2024-11
Drodzy Czytelnicy „Gazety Prowincjonalnej Ziemi Kłodzkiej – BRAMA”
Oto jedenasty numer e-gazety - zarchiwizowany. Artykuły przez cały listopad były dostępne na naszej stronie internetowej - w dziale: BIEŻĄCE WYDANIE.
Jak plasują się nasze samorządy? Ranking samorządów „Rzeczpospolitej” 2024
No, jest przeciętnie. Jako jedyna w kat gmin miejskich i miejsko-wiejskich zameldowała się w pierwszej dziesiątce Polanica Zdrój (na 7. miejscu). A co z innymi? Ano - na 18. miejscu ulokował się Lądek Zdrój, na 26. Duszniki Zdrój, a na 39. Kłodzko miasto.
W kat. gminy wiejskie w pierwszej pięćdziesiątce nie ma żadnej naszej gminy.
Dla ciekawości podam jeszcze, że w kat. miast na prawach powiatu na 17. m. zameldowała się Jelenia Góra, na 43. Wrocław, na 49. Legnica a na 54 Wałbrzych.
Kto jest zainteresowany obszerniejszym zapoznaniem się z rankingiem „Rzeczpospolita” zapraszam do internetu na...
Sukces Muzeum Papiernictwa – I miejsce w konkursie Wydarzenia Muzealne Dolnego Śląska!
Prowadzone w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju badania dziejów młynów papierniczych oraz fabryk branży papierniczej na pierwszym miejsce w konkursie Wydarzenia Muzealne Dolnego Śląska!
Badania dziejów papiernictwa prowadzimy od wielu lat. Jednak w 2023 r. uruchomiliśmy portal internetowy www.papiernie.pl, w którym udostępniamy wyniki naszych badań. Portal ten powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Papierników Polskich. Tu nasze ukłony dla Leszka Goetzendorf-Grabowskiego, który przed pięcioma laty wysunął pomysł upamiętniania nieistniejących już fabryk papieru. Miejsca związane z...
Laureaci II edycji konkursu „Wydarzenia Muzealne Dolnego Śląska”
18 października 2024 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu odbył się finał drugiej edycji konkursu „Wydarzenia Muzealne Dolnego Śląska”. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Dolnośląski. Partnerami są zaś Koleje Dolnośląskie S.A. i Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Głównym celem konkursu jest promocja najważniejszych przedsięwzięć realizowanych przez dolnośląskie muzea. W konkursie mogą uczestniczyć muzea państwowe, samorządowe i prywatne, których statut lub regulamin został uzgodniony z...
Mietek Kowalcze: Czytanie dla fabuły albo czarnowidztwo (18)
Tytuł książki Paula Lyncha „Pieśń prorocza” sugeruje, że mamy przed sobą taką fabułę, która buduje obrazy i bohaterów na przewidywaniu, na obmyślaniu świata przyszłości. I to jest dobra pierwsza myśl, właściwe wstępne skojarzenie. Tak po prostu w tej powieści jest. To jednak jedynie ogólny kierunek myślenia o tym, co przed nami. Po kolejnych zdaniach rekomendacji łatwo się PT Czytający zorientujecie, w jaką stronę poprowadzi nas lektura. Czy będzie to utopia, czy może jednak (kolejna) dystopia? Oto władzę w demokratycznym państwie – konkretnym i znanym – przejmują ludzie, którzy rządzą...
Niekoniecznie regionalia, ale na pewno uniwersalia (18)
Tym razem sięgnęłam do literatury hiszpańskiej, do książki „Podróż zimowa”, Jaume Cabre – najwybitniejszego pisarza katalońskiego (rocznik 1947), znanego polskim czytelnikom ze swej mistrzowskiej prozy. „Podróż zimowa” jest zbiorem opowiadań, zebranych w 2000 r., ale pochodzących z różnego okresu życia pisarza, dojrzewających latami (najstarsze pochodzi z 1982 r.).
14 opowiadań i epilog – ważny, bo autor odnosi się w nim do procesu powstawania tej książki. Trudniej jest pisać opowiadania, gdyż przy krótszej formie mniejsze są możliwości rozwinięcia akcji i zarysowania odpowiedniej...
189 budynków z zakazem przebywania
Z dniem 28 września 2024 r. wchodzą w życie Zarządzenia Pełnomocnika wyznaczonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do kierowania działaniami prowadzonymi w celu zapobieżenia oraz usunięcia skutków powodzi z września 2024 r. w osobie pana nadbrygadiera Michała Kamienieckiego w sprawie zakazu przebywania w niektórych obiektach budowlanych na terenie Gminy Lądek-Zdrój i Gminy Stronie Śląskie. Powodem wprowadzenia zakazu jest zły stan techniczny obiektów budowlanych stwarzających zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi.
W załącznikach do niniejszych zarządzeń wskazuje się obiekty...
Nieodpłatna Pomoc Prawna w Powiecie Kłodzkim
W związku z wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej na terenie powiatu kłodzkiego udzielanie nieodpłatnych porad prawnych od 30 września 2024 r. może odbywać się w trybie hybrydowym tzn. również za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
Udzielanie porad prawnych odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty wyłącznie pod numerem telefonu 74 865 75 11 poniedziałek-piątek 7:30-15:30 lub samodzielnie za pośrednictwem modułu zapisów publicznych NPP-NPO. Więcej informacji znajdą Państwo w linkach: https://bip.powiat.klodzko.pl/1187/290/nieodplatna-pomoc-prawna-...
Doroczny Konkurs o Nagrodę Starosty RÓŻA KŁODZKA nie odbędzie się w 2024 r.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Starosty Kłodzkiego NR 88/2024 z dnia 3 października 2024 r. odstępuje się od realizacji Konkursu o Doroczną Nagrodę Starosty „Róża Kłodzka” w roku 2024 z powodu sytuacji popowodziowej na terenie powiatu kłodzkiego.
Spotkanie z poszkodowanymi przedsiębiorcami
W poniedziałkowe popołudnie 9 X br. ze wspólnej inicjatywy wicemarszałek Sejmu RP Moniki Wielichowskiej i przedsiębiorców z Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego, w Aparthotelu „Panorama” w Białej Wodzie doszło do spotkania ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka z przedsiębiorcami z powiatu kłodzkiego i ząbkowickiego, którzy zostali poszkodowani we wrześniowej powodzi.
Uczestniczyli w nim: minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, posłowie Michał Jaros i Marek Chmielewski z Sejmowej Komisji ds. Powodzi, wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń, marszałek Województwa Dolnośląskiego...
Wiadomość z ZUS w sprawie wsparcia dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przystępuje do realizacji wypłaty świadczenia interwencyjnego przeznaczonego na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy poszkodowanego w wyniku powodzi.
Kto otrzyma wsparcie
Przedsiębiorcy którzy:
• ponieśli szkodę polegającą na utracie, uszkodzeniu lub zniszczeniu, bezpośrednio w wyniku powodzi, składników materialnych przedsiębiorstwa niezbędnych do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej oraz
• zobowiązali się do prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej 6 miesięcy od dnia otrzymania świadczenia...
Pomoc dla firm dotkniętych powodzią
Od 8 października 2024 r. Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (KARR) udziela wsparcia finansowego przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku powodzi na Dolnym Śląsku. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów oraz ustawą o usuwaniu skutków powodzi, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczki na pokrycie strat materialnych.
Kto może skorzystać?
Pożyczki są dostępne dla firm zatrudniających nie więcej niż 50 osób, które działały lub miały zawieszoną działalność na terenach objętych powodzią.
Warunki pożyczki:
Maksymalna kwota pożyczki: 50 000 PLN.
Możliwość umorzenia do 75% pożyczki, jeśli...
Tryb postępowania w sprawie rozbiórki obiektów budowlanych
Uprzejmie informujemy, iż od dnia 6 października 2024 r. obowiązuje Ustawa o Szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U.2024.1190 tj. z dnia 2024.08.06) oraz rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 października 2024r określającego gminy poszkodowane w wyniku powodzi.
Rozbiórki można dokonać w dwóch trybach, albo poprzez złożenie wniosku o pozwolenie na rozbiórkę albo złożenie wniosku o zgłoszenie rozbiórki.
Kwalifikację co do trybu (zgłoszenia lub pozwolenia), dokonuje się na podstawie...
BUDŻET OBYWATELSKI POWIATU KŁODZKIEGO 2025 Z NOWYM HARMONOGRAMEM
Z powodu tragicznej w skutkach powodzi, jaka dosięgnęła nasz region i walce z jej skutkami, Zarząd Powiatu Kłodzkiego zdecydował o zmianie harmonogramu Budżetu Obywatelskiego Powiatu Kłodzkiego na rok 2025.
Jubileusz 50-lecia Klubu Honorowych Dawców Krwi w Szczytnej
W sobotę 26 października członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego Michał Cisakowski uczestniczył w jubileuszu 50-lecia Klubu Honorowych Dawców Krwi w Szczytnej.
W uroczystościach udział wzięli także m.in. Monika Wielichowska wicemarszałek Sejmu RP i wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń.
Z okazji tak zacnego jubileuszu życzymy wszystkim przedstawicielom Klubu HDK w Szczytnej, abyście z tą samą pasją i energią kontynuowali swoją misję przez kolejne lata, a do Klubu dołączało coraz więcej ludzi chcących podążać Waszą drogą. Niech Wasze działania przynoszą jeszcze więcej radości, satysfakcji i, co...
Tor rowerowy typu pumptruck w Lewinie Kłodzkim
W Lewinie Kłodzkim oficjalnie otworzono tor rowerowy typu pumptruck. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Powiatu Kłodzkiego: etatowy członek Zarządu Michał Cisakowski i wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Kłodzkiego Małgorzata Kanecka, a także gospodarz Joanna Klimek-Szymanowicz wójt Gminy Lewin Kłodzki i samorządowcy tejże gminy a przede wszystkim młodzież miejscowej szkoły podstawowej, dla której przeznaczona jest ta warta około 550 tys. zł inwestycja.
Po krótkim pokazie jazdy na torze w wykonaniu Seweryna Bogdana, Michał Cisakowski wręczył dzieciom odblaskowe opaski przekazane przez...
Jubileusz 55-lecia Koła Polskiego Związku Niewidomych w Nowej Rudzie
Na zaproszenie Zarządu Koła w jubileuszowym spotkaniu udział wzięła Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – starosta kłodzki. Uczestniczyli również: Monika Wielichowska wicemarszałek Sejmu RP, Tomasz Kiliński burmistrz Nowej Rudy, Adrianna Mierzejewska wójt Gminy Nowa Ruda, a także przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych we Wrocławiu.
Starosta z okazji szacownego jubileuszu i z okazji październikowego Międzynarodowego Dnia Białej Laski złożyła serdecznie życzenia prezesowi Wiesławowi Stelmaszewskiemu, wszystkim członkom i sympatykom noworudzkiego koła.
Życzyła dużo zdrowia oraz ogromu...
Posiedzenie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego
Podczas posiedzenia sztabu zarządzania kryzysowego 23 X br., po złożeniu raportów z przeprowadzonych działań przez poszczególne służby, miłym akcentem spotkania było złożenie podziękowań Grzegorzowi Sowie dowódcy 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku, w związku z zakończeniem działań pomocowych dla mieszkańców powiatu kłodzkiego przy usuwaniu skutków powodzi.
Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk - Starosta Kłodzki wraz z Piotrem Marchewką wicestarostą oraz Michałem Cisakowskim członkiem Zarządu złożyli dowódcy serdeczne podziękowania.
To dzięki Waszemu wsparciu wiele osób mogło...
Powiat Kłodzki zaprasza
Rezerwat Przyrody Torfowisko pod Zieleńcem to tylko jedno z wielu miejsc powiatu kłodzkiego, które prezentują się pięknie o każdej porze roku. Spotkać tu można, chociażby brzozę karłowatą, która właśnie tam ma jedno z trzech stanowisk w Polsce.
Nie odwołuj rezerwacji, przyjedź i poznaj przepiękną Ziemię Kłodzką!
Wizyta w powiecie kłodzkim pełnomocnik rządu ds. usuwania skutków powodzi Marcina Kierwińskiego i wojewody dolnośląskiego Macieja Awiżeń
Spotkaniem roboczym z Małgorzatą Jędrzejewska-Skrzypczyk – starostą kłodzkim, a także burmistrzami i wójtami poszkodowanych gmin, rozpoczęli wizytę w powiecie kłodzkim pełnomocnik rządu ds. usuwania skutków powodzi Marcin Kierwiński i wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń. Następnie udali się m.in. do Żelazna, gdzie wizytowali teren przygotowany pod tymczasową szkołę.
Rozmowy na temat odbudowy i ochrony dziedzictwa kulturowego regionu sudeckiego dotkniętego powodzią
W Starostwie Powiatowym w Kłodzku odbyło się spotkanie koordynowane przez Monikę Wielichowską wicemarszałek Sejmu RP, w którym uczestniczyli:
Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – starosta kłodzki, Michał Cisakowski członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego, Robert Duma wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego oraz przedstawiciele władz regionalnych i krajowych wraz z grupą architektów i profesjonalistów ds. ochrony lokalnego krajobrazu i dziedzictwa.
W spotkaniu brali udział również przedstawiciele władz, odpowiedzialni z ramienia rządu za kontrolę i koordynację programu ochrony i opieki nad...
Dyplomy stypendialne ,,Discipulus Exemplorum'' wręczone
W trakcie X Sesji Rady Powiatu Kłodzkiego, która odbyła się w środę 30 października, Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – starosta kłodzki i Zbigniew Łopusiewicz – przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego wręczyli dyplomy stypendialne przyznane w ramach Uczniowskiego Programu Stypendialnego Powiatu Kłodzkiego ,,Discipulus Exemplorum'' za rok szkolny 2023/2024.
Dyplomy stypendialne wręczono następującym uczniom oraz absolwentom szkół prowadzonych przez Powiat Kłodzki:
-Pawłowi Lekanowi – uczniowi I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Kłodzku,
-Katarzynie Woźnickiej – uczennicy I Liceum...
2,2 mln zł rządowej pomocy na odbudowę przyczółków w powiecie kłodzkim
Jak poinformował Minister Marcin Kierwiński, pełnomocnik Rady Ministrów ds. odbudowy po powodzi, rząd uruchomił środki w wysokości 2,2 mln zł dla Powiatu Kłodzkiego na odbudowę czterech przyczółków mostów w miejscowościach: Bielice, Krosnowice, Lądek-Zdrój i Wilkanów. To środki pochodzące z rezerwy celowej MSWiA na odbudowę infrastruktury po powodzi. Będą one wydatkowane jeszcze w tym roku.
Jak informuje Starostwo Powiatowego w Kłodzku, najpóźniej w poniedziałek, 25 listopada, podpisane zostaną umowy z wykonawcami na budowę przyczółków i dróg dojazdowych w miejscowościach: Krosnowice,...
Odkrycie w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku
Po wrześniowej powodzi 2024 r., którą bardzo boleśnie odczuł kościół Franciszkanów w Kłodzku, w trakcie prac porządkowych doszło do niezwykłego odkrycia – o czym informuje nas Henryka Szczepanowska, jak zwykle z pasją zaangażowana w ratowanie zabytków.
W czasie zdejmowania marmuropodobnych lamperii ze ścian kościoła na Placu Franciszkańskim w Kłodzku obsunęła się rozmoczona wodami powodzi ścianka z cegły. No i proszę bardzo, jaka niespodzianka!!! A tych niespodzianek jest aż trzydzieści. Ukryte pod ceglanymi ściankami w niszach filarów naw bocznych, zapewne zamurowanymi w XIX. Aż boimy się...
Spotkanie „Ponad wiekami”
W czwartek, 24 października 2024 r. w Filii PiMBP „Pod Pegazem” w Kłodzku przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1 odbyło się kolejne, tegoroczne spotkanie poświęcone arcybiskupowi Arnoštowi z Pardubic. Kolejne, bo w ramach kłodzkich obchodów Roku Arnošta z Pardubic z okazji 660 rocznicy śmierci tej wybitnej postaci erupejskiego średniowiecza, niezwykle zasłużonej dla Kłodzka, odbywają się co jakiś czas wydarzenia z tym związane.
Tym razem była to promocja książki pt. „Ponad Wiekami. Działalność arcybiskupa Arnošta z Pardubic na ziemi kłodzkiej i w Czechach w XIV wieku", opracowanej przez...
Ponad wiekami
Każde miejsce ma swoją historię i ludzi którzy ją tworzą. Czasem to się dzieje wiele wieków temu i przez wiele wieków, a czasem dzieje się obecnie. Kłodzko to wyjątkowe miasto. Od setek lat krzyżuje się tu historia Polski, Czech i Niemiec. Tacy też ludzie tworzą historię tego regionu.
Gdyby chcieć sięgnąć najbardziej w głąb zdarzeń, wydarzeń i osób, to niewątpliwie dla tego miasta najważniejszą postacią będzie Arnošt z Pardubic. Urodzony w XIII wieku w Kłodzku, a później także pochowany w tym mieście, pierwszy arcybiskup praski. Postać wybitna, wyjątkowa i dla Kłodzka szczególna. Obchodzimy w...