Muzealna choinka piernikami zdobiona

Autor: 
Maciej Szymczyk - Dyrektor Muzeum Papiernictwa
papiernia2.jpg

Od 7 grudnia w Muzeum Papiernictwa można oglądać wystawę „W świecie toruńskiego piernika” (projekt został przygotowany przez Muzeum Okręgowe w Toruniu). Na ekspozycji oprócz historycznych form piernikarskich można zobaczyć m.in. replikę kogi – statku, którym transportowano towary (w tym pierniki i przyprawy) oraz rekonstrukcję XVII-wiecznej piekarni.
Wypiek pierników nie jest jednak wyłącznie domeną Torunia; okazuje się, że Ziemia Kłodzka również może poszczycić się tradycjami piernikarskimi, sięgającymi kilka stuleci wstecz. Jeden z oryginalnych przepisów, znany w Kudowie przed wojną zachował się do dziś, a dzięki Krystynie i Dorocie Pustuła z Lewina Kłodzkiego wypiekane wg niego pierniki stały się specjalnością lewińskiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Szkoła opracowała nawet specjalny projekt, który pod nazwą „Wyrównajmy szanse naszych dzieci!” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Panie opracowały technikę zdobienia pierników przy pomocy własnoręcznie wytwarzanego lukru w specjalnych „tutkach”.
Muzeum Papiernictwa chcąc przy okazji toruńskiej wystawy promować lokalne programy, zaprosiło Dorotę Pustułę i Renatę Adamczyk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego na specjalny pokaz zdobienia pierników „lewińską metodą”, połączony z warsztatami, w których uczestniczyli uczniowie dusznickiech szkół oraz pracownicy Muzeum. Okazało się, że pierniki w kształcie aniołków, motylków, koników i innych bajkowo-świątecznych postaci nie tylko są wybornymi smakołykami, ale mogą być przepięknymi ozdobami przydatnymi do dekorowania stołów, wystaw oraz … choinek. Ozdobione podczas zajęć pierniki posłużyły do ubrania muzealnej choinki oraz drzewek w domach uczestników zajęć. Pod choinką stanęła także szopka z piernika wykonana w świątecznym prezencie dla Muzeum Papiernictwa przez dzieci z lewińskiej szkoły.

Wydania: