czerwiec 2021

Muzeum Ziemi Kłodzkiej zmienia swoje oblicze

Autor: 
inf.wł.
DSCN5560.jpg

Remont obiektu dobiega końca. Elewacja odnowiona i w nowej kolorystyce – pięknie się prezentuje.

Nowe miejsce wypoczynku w Gminie Nowa Ruda

Autor: 
Barbara Adamska
Nowe miejsce wypoczynku w Gminie Nowa Ruda Fot. Krzysztof Niebora.jpg

Gmina Nowa Ruda pozyskała niemal 4,8 mln zł na modernizację i zagospodarowanie zbiornika wodnego w Dzikowcu wraz z budową infrastruktury rekreacyjnej. Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Inwestycja będzie polegała na zagospodarowaniu zbiornika wodnego oraz terenów przyległych na cele turystyczno-rekreacyjne. Wykonane zostaną prace związane z modernizacją tamy, budową pomostów, wyznaczeniem kąpieliska, utworzeniem plaży, budową infrastruktury rekreacyjnej (place zabaw, wiaty, ławki, miejsca do grillowania), zaplecza sanitarnego, ciągów komunikacyjnych oraz parkingu.

Wypalanie traw grozi utratą dopłat Surowe kary – grzywna a nawet więzienie

Autor: 
inf. Starostwo Powiatowe
nie_wypalaj_traw_Pagowski_1_0.jpg

Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł.
Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
Pozytywne skutki wypalania traw to mit

2021 Rokiem Kompozytora Ignazego Reimanna

Autor: 
inf. Starostwo Powiatowe
Rok_Reimanna.jpg

Uchwałę o tej treści podjęła Rada Powiatu Kłodzkiego, która wraz z Towarzystwem Miłośników Krosnowic jest mocno zaangażowana w to wydarzenie. Chcemy zadbać o pamięć i promować dorobek muzyczny kompozytora, który w Krosnowicach żył, pracował, a także został pochowany.
Corocznie na przełomie września/października odbywa się koncert międzynarodowy ku jego pamięci w miejscowym kościele parafialnym.
W związku z tym zapraszam do udziału w konkursach tematycznych.
Szczegóły udziału poznacie Państwo na stronie: www.krosnowice.pl

Rozmawiam z burmistrzem p. Tomaszem Korczakiem i jak zwykle po rozmowie „wyruszymy w teren”.

Autor: 
Mirosław Awiżeń
5M.jpg

Tym razem dość okrojonym, bowiem dojazd do wyższych partii Gminy ze względu na zaśnieżenie musimy sobie odpuścić, jako że nie mamy „terenówki”.

- Zacznę może nietypowo, może się zgodzisz opowiedzieć... jak wygląda Twój przeciętny (zwyczajny) dzień i jako rodziciela i jako burmistrza?

Pożegnaliśmy pana Adama Szmidta

Autor: 
Małgorzata Bednarek
AdamSzmidt.jpg

W dniu 12 lutego 2021 r. pożegnaliśmy pana Adama Szmidta – nauczyciela, polityka i samorządowca.
Był postacią, która wielce się przyczyniła do rozwoju samorządności lokalnej w naszej lądeckiej gminie.

Pan Adam Szmidt urodził się w Skórczu w województwie pomorskim, edukację ukończył w 1968 roku uzyskaniem tytułów: magistra i inżyniera na Akademii Rolniczej w Poznaniu. Pracował następnie jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w szkołach rolniczych. W latach 1984–1990 pełnił funkcję naczelnika miasta i gminy Lądek-Zdrój.

Willa Rose sprzedana

Autor: 
Barbara Adamska
Willa Rose sprzedana Fot. Barbara Adamska.jpg

XIX-wieczna willa rodziny Rose w historycznym centrum Nowej Rudy została w drodze przetargu sprzedana przez Gminę Nowa Ruda. Nabywcą jest grupa pięciorga inwestorów, w tym Olga Tokarczuk z mężem Grzegorzem Zygadło oraz właściciele zabytkowego zespołu Zamek Sarny w pobliskiej Ścinawce Górnej.

Wręczenie promes Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Autor: 
Barbara Adamska
Wręczenie promes Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Fot. Renata Herter.jpg

Gmina Nowa Ruda pozyskała kolejne środki na budowę i wyposażenie przedszkola w Bożkowie.
Po rozstrzygnięciu kolejnego naboru prowadzonego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do Gminy Nowa Ruda trafi 1,2 mln zł, które zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie przedszkola z oddziałami integracyjnymi w Bożkowie.

Są jeszcze miejsca w Przedszkolu nr 2

Autor: 
inf. Daniel Jakubowski
przedszkole.jpg

W Przedszkolu nr 2 w Kłodzku (ul. Bohaterów Getta 4) są jeszcze wolne miejsca w grupach dzieci 3- i 6-latków. Nabór wniosków do 11 czerwca. Dokumenty potrzebne przy rekrutacji można pobrać ze strony internetowej placówki (zakładka Rekrutacja 2021/2022). Warto skorzystać!

Punkt Szczepień Powszechnych

Autor: 
inf. Daniel Jakubowski
szczepienia1.jpg

W hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kłodzku utworzony został Punkt Szczepień Powszechnych.
– Przeszliśmy kontrolę bez zastrzeżeń, zgłosiliśmy swoją gotowość, teraz właściwie pozostaje tylko czekać na szczepionki – mówi burmistrz Kłodzka Michał Piszko. – Po majówce powinny zacząć się szczepienia.
Początkowo punkt będzie czynny w piątek od godz. 16.00 do 20.00 i sobotę od godz. 8.00 do 16.00 (dni i godziny szczepień uzależnione są od ilości szczepionek). Miejsce przygotowane zostało przez pracowników Urzędu Miasta w Kłodzku i Ośrodka Sportu i Rekreacji.