Kolejne zeszyty muzealne
W ubiegłym tygodniu pisałam o wydaniu jubileuszowego, dziesiątego już numeru Muzeum Ziemi Kłodzkiej, dziś chciałabym zakomunikować o kolejnych periodycznych wydawnictwach muzealnych, których edycją zajmują się: Muzeum Papiernictwa w Dusz-nikach Zdroju i Muze-um Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej. Każde szanujące się większe muzeum stara się dziś o własne wydawnictwo, w którym może prezentować wyniki prac badawczych własnych pracowników oraz współpracujących naukowców, podsumowywać działalność i prezentować zbiory. Cieszy więc fakt, że również nasze muzea podjęły mają w swym dorobku tego typu wydawnictwa.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju od trzech lat jest wydawcą „Rocznika Muzeum Papiernictwa”. Numer trzeci ukazał się pod koniec ub. roku. Jak informuje we wstępie dyr. Maciej Szymczyk „... poprzednie dwa tomy spotkały się z życzliwym przyjęciem ze strony osób zainteresowanych historią papiernictwa, dziejami Dusznik Zdroju oraz przyjaciół naszego Muzeum.” Gros artykułów najnowszego Rocznika stanowią materiały z konferencji jubileuszowej, która odbyła się 10 października 2008 r., poświęcona historii Muzeum Papiernictwa. Ich autorami są: H. Jarmułowicz, J. Bałchan, B. Schweizer-Makowska, T. Windyka i M. Szmczyk. W drugim dziale, kontynuowany jest wartościowy słownik papierników (cz. III M-R),w opracowaniu R. Sachsa oraz D. Błaszczyk.
W kolejnym dziale znajdziemy recenzję wydawnictwa poświęconego zakładom celulozowo-papierniczym w Świeciu. W ostatnim zaś kronikę wydarzeń Muzeum Papiernictwa za lata 1992-2005 opracowaną przez J. Bałchan i A. Chudziak oraz za rok 2008 w opracowaniu M. Szymczyka.
Tak więc mamy kolejną pozycją, dość obszerną (ponad 220 stron), z ciekawymi specjalistycznymi materiałami, którymi może się zainteresować nie tylko miłośnik papiernictwa, ale każdy miłośnik naszego regionu.
Natomiast Muzeum Filumenistyczne wydało na początku tego roku numer 8 „Zeszytów Muzeum Filumenistycznego”. Wydawnictwo ukazuje się w cyklu rocznym i podobnie jak omawiane już tego typu periodyki zawiera materiały związane z własną placówką i profilem działania oraz z historią regionu.
Szerszemu omówieniu tej pozycji poświęcony jest artykuł zamieszczony obok, stąd tylko parę uwag związanych z wprowadzonymi zamianami przez obecnego dyrektora Muzeum – Tomasza Nowickiego. Pojawiają się w tym numerze, z zapowiedzią kontynuacji, nowe ciekawe tematy: z zakresu archeologii oraz poświęcone artystom młodego pokolenia. Starannie wydany – podobnie jak i „Rocznik Muzeum Papiernictwa” – na pewno spotka się z życzliwym przyjęciem wszystkich zgłębiających historię Ziemi Kłodzkiej.