Banknoty Euro

Autor: 
Jagoda Żerko

Doszłam do wniosku, że na koniec grudnia temat pieniędzy jest najbardziej aktualny. Wszyscy je wydajemy lżejszą ręką na zakupy świąteczne niż na te same potrzeby w ciągu całego roku. Mimo, że w tym roku nadal płacimy złotówkami, może warto już powoli przyswajać informacje dotyczące euro?
Myślę, że należy zacząć od najbardziej podstawowych informacji dotyczących banknotów.
Jest 7 nominałów - 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro. Wszystkie banknoty są takie same dla wszystkich krajów posługujących się tą walutą. Ich wygląd został rozstrzygnięty w drodze konkursu przeprowadzonego w całej UE. Konkurs ten wygrał Robert Kalina, austriacki architekt i plastyk z Narodowego Banku Austrii. Główną inspiracją przy tworzeniu projektów banknotów był temat “Epoki i style Europy”. Banknoty przedstawiają style architektoniczne z siedmiu okresów kulturalnej historii Europy: klasyczny, romański, gotycki, renesansowy, barokowy i rokoko, epokę żelaza i szkła oraz architekturę współczesną. Wszystkie banknoty przedstawiają trzy główne elementy architektoniczne: okna, bramy i mosty, nie są to jednak prawdziwe obiekty. Okna i bramy są umieszczone na przedniej stronie banknotów, mają sygnalizować otwartość i współpracę, a mosty znajdujące się na tylniej stronie są metaforą komunikacji i więzi panującej między ludźmi w Europie oraz między Europą a resztą świata. Są to stylizowane ilustracje, niewzorowane na konkretnych budowlach, aby nie powodować ewentualnych animozji pomiędzy krajami członkowskimi w sprawie wyboru konkretnych budowli.
Ciekawostką, którą udało mi się wygrzebać w sieci jest fakt, że każdy nominał ma inną wielkość, by łatwiej je od siebie odróżnić. I tak im większy nominał baknotu, tym jego rozmiar jest większy. to samo dotyczy styli architektonicznych pojawiających się na konkretnych nominałach, począwszy od stylu klasycznego będącego na banknocie 5 euro, kończąc na architekturze nowoczesnej XX wieku, która wiąże się z 500 euro. Poza tym każdy nominał ma inny kolor.
Myślę, że po podstawowych informacjach, warto dokładnie przyjżeć się poszczególnym nominałom:
5 euro ma wymiary 120x62 mm, przeważa na nim szara kolorystyka i jak wspomniałam, charakteryzuje się stylem klasycznym.
10 euro ma wymiary 127x67 mm, kolorystykę czerwoną i styl romański
20 euro ma wymiary 133x72 mm, kolor niebieski i styl gotycki
50 euro to wymiary 140x77 mm, kolor pomarańczowy i renesansowy styl architektury
100 euro ma wymiary 147x82 mm, kolor zielony i style baroku i rokoka
200 euro, 153x82, żółto-brązowy kolor i architektura żelaza i szkła pochodząca z XIX w.
500 euro wreszcie to 160x82 mm, kolor fioletowy i nowoczesna architektura XX wieku.
Dowiedziałam się na szkoleniu, o któ-rym już państwu mówiłam, jeszcze jednej ciekawej rzeczy. Mimo, że wszystkie kraje członkowskie posługują się takimi samymi banknotami, można odróżnić, w którym kraju zostały wydrukowane. Przy numerze seryjnym, każdy z krajów zamieszcza swój skrót literowy. I tak Belgia to literka Z, Niemcy to X, Irlandia to T, Grecja - Y, Hiszpania - V, Francja to U, Włochy - S, Cypr - G, Malta - F, Holandia - P, Austria - N, Portugalia - M, Słowenia - H, Słowacja - E i Finlandia to litera L. Sama złapałam się na tym, że teraz jak mam okazję mieć w ręce jakiś banknot euro, sprawdzam, z jakiego kraju pochodzi i czasami zastanawiam się, jaką drogę pokonał, by trafić do moich rąk.
Żeby przekazać wszystkie wiadomości zwązane z banknotami euro, powinnam też wspomnieć o poszczególnych sposobach zabezpieczania banknotów przed fałszerzami.
Większość zabezpieczeń jest taka sama dla wszystkich banknotów. Papier używany do produkcji banknotów jest sztywny i szeleszczący, a wytwarza się go z czystych włókien bawełnianych, Główne motywy i niektóre elementy banknotów są wykonane specjalną techniką, przez co są wypukłe i można je wyczuć dotykiem, co ma być zarazem ułatwieniem dla osób niewidomych. Znak wodny jest otrzymywany poprzez zróżnicowanie grubości papieru, a umieszczony z lewej strony banknotu, jest widoczny, jeśli popatrzymy na banknot pod światło. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że jeśli umieścimy banknot na ciemnej powierzchni, to jasne elementy ciemnieją, sytuacja ta jest najbardziej widoczna na oznaczeniu nominału. Poza tym pasek zabezpieczający, który jest umieszczony u góry banknotu, jest wpuszczony w papier banknotu, wygląda jak ciemna linia podczas patrzenia na banknot pod światło.
Dodatkowymi zabezpieczeniami są te widoczne na ultrafiolecie. Sam papier pod wpływem lamp ultrafioletowych nie świeci, ale są na nim widoczne czerwone, niebieskie i zielone nitki zatopione w papierze. Poza tym, na przedniej stronie banknotu flaga Unii Europejskiej jest zielona, a gwiazdy na niej pomarańczowe, również podpis prezesa EBC zniemia kolor na zielony, świecą także gwiazdy i kółeczka w środkowej części banknotu. Na odwrotnej stronie banknotu mapa, most i nominał zmieniają kolor na żółty albo zielony. Jest mnóstwo zabezpieczeń, które znajdują się też na poszczególnych nominałach, mają one za zadanie bardzo skutecznie utrudnić pracę fałszerzom i zapewne zniechęcić do prób podrabiania banknotów euro. Myślę, że wiadomości o wyglądzie i posobach zabezpieczeń banknotów waluty, która w końcu zostanie wprowadzona w naszym kraju są dla nas wszystkich istotne, następnym razem zajmę się monetami, które także mają swoje tajemnice, które należy odkryć.

Wydania: