Wielkie kolędowanie na ludowo
W piątek 15 stycznia w Ścinawce Średniej odbyło się spotkanie zespołów ludowych Gminy Radków. Zespoły i chór Cantus pokazały, że potrafią zorganizować się i zintegrować same. To pierwsza znana mi taka inicjatywa folklorystyczna w naszym regionie płynąca bezpośrednio „z dołu”. Jak wszystko wskazuje jest to więc pierwszy na tych ziemiach objaw akulturacji grup napływowych. Bez środków unijnych, bez grantów ministerialnych, wojewódzkich, czy powiatowych. Po prostu samodzielnie.
To, co nie udało się scentralizowanej władzy Polski Ludowej, wykonało się zupełnie samo dzięki ludziom, którzy zaczęli sięgać do wartości swoich przodków. Nie można przecież narzucić ludziom z góry, aby zaczęli być zadowoleni. Jeśli zechcą, zrobią to sami. I zrobili. Wymagało to jednak czasu i impulsu płynącego bezpośrednio od zespołów ludowych, wambierzyckiego chóru i ludzi, którym bliska jest kultura. Jedną z tych ważniejszych osób, animatorów lokalnych jest Stanisław Paluszek z Ratna Górnego, znany mieszkańcom także jako wambierzycki organista, kierownik chóru Cantus, prowadzący scholę, kompozytora i muzyka.
Podczas kolędowania zespołów obecni byli przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz Miasta i Gminy Radków Jan Bednarczyk z żoną, jego zastępca Lidia Jagódka, sekretarz Joanna Rakowska, kierownik referatu organizacyjno, czy kierujący współpracą transgraniczną Marek Niewiadomy. Pojawili się również dyrektorowie (a właściwie dyrektorki) szkół, sołtysi, koła gospodyń i naturalnie zespoły.
Każdy zespół oprócz mniej znanych, czasami unikatowych wykonań, kolęd na koniec wykonywał dwie kolędy powszechnie znane, śpiewając razem z wszystkimi zgromadzonymi na sali.
W ramach tych wystąpień zaprezentowali się: chór Cantus pod dyrekcją Stanisława Paluszka oraz zespoły folklorystyczne: Ścinawianki (Ścinawka Średnia) pod kierownictwem Wandy Chyc, Katarzynki (Ścinawka Górna) pod kierownictwem Stanisława Burego, Tłumaczowianie (Tłumaczów) pod kierownictwem Renaty Kozik i kapela góralska Harnaś działająca przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Radków. Po części występów wspólne kolędowanie przeniosło się bezpośrednio do stołów, przy których zespoły na zmianę grały podrywając do śpiewu pozostałą część sali. Pod względem organizacyjnym nad całością spotkania czuwało koło gospodyń ze Ścinawki Średniej, działające przy sali widowiskowej, w której miało miejsce wspólne kolędowanie.
W imieniu S. Paluszka, pomysłodawcy spotkania mogę zadeklarować, że tym wspólnym kolędowaniem rozpoczynamy cykl „Cztery pory roku”, który organizowany jest przez Bibliotekę Publiczną miasta i Gminy Radków. Cykl ten ma na celu wymianę doświadczeń amatorskich zespołów folklorystycznych gminy Radków (ale także chórów, kapel i innych grup) dla lepszej ich integracji. Drugie spotkanie, wiosenne – koncert pieśni wielkopostnej i pasyjnej – odbędzie się w kościele w Radkowie, trzecie, lato – Spotkanie z Folklorem – w Ścinawce Górnej i czwarte, jesienne – koncert z okazji niepodległości – będzie miało miejsce w Ścinawce Średniej. Na wszystkie te wydarzenia zapraszamy już teraz.