styczeń 2025

Felieton Jana Pokrywki – styczeń 2025

Autor: 
Jan Pokrywka
!jan-pokrywka.jpg

Niebieski Ład
Przeciwnicy wolności działają konsekwentnie ale schematycznie. Najpierw „padgatowka” w postaci jakiegoś pandemonium, następnie diagnoza, potem rozwiązanie wymagające sporych wyrzeczeń i ograniczeń. W przypadku Zielonego Ładu straszono zmianami klimatycznymi, dwutlenkiem węgla i śladem węglowym, aby zakończyć opodatkowaniem powietrza. W Niebieskim Ładzie pandemonium jest susza spowodowana także zmianami klimatycznymi ale i działalnością człowieka.

Repatriacja 1945/46. Wspomnienia mieszkańców przybyłych do gminy Szczytna

Autor: 
Kazimierz Woroniecki
04IMG_7061.jpg

10 grudnia 2024 roku w Siedzibie Bractwa Rycerskiego w Szczytnej odbyła się prelekcja Sławomira Włośniewskiego pt. „Repatriacja. Ziemia Kłodzka w latach 1945/46. Wspomnienia mieszkańców przybyłych do gminy Szczytna". Wydarzenie to stanowiło niejako kontynuację spotkania z 28 listopada br., które dotyczyło emigracji i repatriacji mieszkańców przybyłych do Szczytnej w trudnych latach 1945 i 1946.

Wręczenie tytułu Honorowy Obywatel Miasta Kłodzka Manfredowi Spacie. Wernisaż wystawy Kolekcjonowanie to kwestia p(o)glądu – Dawne mapy i weduty ze zbiorów Manfreda Spaty

Autor: 
Henryk Grzybowski
04Ilustr. 2. Weduta Kłodzka z mapą JD. Schleuen, Berlin 1747.jpg

14 grudnia 2024 roku w Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbyła się uroczystość wręczenia Manfredowi Spacie dyplomu Honorowego Obywatela Miasta Kłodzka i związanej z tym statuetki. Insygnia związane z tytułem otrzymał on z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej Kłodzka Piotra Bryły i burmistrza Michała Piszko. Nadanie tytułu honorowego obywatela jest wyrazem najwyższego uznania dla osób, których działalność przyczynia się do promocji miasta w dziedzinie życia społecznego, politycznego i gospodarczego lub nauki, kultury i sportu.

Filumeniści – Esperantystom

Autor: 
Mirosław Awiżeń
06IMG_20241213_130138.jpg

Dyrektor i Pracownicy Muzeum Filumenistycznego zaprosili na Jubileusz 60-lecia Muzeum...
...no i fajnie było, po prostu mały teatr pełen uśmiechu i po prostu – luzu. Nic z patetyczności „okazji” czy czegoś tam. A przecież były i mowy i życzenia i pochwały i Zacni Goście.
Ot, co to znaczy wprowadzić fajną atmosferę. Dyrektor Paweł Pawlik, oprócz tego, że jest dyrektorem to tu, okazał się doskonałym „uroczystorejem” (wodzirejem).

Krosnowice, a wcześniej Rankowo, a jeszcze wcześniej Rengersdorf

Autor: 
Mirosław Awiżeń
05IMG_20241220_123518.jpg

Do Rankowa, a już niedługo później do Krosnowic przybyli osiedleńcy z różnych stron Polski Centralnej i Wschodniej, z Kresów, a także zesłańcy i ich rodziny z Syberii. Zostali tu jeszcze starzy mieszkańcy.
Rzec można – „zbieranina” według niektórych, ale dla innych – miejsce, gdzie spotkały się kultury ze wszech stron aby w tym tyglu zbudować różnorodny świat kultury. I to się udało a świadczy o tym książka: Krosnowice Dawne Rankowo. Wspomnienia dzieci pierwszych osadników wydanej przez Towarzystwo Miłośników Krosnowic w 2024 roku.

„Z ulicy Ostatniej" – spotkanie z Zofią Mirską

Autor: 
Inf. PiMBP w Kłodzku
03IMG_20241211_165902.jpg

Spotkania z Zofią Mirską zawsze pozostawiają niezatarte wrażenie, a wieczór 11 grudnia 2024 roku, podczas którego poetka prezentowała swój ostatni tomik „Z ulicy Ostatniej", tylko to potwierdził. Na samym początku poetka wyraziła swoją wdzięczność Krzysztofowi Radzimierskiemu, fotografowi, którego prace od lat stanowią ilustracje jej tomików. Wystawa jego fotografii, towarzysząca wydarzeniu, dodała całemu spotkaniu szczególnej atmosfery wizualno-literackiej harmonii.

Grudniowe spotkanie Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki

Autor: 
Inf. PiMBP w Kłodzku
01miedzy_bogiem_a_prawda_64902db2de630.jpg

Grudniowe spotkanie Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki upłynęło w wyjątkowo ciepłej i świątecznej atmosferze. Klubowicze mogli cieszyć się piernikami, ciasteczkami z wróżbą oraz niespodzianką w postaci książkowych prezentów. Choć początkowo rozmowy schodziły na różne tory – jak to w Dygresyjnym Klubie bywa – moderator przypomniał główny temat spotkania: stworzenie listy książek, które świetnie sprawdzą się jako prezenty pod choinkę.

Renata Czaplińska (1935–2024) – ikona tradycji hrabstwa kłodzkiego

Autor: 
Henryk Grzybowski
04Fot. 5. Renata Czaplińska nekrolog rodzinny lepsze.png

30 października w wieku 89 lat zmarła Renata Czaplińska, twórczyni Domu Skowronki/Haus Lerchenfeld i Gotwaldówki/Gottwaldhof, znana na Ziemi Kłodzkiej kustoszka pamięci o dawnych zwyczajach jej mieszkańców.
Renata Czaplińska urodziła się w Trzebieszowicach w 1935 roku i dorastała w sąsiedniej Skrzynce. W 1946 r. rodzina mogła pozostać w ojczyźnie dzięki znajomości języka polskiego.

Krzysztof Filipowicz (1931-2024)

Autor: 
inf.wł.
01nekrolog1.jpg

Krzysztof Filipowicz – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku w latach 1987-1998. Urodził się 12 sierpnia 1931 r. w Ludwikowie na Polesiu. Po wojennej tułaczce w Kazachstanie i na Ukrainie, w marcu 1946 roku przyjechał do Kłodzka. Ukończył Liceum Bibliotekarskie w Krakowie, a następnie w 1967 r. bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracował w bibliotece wojewódzkiej w Koszalinie (1952), później w Kłodzku w Powiatowej Radzie Narodowej, zajmując się sprawami bibliotek, i w Domu Kultury Kolejarza jako instruktor. Od 1 lutego 1959 r. był pracownikiem PiMBP.

Akordeonowe Nowinki

Autor: 
Liliana Stopka i Tomasz Brusiński
05.jpg

Grudzień w klasie akordeonu upłynął pod znakiem zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy nasi uczniowie oprócz repertuaru do przesłuchania półrocznego, ćwiczyli również bożonarodzeniowe melodie, ażeby podczas wigilii móc uświetnić ten wieczór grając kolędy. Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie sprawią radość swoim rodzicom.
Natomiast w naszej szkole muzycznej w Kłodzku tradycją jest, że odbywa się uroczysty koncert wigilijny, na którym prezentują się wszystkie instrumenty.