Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

INWESTYCJE…
W Polanicy szykuje się rozkwit inwestycyjny. Ma ruszyć budowa osiedla przy ul. Zwycięzców, na terenie po dawnej hucie. Ma tam stanąć kolejny aparamentowiec z krytym garażem, basenem i SPA. Natomiast przy ul. Parkowej w obiektach dawnego FWP, które mają zostać połączone, ma powstać hotel. Przedsięwzięcia imponujące, ale czy potrzebne? W powstałych już w mieście apartamentowcach zieją pustki, po co więc budowanie kolejnych?

PROMOCJA
Turystyczny Paszport Hrabstwa Kłodzkiego, to nieźle przemyślany chwyt reklamowy, mający na celu promowanie Ziemi Kłodzkiej. Posiadacz takiego paszportu znajdzie w nim atrakcje i obiekty turystyczne, które oferują ulgi cenowe i inne przywileje za korzystanie z bazy turystycznej. Paszporty wydane zostały w polskiej i czeskiej wersji językowej. Dostępne są dla turystów w Punktach IT na terenie powiatu kłodzkiego i w regionie partnerskim. Paszporty, to wspólny projekt Powiatu Kłodzkiego i Stowarzyszenia Gminy Orlicko.

RUSZA…
W Bystrzycy kolej ruszyła….no może niedosłownie. PKP w swojej inwestycji modernizacyjnej szlaku kolejowego ze Szczecina do Międzylesia, ujęła budowę przejazdu kolejowego w rejonie ulicy Floriańskiej. Władze miasta od dawna starały się o te przedsięwzięcie. Więc to dobra wiadomość.

PIERNIK
Smakosze piernika mieli w styczniu sposobność kosztowania go w dusznickiej Papierni. Przez miesiąc można było kosztować ten słodki przysmak i zapoznać się z jego powstawaniem.

GRATULACJE
Burmistrz Kudowy Cz. Kręcichwost, otrzymał od Ministra Środowiska Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Środowiska”. Jest to uznanie za Jego działalność na rzecz ekologii. Gratulacje.

STOWARZYSZENIE
W Polanicy powstało „Stowarzyszenie Inicjatyw Polanica – Zdrój”. Ma ono na celu m.in.: rozwijanie nowych działań z zakresu kultury, sportu i turystki. Wprowadzanie nowych promocji Polanicy i Ziemi Kłodzkiej w Polsce i Europie.
Biorąc pod uwagę, że założycielem jest były starosta kłodzki Adam Łącki na pewno coś „drgnie”.

PROMOCJA
Właściciele ogrzewań ekologicznych w Polanicy otrzymali nie lada prezent od RM. Według nowych przepisów zwalnia się z podatku od nieruchomości na okres 4 lat budynki lub ich części mieszkalne, w których zainstalowano ogrzewanie ekologiczne. Niezła zachęta na propagowanie ekologii.

COŚ DLA NARCIARZY
Dusznicki MOKiS przygotował trasy do uprawiania narciarstwa biegowego na Jamrozowej Polanie, łąkach poborowych i w Zieleńcu. Udrożniono również przejazd z Jamrozowej Polany do czeskiego schroniska Cihalka.
To dobre informacje dla miłośników białego szaleństwa, którzy wybierają się na ferie na Ziemię Kłodzką.

FANTAZJA
Dwóch dowcipnisiów odkręciło zawory z substancją chłodzącą sztuczne lodowisko w centrum Kłodzka. Efektem było przesunięcie o tydzień otwarcia obiektu. Ech…ta fantazja.

OBRAŻALSKI
Wójt Lewina urażony tym, że we wsi Witów w referendum nie głosowano na Niego, postanowił nie odśnieżać drogi gminnej biegnącej wzdłuż domostw. Nie ma jak dobra kara.

UZDROWISKOWY PROBLEM
Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój i Polanica Zdrój jako uzdrowiska, nie zaczynają wesoło nowego roku. Z 16 obiektów sanatoryjnych aż połowa została zamknięta. Wszystko w związku z ograniczeniem o 20 proc. kontraktu z NFZ na 2010 rok. Oby tylko nie oznaczało to wzrostu bezrobocia…

IMPONUJĄCE
W Szczytnej ma ruszyć kolejny projekt. Zostaną rozesłane ulotki do mieszkańców, zachęcające do wzięcia udziału w konkursie na najbardziej zadbany dom. Władze lokalne chcą w ten sposób pobudzić do działania obywateli, by miasto wyglądało pięknie. Ech…te szczytniańskie inicjatywy, aż serce rośnie.

KULTURA
Nie lada wydarzenie będzie miało miejsce 12 lutego w Dusznikach. W Sali koncertowej Dworku Chopina wystąpią artyści Piwnicy pod Baranami. Będzie można wysłuchać znakomitego muzycznego duetu: Grzegorza Turnau i Andrzeja Sikorskiego.

KWALIKACJE
W styczniu powołany został z-ca dyrektora Muzeum Ziemi Kłodzkiej – Marek Szpak. Z wykształcenia obecny dyrektor jest… elektrykiem. Tak, nie ma jak kwalifikacje.

Wydania: