Krzeszów - 1

Autor: 
Ania Kurtasz
ania1.jpg

Z Parku Miniatur udaliśmy się do Krzeszowa. Widziałam to miejsce wiele lat temu, podczas jednej ze szkolnych wycieczek – zostawiło niezatarte wspomnienie – jest bowiem wyjątkowe. Niestety, w tym roku trafiliśmy akurat na czas renowacji krzeszowskiego opactwa. Nie można było w pełni podziwiać jego piękna – na szczęście dość dokładnie obejrzeliśmy szczegóły na miniaturze. Wrócimy tu jednak za dwa lata – wtedy wszystkie remonty mają być ukończone.
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie nazywane jest europejską perłą baroku. To zabytek bardzo wysokiej klasy – ma znaleźć się na liście UNESCO. Opactwo cysterskie tworzą: Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia NMP, Kościół św. Józefa, Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich, Kalwaria Krzeszowska oraz Klasztor SS. Benedyktynek.
Kościół św. Józefa – to piękna świątynia ozdobiona 50 freskami autorstwa Michała Wilmanna – „śląskiego Rembrandta”, poświęconymi Świętej Rodzinie z Nazaretu.
Ogromną pomocą w odkrywaniu Krzeszowa i okolic stała się dla mnie strona: http://marian.gabrowski.eu/ Nie jest ona może zbyt atrakcyjna wizualnie, ale stanowi prawdziwą kopalnię wiedzy i bardzo rzetelnych informacji. Autor wędruje z aparatem i weryfikuje podawane przez siebie treści. Jego zdjęcia ilustrują też dany problem na przestrzeni lat – na przykład etapy remontu kaplicy św. Anny czy odkryć archeologicznych na dziedzińcu krzeszowskiej świątyni. Jeżeli ktoś z Czytelników zada sobie trud przeglądnięcia tej strony, zapraszam do znalezienia odpowiedzi na ciekawe zagadki:
- co niezwykłego jest w drzwiach karczmy, w której Józef i Maryja prosili o nocleg i kto im tego noclegu odmawia,
- co widać w tle obrazu przedstawiającego odpoczynek Świętej Rodziny,
- dlaczego wizerunek Maryi na jednym z obrazów jest taki nietypowy?
Na kolejną wizytę w Krzeszowie zapraszam za tydzień.

Wydania: