Szerokim zakresem do melioracji
26 kwietnia br. w kłodzkim starostwie odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli p. Bogusław Wijatyk dyrektor Departamentu Mienia Wojewódzkiego i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, wicestarosta kłodzki Marek Bogdał oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku Krzysztof Bolisęga. Podczas spotkania omówiono kwestie uruchomienia programu “Bezrobotni dla gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej w 2010 roku w powiecie kłodzkim”
Rozmowa z wicestarostą kłodzkim p. Markiem Bogdałem:
Czy mógłby Pan przybliżyć nam główne założenia programu.
Marek Bogdał: Program ten ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w powiecie poprzez organizację prac konserwacyjnych na ciekach wodnych. W związku z występującym okresowo na naszym terenie zagrożeniem powodziowym przy planowaniu zakresu prac jakie będą prowadzone, duży nacisk położono na zabezpieczenie miejsc szczególnie zagrożonych lokalnymi podtopieniami, co pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Istotny jest także fakt, iż przystąpienie do programu przyczyni się do stworzenia dodatkowych miejsc pracy i tym samym zwiększenia zatrudnienia na terenie powiatu. Program swym zasięgiem obejmie 14 gmin pow. kłodzkiego.
Ile miejsc pracy zostanie utworzonych dzięki programowi?
M.B. Początkowo planowano utworzenie 100 miejsc pracy jednak w związku z tym, iż udało się nam pozyskać dodatkowe środki finansowe liczba ta zwiększyła się. Na dzień dzisiejszy wiemy już na pewno, że w robotach publicznych zatrudnionych będzie 440 osób bezrobotnych, 140 z nich dodatkowo weźmie udział w szkoleniu: drwal – operator pilarek spalinowych.
Jaki zakres robót będzie wykonywany w ramach tego projektu?
M.B. Przewiduje się, iż zakres robót będzie obejmować poprawę stanu rowów i cieków wodnych, proste roboty konserwacyjne polegające na wykaszniu traw w rowach melioracyjnych, na skarpach i na dnie cieków, wycinanie krzewów i drzew z koryt cieków, czyszczenie koryt rzek, usuwanie namułu, naprawianie uszkodzonych skarp przy rowach oraz czyszczenie przepustów na ciekach wodnych.
Na jakim etapie znajduje się to przedsięwzięcie?
M.B. Realizację programu przewidziano na okres od 1 marca 2010 do 30 listopada br. W miesiącu kwietniu uruchomiono już pierwszy etap programu i rozpoczęto prowadzenie szkoleń dla 70 osób bezrobotnych. W połowie maja br. nastąpi podpisanie umów z 14 gminami powiatu kłodzkiego i wówczas też zostaną zawarte umowy z 224 osobami bezrobotnymi w ramach robót publicznych.
Jakie są koszty wdrożenia tego projektu?
M.B. Planowany koszt wdrożenia programu to 5 450 970 zł. Środki na ten cel pozyskane zostaną z zewnątrz. Połowę kwoty zdobyliśmy dzięki wsparciu Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Ponadto złożyliśmy wniosek o pozyskanie środków dodatkowych będących w rezerwie Ministra Pracy na realizację drugiego etapu tego programu. W tym miejscu chciałbym złożyć szczególne podziękowania pani wiceminister Czesławie Ostrowskiej, p. wicemarszałkowi Dolnego Śląska Stanisławowi Longawie oraz dyrektorowi Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim p. Bogusławowi Wijatykowi. Szczególne podziękowania należą się także dyrektorowi PUP w Kłodzku p. Krzysztofowi Bolisędze oraz jego pracownikom za ogromne zaangażowanie i wyjątkową sprawność administracyjną. Ponieważ rozmowy z panem Marszałkiem i panią Minister prowadzone były dynamicznie część dokumentacji musiała być przygotowana „na wczoraj”, pracownicy urzędu pracy świetnie się wywiązali z tego zadania.
Komu przypadnie rola organizatora prac prowadzonych w ramach projektu?
M.B. Powiat może pozyskiwać środki na roboty publiczne, jednak nie może sam z tych środków korzystać. W związku z tym konieczna jest współpraca z gminami. Powiat zapewnia środki na płace i ubezpieczenia. Częściowo także na odzież i podstawowe narzędzia robocze. W kwestii tzw. „rzeczówki” mamy obiecane wsparcie Dolnośląskiego Zakładu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu. Bardzo istotne zadanie stoi także przed Gminami, które będą bezpośrednio zatrudniały i organizowały wspólnie z powiatem i DZMiUW we Wrocławiu prace dla osób bezrobotnych.
Skąd wziął się pomysł na taką inicjatywę?
M.B. Podobne projekty były organizowane w sąsiednich powiatach już od kilku lat. Działania te wymagają od zarządu powiatu znakomitej współpracy międzywydziałowej, która - w moim przekonaniu - w latach poprzednich była mocno utrudniona. Mam nadzieję, że zdążyliśmy udowodnić w ciągu ostatnich kilku miesięcy, iż mimo pewnych różnic zarząd powiatu kłodzkiego tworzy zgrany zespół. Potwierdzeniem tych słów jest nie tylko ten program, ale także wiele innych projektów, które w chwili obecnej prowadzi Powiat.