Dom sudecki o cechach architektury regionalnej Ziemi Kłodzkiej
19 grudnia 2009 r. rozstrzygnięto konkurs pn. „DOM SUDECKI O CECHACH ARCHITEKTURY REGIONALNEJ ZIEMI KŁODZKIEJ”. Jury w składzie: arch. Maciej Hawrylak, SARP Wrocław – przewodniczący, arch. Dariusz Dziubiński, SARP Wrocław – sędzia referent, arch. Małgorzata Zajączkowska-Orzeł, Starostwo Powiatowe w Kłodzku – sędzia, podziękowali wszystkim uczestnikom za wkład i duże zaangażowanie w proces przywracania tradycyjnego charakteru, a także twórcze poszukiwania architektury i kształtowania otoczenia domów sudeckich o cechach architektury regionalnej. W konkursie wzięło udział 97 zespołów, które zaproponowały różne interpretacje rozwiązania wizji współczesnego domu sudeckiego. Tak duże zainteresowanie środowiska architektonicznego z pewnością przyczyni się w dłuższym okresie do wypracowania najlepszego modelu zagospodarowania wspaniałego i ciekawego regionu Ziemi Kłodzkiej.
Przeprowadzony konkurs przyniósł wiele dobrych rozwiązań domu sudeckiego oraz bogaty materiał, który może być podstawą tworzenia zestawu wzorców kształtowania zarówno współczesnego domu sudeckiego jak i jego powiązania z rozrzeźbionym terenem.
Starosta kłodzki – Krzysztof Baldy: „Ten konkurs jest ważnym elementem w pielęgnowaniu dorobku kulturowego naszego regionu, ale też naszym wkładem w jego pomnażanie. To również działania, których zadaniem jest zachowanie krajobrazu naszej uroczej Ziemi Kłodzkiej. Mam nadzieję, że projekty zaproponowane przez profesjonalistów znajdą uznanie mieszkańców powiatu kłodzkiego i w niedługim czasie będziemy mogli podziwiać współczesne domy jednorodzinne nawiązujące do historycznych rozwiązań architektonicznych a przede wszystkim do naturalnego otoczenia”.
I NAGRODĘ przyznano pracy autorstwa: Adriana Wyparło i Marty Wierzbickiej. Nagrodę przyznano za: stworzenie budynku o prostym i czytelnym przekazie tradycyjnych cech chaty sudeckiej wyrażony współczesnymi środkami i materiałami, który powinien stanowić wyrazisty znak tworzenia jakości przestrzeni budynku powiązanego z otoczeniem.
II NAGRODA ex quo uzyskała praca Krzysztofa Wróbla i Mateusza Greszta oraz praca Przemysława Szymańskiego z Łodzi.
III NAGRODA uzyskał projekt Pawła Dadoka i Michała Rogowskiego z Radomia.