ZOSTAWCIE PO SOBIE BIBLIOTEKĘ (2)

01Biblioteka w Kłodzku.jpg

Podczas X edycji Festiwalu Góry Literatury w 2024 Grzegorz Kasdepke powiedział: - „Gdybym był inwestorem z zagranicy, który miałby w polskiej gminie zainwestować pieniądze w jakąś firmę lub fabrykę; to prawdę mówiąc, pierwsze, co bym zrobił, to przejechał i obejrzał jak jest traktowana i jak wygląda biblioteka publiczna. W jaki sposób gmina traktuje bibliotekę? Czy kultura jest ważna, czy nie jest ważna? Czy jest to wizytówka, czy konieczność ustawowa?"
Żyjemy w momencie bardzo dobrej koniunktury. Nie wiem, czy dożyjemy jeszcze czasów, kiedy będziemy mieli z powiatu kłodzkiego takie przełożenie we władzach publicznych: Wicemarszałkinię Sejmu, Wojewodę Dolnośląskiego i Burmistrza Miasta z opcji prodemokratycznej.
Przypomnę tylko, że w Nowej Rudzie, po 45 latach Miejska Biblioteka Publiczna z rozproszonych po budynkach pomieszczeń od piwnic, po strychy scaliła wszystko w jeden organizm. Jak podaje Wikipedia: „Była to inicjatywa i zasługa Witoldy Walosczyk, którą wspierały władze miejskie i wojewódzkie".
David Magen, fot. Jacek Halicki