Bractwo Rycerskie MBKP zaprasza

Autor: 
Danuta Chmielarz
nepo2.jpg
nepo.jpg

Jan Nepomuk albo Jan z Pomuk zmarły w 1393 r., patron Czech, którego atrybutem jest krzyż, znany jest jako Jan Nepomucen. Jego figury znajdują sie w wielu miejscowościach Ziemi Kłodzkiej; tylko w Szczytnej są trzy: na ołtarzu kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, na Szczytniku i przy Kamiennym Potoku, w centrum miasta.

Jan Nepomucen bohaterem wystawy
Już po raz drugi Bractwo Rycerskie Matki Bożej Królowej Pokoju w Szczytnej zorganizowało w swojej siedzibie przy ul. Wolności 7 wystawę, która tym razem poświęcona jest Janowi z Pomuk. Komisarzem wystawy jest Marian Halemba - kustosz Bractwa Rycerskiego. W jej zorganizowaniu pomocy udzielili pracownicy U.M. na czele z Burmistrzem oraz wiele życzliwych osób, m.in. p. Janina Kostyrko, która przygotowała kompozycje kwiatowe. Wystawę otworzył Pierwszy Rycerz Bractwa E. Gunia, jej tematykę „Św. Jan Nepomucen w kulturze i sztuce Ziemi Kłodzkiej” przybliżył zebranym M. Halemba - od historii życia patrona Czech poprzez informacje dotyczące Nepomucenów szczytniańskich oraz najstarszych figur i pomników Nepomucenów Dolnego Śląska: bystrzyckiego z 1704 r., noworudzkiego z 1706 r., kłodzkiego z 1707 r., lądeckiego z 1709 r. i Jana Nepomucena z placu kościoła św. Krzyża we Wrocławiu.
Uzupełnieniem fotografii i opisów jest mapka przedstawiająca rozmieszczenie na Ziemi Kłodzkiej Nepomucenów.
A atrakcją wystawy są figury Jana Nepomucena - z kościoła pw. Jana Chrzciciela w Szczytnej, udostępniona na czas wystawy przez proboszcza P. Lipskiego; cepeliowski Nepomucen, którego w l. 60. ub. wieku w prezencie ślubnym otrzymała mieszkanka Szczytnej i Nepomucen użyczony przez prywatnego właściciela z Dolnego Śląska.
Ze względu na rodzimych Nepomucenów wystawa na pewno jest ciekawa dla mieszkańców Gminy, a turyści znajdą tu wiele ciekawych informacji dotyczących jednego z najpopularniejszych na Ziemi Kłodzkiej świętego. Po uczcie duchowej członkowie Bractwa Rycerskiego zaprosili gości na ucztę dla podniebienia, czyli na ciasto własnego wypieku oraz zimne i gorące napoje.
Wystawę można odwiedzać do pierwszych dni czerwca w godz. 9.00 - 15.00.

Wydania: