O jesieni w Bibliotece Miejskiej w Szczytnej mówi dyr. Anna Nowak
Na jesienną szarugę, na popołudnia bez słońca, na chłód i samotność dobra jest książka.
- Miałyście Panie długie wakacje? Biblioteka była zamknięta 2 miesiące....
- Moje wakacje trwały tydzień, i to
w czerwcu. Tylko jedna z pań skorzystała z całego urlopu. Wakacje zajęła nam inwentaryzacja księgozbioru, jego pakowanie i przeprowadzka do nowego lokalu
w SP im. Orła Białego przy ul. Kościelnej 6.
- To w celu polepszenia warunków pracy?
- I tak, i nie. Nie, bo powierzchnia przeznaczona dla księgozbioru jest mniejsza; tak, bo pomieszczenia są ciepłe
i znajdują się na parterze, więc bez problemu będą mogły dotrzeć tu osoby starsze, niepełnosprawne, matki z dziećmi na wózkach. Nie jest uciążliwe sąsiedztwo szkoły. A przy okazji inwentaryzacji mogłyśmy dokonać selekcji księgozbioru, wycofać książki stare, zniszczone i nieaktualne. Nazbierało się tego!
- Przerwa w wypożyczaniu nie znaczyła braku łączności czytelników z biblioteką?
- Każdy miał szansę zaopatrzyć się
w dowolną liczbę książek na okres wakacji. Odbywały się też zajęcia dla dzieci - najczęściej w plenerze. Zorganizowaliśmy loterię fantową w czasie Agrofety - zysk 3005 zł przeznaczyliśmy na zakup nowych książek o tematyce cieszącej się największą popularnością (131 egzemplarzy). Fanty otrzymaliśmy od osób prywatnych, mieszkańców Gminy i okolic prowadzących działalność gospodarczą, od hurtowni z Kłodzka, od tygodnika „Polityka”...
- Ogłaszano też konkursy dla czytelników?
- Pierwszy z nich „wakacje z książką”, przeznaczony dla młodzieży, zostanie rozstrzygnięty jeszcze we wrześniu. Kolejne: „Dziadkowie opowiedzieli” i „Mój świat” jeszcze trwają. Ich celem jest zachęcenie ludzi młodych do samodzielnego poznawania historii od jej świadków oraz możliwość przedstawienia swojego świata i wizji poprzez prozę, poezję, malarstwo i fotografię - to dla wszystkich. Wyjątkowe prace planujemy wydać w formie książkowej.
- A plany na jesień?
- Wiele. Będziemy kontynuować projekt „Senior w Bibliotece”, a w nim kursy komputerowe, spotkania w formie warsztatów związane z różnymi formami twórczości. W celu poznania oczekiwań seniorów przygotowaliśmy ankietę, która pozwoli nam wyjść naprzeciw oczekiwaniom tej grupy czytelników.
W każdym z nas drzemią talenty, możliwości, które - obudzone - mogą nam wypełnić cały czas i nadać nowy sens życia. Mam też nadzieję, że uda się nam wznowić działalność klubu filmowego dla wszystkich. Oddział dziecięcy natomiast wznowi cykl zajęć realizowanych w ramach programów: „Małymi kroczkami w wielki świat” i „baw się i czytaj, nie wiesz, zapytaj”. Oba oswajają dzieci z biblioteką, bawią, uczą i wychowują. To wszystko chcemy zrobić i zrobimy.
- Dodać należy, że panie Bibliotekarki poszerzają także własną wiedzę, niezbędną do realizacji swoich ambicji zawodowych.