Co w trawie piszczy...

Autor: 
Katarzyna Redmerska

CYKLOBUSY
Ciekawą propozycję dla cyklistów stworzyła czeska firma przewozowa Orlobus z Nowego Mesta nad Metui. Od czerwca odbywają się regularne kursy weekendowe dla amatorów wycieczek rowerowych po szlakach gór Orlickich i Stołowych. Na dwóch trasach kursują cyklobusy, czyli autobusy z przystosowaną przyczepą do przewozu rowerów.

SUDECKI
Od 26 maja w Dworku Chopina w Dusznikach, można obejrzeć wystawę prac w ramach konkursu architektonicznego: „Dom Sudecki o cechach architektury regionalnej Ziemi Kłodzkiej”. Wystawa zorganizowana została przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku. Celem konkursu było głównie pokazanie, że można projektować domy mieszkalne, spełniające współczesne wymagania funkcjonalne i technologiczne, ale zachowując jednocześnie cechy i tradycję budownictwa lokalnego. Być może dzięki wystawie, nastąpi powolny powrót do tradycyjnej formy budownictwa Ziemi Kłodzkiej.

KOPALNIA
Planowana jest inwestycja w gminie Lewin. Być może zostanie otwarty kamieniołom granitu w Gołaczowie. Inwestycja budzi mieszane uczucia wśród mieszkańców gminy Lewin i wielu instytucji. Dlaczego? Ponieważ planowana kopalnia miałaby funkcjonować w bezpośredniej bliskości Parku Narodowego Gór Stołowych. Swoją drogą, kto wpada na takie pomysły?

INWESTYCJA
Duszniki Zdrój rozwijają się pod względem rozbudowy bazy sportowej. We wrześniu br. do użytku zostanie oddana pełnowymiarowa hala sportowa przy szkole podstawowej. W kolejce czeka modernizacja centrum biatlonowego Jamrozowa Polana.

MALARKA
5 lipca br. otwarcie wyjątkowej wystawy w galerii Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Tym razem będzie można podziwiać obrazy znanej warszawskiej malarki - Hanny Bakuły. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do listopada. 10 sierpnia w Muzeum Papiernictwa osobiście będzie można porozmawiać z artystką, która będzie promować swoją najnowszą książkę pt.: „Idiotka wraca”.

SUKCES
Pierwszy większy sukces Stowarzyszenia Inicjatyw - Polanica Zdrój i jego prezesa Adama Łąckiego. Stowarzyszeniu udało się wprowadzić w życie projekt: „Edukacja zdrowotna i aktywizacja seniorów w Polanicy – Zdroju”. Program skierowany jest do emerytów i rencistów w Polanicy. Dzięki uzyskanym funduszom, seniorzy będą mogli aktywie i zdrowo spędzać wolny czas m.in.: na kursach komputerowych, lekcjach tańca i zajęciach ruchowych.

FESTYN
W Dusznikach na terenie Sanatorium „Zimowit” odbył się pierwszy „Festyn Zdrowotny”. Cieszył się dużym zainteresowaniem. Organizatorami byli: Sanatorium „Chemik” i „Zimowit”. Podstawowym celem festynu było zachęcenie mieszkańców i gości Dusznik do wykonywania badań profilaktycznych.

ROCZNICA
Na szczycie Śnieżnika świętowano 15. rocznicę podpisania umowy o współpracy z czeskim Usti nad Orlicą i Bystrzycą Kłodzką.

BIURKO
Od pewnego czasu trwa swoistego rodzaju telenowela pt.: „Starosta kontra rzekomy wicestarosta”. Sprawa dotyczy legalności urzędowania radnego powiatowego Marka Jagódki, który nadal uważa się za pełnoprawnego wicestarostę, pomimo że został z tego stanowiska odwołany. Obecnie trwa odcinek pt.: „Biurko wicestarosty, konkretnie jego brak”. Ech to poczucie humoru włodarzy…

KSZTAŁCENIE
Centrum Edukacji w Kłodzku otworzyło nową placówkę, a w niej Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Swoją drogą, uczelnie powstają, jak grzyby po deszczu. Oby tylko ilość szła w parze z jakością…

REWITALIZACJA
Zarząd Województwa Dolnośląskiego w ramach projektu „Rewitalizacja miast”, zdecydował o rozdzieleniu dotacji dla 17 miast. W grupie znalazły się m.in.: Bystrzyca Kłodzka i Kudowa Zdrój.

MONITORING
Rozwijana jest sieć monitorująca w Międzylesiu. Władze, nie są skore, by informować, gdzie przebiega i przebiegać będzie sieć monitorująca. Nie ma co się dziwić. Wychodzą z założenia, że dzięki obawie przed schwytaniem na gorącym uczynku, wandale i dowcipnisie zaprzestaną swoich ekscesów.
Wygląda na to, że Międzylesie stanie się wkrótce najbezpieczniejszym miejscem na Ziemi Kłodzkiej.

LATO
„Lato z Radiem” zagościło w Polanicy. Wśród gwiazd były m.in.: Patrycja Markowska, „Wanda i Banda”.

PROMOCJA
Grupa artystów – malarzy, gościła na terenie międzyleskiej gminy. Uwieczniali na płótnach piękno krajobrazu. Każdy z artystów pozostawił jeden obraz.
Odbyła się również wystawa, na której można było podziwiać efekty końcowe prac.

KSIĘGARNIA
W Polanicy otwarto księgarnię. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie była to pierwsza od lat księgarnia
w tym uzdrowisku. Aż chce się powiedzieć: nareszcie!

Wydania: