Niezwykłe spotkania i nowe inspiracje

Autor: 
Barbara Drożyńska - dyrektor RST

W 2009 roku w Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy Zdroju gościliśmy członków Towarzystwa Miłośników Polanicy z okazji uczczenia 50. letniego jubileuszu pracy, pana prof. Zbigniewa Horbowego – Poety Szkła (jak mówią inni), Honorowego i Zasłużonego Obywatela Polanicy, a także jej mieszkańca. Znany jako człowiek artysta i człowiek nauki, którego dorobek w zakresie szkła artystycznego znany jest na całym świecie. Pan Profesor, od 1954 roku związany jest z regionem Ziemi Kłodzkiej.
Z racji swojego wykształcenia, a potem ogromnej pasji, dla której inspiracją stała się kolorystyka szkła artystycznego, w szczególności współpracował z hutami szkła w Szczytnej i Polanicy. Podczas spotkania ciepło wspominał wielu pracowników obu hut, a także znanych Profesorowi, mieszkańców z obu gmin. Podczas spotkania został wyświetlony film, który obrazował miejsce tworzenia sztuki i ludzi – realizatorów koncepcji pana Profesora, a także obrazował dorobek pana Zbigniewa Horbowego, który, jak się okazało, staje się również pasją dla innych. Bogate kolekcje szkła pana Horbowego posiada wielu pasjonatów tej sztuki. Dzielą się swoimi zainteresowaniami z innymi poprzez organizację wystaw szkła Profesora. Takie wystawy odbyły się w wielu miastach w Polsce, ale ani Polanica, ani Szczytna, jak dotąd, nie znalazły wystarczającej inspiracji, by poszukać odpowiedzi na pytania: czy nie warto wykorzystać dorobku artysty do promocji swojego miasta, w jaki sposób i gdzie można by wypromować dzieła tak wybitnego artysty, czy uzyskane efekty pracy pana Profesora i współpracowników, mogłyby nieustannie wspierać rozwój tradycji przemysłu szklarskiego. A może powrót do tematu stałby się dla dzisiejszych i następnych pokoleń inspiracją do budowania przyszłości? Cisi wielbiciele dzieł przechowują swoje kolekcje w domach, na segmentach, na półkach, w szafach. Czyż nie lepiej zebrać wszystko w jedno miejsce i pokazać artyzm mieszkańca tego regionu i tych, którzy z nim współpracowali i rozsławiali niegdyś ten region? Czyż nie warto pokazać, jak wytworną ozdobą pomieszczeń może być szkło
i jakie jest jego piękno w połączeniu z naturą, światłem i dźwiękiem. Jeśli są galerie obrazów, to dlaczego nie mamy mieć na naszym terenie galerii SZKŁA, tak pięknego, jak dzieła wg wzorów pana Profesora i wykonane przez tubylców, mieszkańców tego regionu?
Szkoda byłoby, gdyby życiowa pasja pana Horbowego nie stała się inspiracją do wzbogacenia oferty turystycznej naszego regionu i chęci zachowania tego czasu i dzieł w ludzkiej pamięci. A może obecni właściciele i zarządzający Hutą Barbara czy Sudety pomyślą o tym, by stworzyć na swoim terenie izby szkła artystycznego, z udziałem światła i dźwięku, a także sale, w których przynajmniej 2-3 razy w tygodniu będą uruchomione warsztaty ginących zawodów: hutnika, zdobnika. Z pewnością małe huty mogą i powinny być w naszym regionie traktowane elitarnie i z pewnością powinny być integralnie związane z rozwojem turystyki. To na pewno pomysł, którego realizację zechciałaby dofinansować UE.
Uczniowie Regionalnej Szkoły Turystycznej i niektórzy nauczyciele także wzięli udział w spotkaniu z panem Profesorem, który skierował do młodych ludzi znamienne słowa: Najważniejsze, by mieć w życiu pasję i chcieć ciężko pracować. To recepta, wg pana Profesora, na poszukiwanie sensu życia i na sukces, który po drodze realizowanych zadań, sam przychodzi. Byliśmy zaszczyceni obecnością pana profesora Zbigniewa Horbowego w naszej szkole, a także cieszymy się, że Towarzystwo Miłośników Polanicy wybrało RST na miejsce, w którym wspominano historię i ludzi Polanicy Zdroju i Szczytnej.
Mamy nadzieję, że spotkanie z panem Profesorem było dla RST pierwszym, ale nie ostatnim, a także że Towarzystwo Miłośników Polanicy będzie częściej gościć w RST.

Wydania: