Wracać nie jest łatwo, ale można
W życiu najtrudniej jest wrócić do ... życia, aktywnego, między ludźmi, dla siebie. Wszystko jedno z jakiego powodu odeszło się na margines, jak długo się tam było WRACAĆ pomagają projekty współfinansowane ze środków U.E. w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA”.
Projekt WRACAMY realizowany jest także przez OPS w Szczytnej - Projekt jest rozpisany na kilka lat, w każdym roku budżetowym składamy nowy wniosek, w każdym dotyczy on innej grupy osób. Jest to możliwe dzięki przyjętej przez R. M. w 2008 r. uchwały pod nazwą „Strategia rozwiązywania problemów społecznych...” - informowała na spotkaniu integracyjnym dyr. OPS w Szczytnej Barbara Roźniakowska.
W spotkaniu uczestniczyły Benificjentki Ostateczne programu - siedem kobiet z gminy Szczytna, którym z-ca burmistrza Wiesław Tracz wręczył certyfikaty.
- Miałam możliwość poznania wspaniałych kobiet, spotkać się z życzliwymi szkoleniowcami, dzięki nim spojrzeć na siebie z innej niż dotychczas strony, nauczyć nowych rzeczy, uwierzyć, że jeszcze wiele mogę i wszystko zależy ode mnie - mówiła p. J. Sawczuk i inne uczestniczki programu, którego koordynatorką jest p. Grażyna Gaczyńska, pracownica OPS.
OPS w Szczytnej realizował już program przeznaczony dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, dla osób w wieku 50+. W ostatnim, trwającym od kwietnia br. do października, chodziło przede wszystkim o wzmocnienie poczucia własnej wartości benificjentek, o integrację ze środowiskiem, o przekonanie, że „wrócić” można zawsze, chociaż często jest to bardzo trudne. - Największym nieszczęściem jest strach przed nieznanym, przed otoczeniem, a tak naprawdę zawsze jest czas na początek i zawsze warto próbować wyjść bez kolizji z zakrętu, na którym się znalazło - przekonywał W. Tracz, bo na sali oprócz tych, którzy już się o tym przekonali, byli pewnie i ci, którzy jeszcze nie spróbowali na co ich stać.
Oprócz „zajęć na miejscu” uczestniczki programu wzięły udział w czterech wyjazdach studyjnych: w spotkaniach
z Burmistrzem, Komisją Społeczną RM, nauczyły się korzystać z komputerów i internetu, prezentowały swoje wyroby - to były wartości dodane projektu.
Spotkanie integracyjne odbyło się w zajeździe „Tajemniczy Ogród” prowadzonym przez pp. Ślazyków, właścicieli Zajazdu i wraz z innymi członkami rodziny tworzącymi firmę EPIZOD - sponsorów spotkania.
Przybyło na nie wiele zaproszonych osób, wykładowcy, uczestnicy tego i poprzednich programów. Dodatkową atrakcją dla wszystkich był występ zespołu „Ulicznych Artystów” z Legnicy.