Budujemy nowoczesny dom kultury

Autor: 
Małgorzata Bednarek

Lądeckie Centrum Kultury i Rekreacji zostało zawalifikowane do programu Dom Kultury+ w pierwszej edycji (2010-2013) ogłoszonego przez Narodowego Centrum Kultury. Na konkurs wpłynęły 124 wnioski. Z powodów formalnych odrzucono 9, a do oceny merytorycznej przedstawiono 115 wniosków, spośród których 50 zostało zakwalifikowanych do programu (65 rozpatrzono negatywnie).
Celem programu jest wsparcie merytoryczne i finansowe lokalnych instytucji kultury w gminach do 20 tysięcy mieszkańców i odbędzie się to trzyetapowo:
Priorytet I -  Szkolenia są pierwszym i zasadniczym krokiem w stronę zmiany wizerunku i funkcjonowania lokalnych placówek kulturalnych. Udział w nim pozwoli zweryfikować oraz ocenić umiejętności i działania dotychczasowe, a w dalszej kolejności dostarczy wiedzy i kwalifikacji do kierowania nowoczesnym domem kultury. W ramach tego priorytetu zaplanowano szkoleń podstawowych i uzupełniających. Cykl podstawowy dotyczy budowy strategii domu kultury. Szkolenia uzupełniające wybierają uczestnicy programu wedle własnych potrzeb i oczekiwań. Uczestnicy występują do NCK o grant na uczestnictwo w danym szkoleniu.
Priorytet II – Rozwój jest kolejnym krokiem w kierunku zmiany jakości pracy, wprowadzania nowych rozwiązań
w domach kultury. Został on pomyślany jako konkurs o dofinansowanie konkretnych działań edukacyjnych i animacyjnych. Aby ubiegać się o dotację w ramach II Priorytetu należy zakwalifikować się do priorytetu I, przejść cykl szkoleń podstawowych i złożyć strategię funkcjonowania domu kultury zbudowaną w oparciu o wiedzę wyniesioną ze szkoleń.
Priorytet III - Infrastruktura stanowi materialne uzupełnienie dwóch poprzednich priorytetów. Dotacje uzyskane
w ramach tego działania będą przeznaczone na zakup sprzętu niezbędnego w nowoczesnej edukacji kulturalnej.
Podczas opracowywania strategii CKiR niezbędny będzie udział społeczności lokalnej, więc na pewno będziemy zwracać się do mieszkańców gminy o współpracę. Naszym celem jest, aby lądecki dom kultury był miejscem, gdzie razem, otwarci na wszystkie grupy społeczne tworzymy możliwości wielostronnej edukacji kulturalnej, integrujemy społeczność lokalną za pomocą działań kulturalnych, budujemy postawy otwartości i tolerancji oraz przyczyniamy się do rozwoju gminy.

Wydania: