10 z 2016 r.), nic dziwnego więc, że zainteresowani tematyką z chęcią nabyli tę pozycję na koniec spotkania.
Na wykład dra Szymczyka, oprócz miłośników regionalnej tematyki historycznej, przybyli także liczni mieszkańcy Młynowa zainteresowani dziejami swej miejscowości.